Wesprzyj KPH

11 września Kampania Przeciw Homofobii obchodzi 16 urodziny. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zestawienie 16 kluczowych wydarzeń z historii KPH. 

1. Czas start

11 września 2001 roku to kluczowa data dla Kampanii Przeciw Homofobii. Tego dnia KPH rozpoczyna swoją działalność, a na czele organizacji staje obecny prezydent Słupska, Robert Biedroń.

2. Geje i lesbijki na ulicach 

W marcu 2003 o KPH robi się bardzo głośno. A wszystko za sprawą kampanii społecznej „Niech nas zobaczą”, w ramach której na ulicach polskich miast zawisły billboardy ze zdjęciami par gejów i lesbijek. Czegoś takiego nigdy wcześniej w Polsce nie było!

3. Pierwsza ustawa o związkach partnerskich

W 2004 powstaje pierwszy projekt ustawy o związkach partnerskich autorstwa senator Marii Szyszkowskiej. Od tego czasu KPH bierze udział w pracach nad wszystkimi kolejnymi projektami ustaw mających na celu regulację sytuacji prawnej par osób tej samej płci.

4. Możesz przekazać swój 1% podatku na KPH

W 2004 KPH otrzymuje status organizacji pożytku publicznego. Oznacza to, że osoby zainteresowane wspieraniem Kampanii Przeciw Homofobii mogą m.in. przekazać swój 1% podatku na działalność organizacji.

5. O LGBT w papierze, czyli powstanie Repliki

W piątym roku swojego istnienia  KPH zakłada dwumiesięcznik o nazwie Replika. Sześć lat później, a więc w 2011 roku pismo usamodzielnia się. Obecne to jedyna gazeta LGBT wydawana w Polsce.

6. Wystawa Berlin – Yogyakarta

W 2008 zainaugurowana zostaje wystawa „Berlin – Yogyakarta”, która przedstawia historię prześladowań gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych przez nazistów. Wystawa podróżuje po świecie do dnia dzisiejszego.

7. Raportujemy

W 2009 roku powstaje raport o homofobicznej mowie nienawiści w Polsce. Od tego czasu KPH systematycznie wydaje kolejne raporty i publikacje dotyczące różnych aspektów życia osób LGBTQIA w Polsce.

8. KPH po raz pierwszy w ONZ

W 2012 roku prezes KPH, Chaber przemawia w ONZ nagłaśniając problem dyskryminacji osób LGBT w Polsce na arenie międzynarodowej. Kolejna wizyta KPH w ONZ ma miejsce w 2017 roku.

9. Rodzice na billboardach

W 2013 roku KPH wspólnie z rodzicami z AZR zorganizowała głośną kampanię społeczną „Rodzice, odważcie się mówić”. To pierwszy raz, kiedy rodzice pokazali się w przestrzeni publicznej wspólnie ze swoimi homoseksualnymi dziećmi.

10. Nastolatki LGBT w MTV

Rok 2013 to rok premiery kampanii społecznej KPH realizowanej wspólne z MTV. Spoty z nastolatkami LGBT były emitowane na antenie stacji. A chodzi oczywiście o kampanię „Spoko ja też”.

11. Popieram związki. Jakie? Partnerskie!

Polska stoi w miejscu. Od czasu powstania pierwszego projektu ustawy o związkach partnerskich mija 10 lat. KPH decyduje się na kolejny krok w stronę równouprawnienia par osób tej samej płci. Startuje kampania „Popieram związki”, której spot trafi później do radia i telewizji.

12. Czas na gwiazdy!

W 2014 roku na całego rusza kolejna akcja KPH – „Ramię w ramię po równość”. Celem akcji jest budowanie ruchu hetero sojuszników i sojuszniczek. Akcję wspierało wówczas wiele gwiazd, w tym m.in. Maja Ostaszewska i Agnieszka Szulim (obecnie Woźniak-Starak). W kolejnych latach dołączą do nich m.in. Dorota Wellman, zespół Lao Che, Maryla Rodowicz czy Mateusz Janicki.

13. Do Strasburga

Rok 2015 to rok powstania Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej. Celem Koalicji jest doprowadzenie do historycznego wyroku, który zobowiąże Polskę do wprowadzenia związków partnerskich i/lub równości małżeńskiej. KPH jest jedną z organizacji współtworzących Koalicję.

14. Przekażmy sobie znak pokoju

W 2016 KPH wspólnie z Tolerado i grupą chrześcijan Wiara i Tęcza i przy wsparciu środowisk katolickich startuje z ogólnopolską kampanią „Przekażmy sobie znak pokoju”. Cel? Nawiązanie dialogu pomiędzy osobami LGBT a ludźmi wierzącymi.

15. Tęczowy piątek

W tym samym roku KPH startuje z akcją „Tęczowy Piątek” angażującą nauczycieli i nauczycielki na rzecz młodzieży LGBT.

16. Przychodzi osoba LGBTI do lekarza, a lekarz…

Rok 2017 to m.in. inauguracja kampanii edukacyjnej nt. praw pacjentów i pacjentek LGBTI – „Poznaj swoje prawa” . Jak dotąd nikt tak szeroko i wnikliwie nie podchodził do tematu zdrowia osób nieheteroseksualnych.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?