Wesprzyj KPH

Większość stereotypów i lęków przed osobami nieheteroseksualnymi bierze się z niewiedzy. Dlatego, żeby się z nimi rozprawić, warto zacząć od siebie! – taką radę ma dla wszystkich Marta Dymek, autorka bijącego rekordy popularności bloga kulinarnego i bestsellera „Jadłonomia. Kuchnia roślinna”, która wspiera akcję społeczną Kampanii Przeciw Homofobii – Ramię w ramię po równość.

Poza rozprawieniem się ze stereotypami, Marta Dymek namawia do aktywnego działania na rzecz walki z dyskryminacją osób LGBT

Zobaczcie jak na wielu płaszczyznach odbywa się dyskryminacja osób nieheteroseksualnych. Może mieć miejsce na ulicy, w pracy, w szkole, a nawet w rodzinie. Dlatego jeżeli widzicie takie sytuacje, np. u siebie w klasie albo w swoim biurze, zgłaszajcie to – zwróćcie uwagę osobie, która to robi lub pójdźcie do szefa, nauczyciela czy psychologa szkolnego. Nie bądźcie obojętni na takie sytuacje.

Zdaniem autorki bloga Jadłonomia każdy z nas może małymi krokami wspierać osoby nieheteroseksualne:

Wystarczy np. na początek przyglądać się naszemu językowi – jak mówimy o takich osobach, jak je określamy i czy na pewno nie nadużywamy stereotypów. Jeżeli nie macie pomysłu jak rozprawić się z tymi opiniami, zajrzyjcie np. na stronę KPH lub do innych publikacji nt. osób nieheteroseksualnych i pomyślcie czy naprawdę tak bardzo się od nas różnią.

Dymek zwraca też uwagę na to, że problem braku akceptacji ze względu na orientację seksualną może dotyczyć naszych bliskich

Pomyślcie o tym, że być może w waszym otoczeniu, bliskim lub dalszym, w rodzinie lub wśród znajomych, znajdują się osoby nieheteroseksualne. Jak czułaby się wasza siostra lub wasz kolega z pracy, gdyby nie mógł zalegalizować swojego związku lub gdyby nie mógł odwiedzić bliskiej, chorej osoby w szpitalu?

Równość musi stać się rzeczywistością

Powodem, dla którego Marta Dymek zdecydowała się wziąć udział w kampanii społecznej „Ramię w ramię po równość” jest niezgoda na brak równości osób homoseksualnych – Mam wielu przyjaciół gejów i lesbijki, i chciałabym, żeby wszystkim nam żyło się tak samo dobrze, równo w naszym kraju. Zapytana o to, czym jest dla niej równość, powiedziała:

Równość to dla mnie przede wszystkim równe prawa, równe obowiązki, ale też równe szanse (…) Dlatego np. osoby nieheteroseksualne, które w naszym kraju nie mogą zalegalizować swojego związku, nie są dla mnie równe z resztą społeczeństwa i dlatego tak ważne jest dla mnie, aby związki partnerskie w końcu stały się rzeczywistością.

 

Ramię w ramię o równość to organizowana przez Kampanię Przeciw Homofobii ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest rozbudzenie w polskim społeczeństwie poczucia solidarności z osobami homo-, biseksualnymi oraz transpłciowymi. Przy wsparciu znanych i lubianych osobistości ze świata sportu, kultury i mediów, otwarcie deklarujących swoją solidarność z osobami LGBT, KPH pragnie zachęcić Polki i Polaków do publicznego okazywania wsparcia osobom nieheteroseksualnym. Poprzez odwołanie się do pozytywnych postaw osób kształtujących opinię publiczną, akcja ma na celu zwiększenie poparcia dla idei równego i sprawiedliwego traktowania bez względu na orientację seksualną i tożsamość płciową, zwiększenie akceptacji i włączenia społecznego osób LGBT. Wśród osób publicznych wspierających akcję społeczna „Ramię w ramie po równość” znaleźli się już m.in. Ilona Felicjańska, Dariusz Michalczewski, Halina Mlynkova, Maja Ostaszewska, Maryla Rodowicz, Tadeusz Ross, Agnieszka Szulim, Maria Seweryn, Zbigniew Wodecki i Aga Zaryan. Każdego miesiąca grono sojuszników i sojuszniczek będzie powiększało się o kolejną osobę solidaryzującą się z osobami homo- i biseksualnymi oraz transpłciowymi.

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?