Wesprzyj KPH

Miałam 12, może 11 lat. Ojciec mój, bardzo gruntownie wykształcony lekarz, przyszedł do swojej mamy, czyli mojej babci i spytał dlaczego nie przychodzi do salonu, kiedy odwiedzają nas dwaj serdeczni przyjaciele – Marian i Andrzej? Przyjaciele ojca byli parą gejów. Jak zareagowała babcia Zofii Czerwińskiej i co odpowiedział na to ojciec aktorki, dowiesz się oglądając najnowszy spot Kampanii Przeciw Homofobii promujący akcję „Ramię w ramię po równość”.

W wideo nagranym dla Kampanii Przeciw Homofobii, Zofia Czerwińska – aktorka znana z kultowej komedii „Miś” oraz z seriali „Czterdziestolatek” i „Świat według Kiepskich” – zdradza historię ze swojego dzieciństwa. Dzieląc się intymnymi wspomnieniami z czasów, gdy była dzieckiem,  gwiazda srebrnego ekranu zwraca uwagę na  problem akceptacji osób LGBT, czyli lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych.

Zobacz spot KPH z Zofią Czerwińską na facebooku

male-3938a_www

Z dzieciństwa pamiętam taką sytuację. Miałam 12, może 11 lat. Ojciec mój, bardzo gruntownie wykształcony lekarz, przyszedł do swojej mamy, czyli mojej babci i spytał dlaczego nie przychodzi do salonu, kiedy odwiedzają nas dwaj serdeczni przyjaciele – Marian i Andrzej? A babcia na to powiedziała: A idź tam! To są jakieś dziwolągi! To była para gejów. Ja o tym nie wiedziałam. To byli serdeczni przyjaciele rodziny. A tatuś wtedy – i to właśnie pamiętam – powiedział do babci: Mamo, oni nie mają innego wyjścia – wspomina Czerwińska.

male-3736_www_2

Słowa ojca pozostały z aktorką na całe życie. Świadczy o tym apel, jaki wystosowała na końcu wideo, a w którym odwołuje się nie tylko do natury, ale także do Boga.

Proszę państwa, co mają zrobić dwaj mężczyźni lub dwie kobiety, które czują do siebie miłość, ponieważ takie są uwarunkowania natury?! Proszę państwa, dla tych wszystkich, którzy wierzą, powiem tylko, że to są dzieci Boga. Je stworzył  Bóg! Co mają zrobić z tą miłością? Nie mają innego wyjścia! Chcą się kochać. Więc ja bardzo proszę: pozwólmy im na to!

Zofia Czerwińska to kolejna ambasadorka akcji społecznej KPH „Ramię w ramię po równość”, w ramach której znane i lubiane osobistości ze świata sportu, kultury i mediów zachęcają Polki i Polaków do akceptacji i solidarności z osobami LGBT, czyli lesbijkami, gejami, osobami biseksualnymi i transpłciowymi. Do ambasadorów i ambasadorek akcji należą m.in. Dorota Wellman, Maryla Rodowicz, Małgorzata Ostrowska, Mateusz Janicki, Mela Koteluk, Gośka Szumowska, Natalia Przybysz, zespoły Lao Chce i Lipali oraz blogerki Maffashion i Marta Jadłonomia Dymek.

male-3911_www_3

fot. Agata Kubis

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?