Wesprzyj KPH

Wróć

Przekazując 1,5% podatku na KPH, przeciwdziałasz nienawiści wobec osób LGBT+

Przemoc motywowana uprzedzeniami z nienawiści (hate crimes) oraz mowa nienawiści (hate speech) są poważnymi problemami w całej Europie. Oznacza to, że potrzebujemy dobrych i sprawnych mechanizmów ochrony przed przestępstwami z nienawiści i mową nienawiści.

W Polsce osoby LGBT+ doświadczają wielu aktów nienawiści, takich jak homofobusy, strefy wolne od LGBT+, nienawistne wypowiedzi polityków i polityczek czy obraźliwe komentarze w mediach społecznościowych.

Osoby LGBT+ mierzą się z przestępstwami z nienawiści i mową nienawiści w pracy, szkole, na uczelni, w sklepie, a nawet w domu, wśród bliskich osób. Spotykają się z wrogim nastawieniem w wielu aspektach swojej codzienności.

Według danych z raportu “Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce”:

  • 53% osób LGBT+ doświadczyło przestępstwa z nienawiści. 
  • Zgłaszanie przestępstw z nienawiści jest wciąż na bardzo niskim poziomie i wynosi 2,5%.
  • 45% osób doświadczyło jakiejś formy cyberprzemocy. Najczęściej doświadczały jej osoby transpłciowe.
  • Jest silny związek pomiędzy doświadczeniem przemocy motywowanej uprzedzeniami a objawami depresji, niższą samooceną i niższą satysfakcją z życia.

KPH chce to zmienić! Osoby LGBT+, a zwłaszcza osoby trans i interpłciowe, potrzebują ochrony państwa przed przemocą.

Będziemy walczyć o to, aby jak najszybciej wprowadzić w Polsce kompleksową ochronę osób LGBT+ przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści.

Potrzebujemy definicji przestępstwa z nienawiści ujmującej osoby LGBT+ w Kodeksie karnym i ścigania przestępstw z nienawiści, w tym przestępstw popełnionych ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, ekspresję płciową lub cechy płciowe, z urzędu. Jest już projekt nowelizacji Kodeksu karnego w tym temacie i będziemy zabiegać o to, by zapewniał pełną ochronę wszystkich osób.

Dołącz do nas – zainwestuj w marzenia i przekaż 1,5% na KPH, które przeznaczymy m.in. na dalsze prace nad ochroną osób LGBT+ w naszym kraju. 

Dowiedz się, jak przekazać 1,5% podatku na KPH.

Każda kwota, którą możesz przekazać to realna różnica w życiu osób LGBT+ Polsce. Zbudujmy razem Polskę równych praw!

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?