Wesprzyj KPH

Pobierz publikację

Jakie prawa pacjenta przysługują osobom LGBTI w Polsce? Czy lekarz może zabronić kontaktu z osobą bliską podczas hospitalizacji? Kim jest dla pacjenta LGBTI osoba bliska? Kogo można upoważnić do podejmowania decyzji o leczeniu, a kto może uzyskać informacje o naszym stanie zdrowia od personelu medycznego? Dowiedz się tego i wielu innych rzeczy z broszury „Prawa pacjenta LGBTI”.

Broszura „Prawa pacjenta LGBTI”

Pobierz swoją kopię broszury i bądź bardziej świadomym pacjentem/pacjentką. Dowiedz się jak prawa Ci przysługują jako osobie LGBTI i gdzie złożyć skargę w przypadku ich złamania. Każda skarga, nawet anonimowa, to kolejny ważny głos w sprawie i argument do podjęcia działań mających na celu zwiększenie ochrony pacjentów i pacjentek LGBTI.

Ulotka _ Poznaj swoje prawa

Pobierz broszurę

W jaki sposób i jak często łamie się prawa pacjentów LGBTI?

Blisko 40% osób LGB, jak wynika z badań m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich, spotyka się z dyskryminacją w kontakcie z personelem medycznym. Są to najczęściej drwiny, śmiech i szyderstwa. Prawie 20% dotknęły wyzwiska, często wielokrotne. Według badań przeprowadzonych przez Fundację Trans-fuzja około 25% osób transpłciowych doświadczyło nierównego traktowania zarówno w podstawowej opiece zdrowotnej jak i w opiece dotyczącej korekty płci.

kph_poznaj_swoje_prawa_grafika_1     4-changed

 

 

 

 

 

 



Poznaj swoje prawa

Obawiając się gorszego traktowania wiele osób LGBTI unika wizyt lekarskich, co bezpośrednio wpływa na stan ich zdrowia. Jednak można temu zaradzić? Pierwszym krokiem jest bycie świadomym swoich praw oraz możliwości ich obrony. Broszura „Poznaj swoje prawa” pozwoli Ci dowiedzieć się więcej na temat praw pacjenta.

2-changed     3-changed

 

 

 

 

 

 

 

 

Warto zgłaszać skargi

Twoje życie osobiste oraz związek mogą wpływać również na Twoje zdrowie, więc lekarz powinien być świadomy twojej sytuacji. Wszyscy powinniśmy się czuć bezpiecznie w kontakcie z opieką zdrowotną. Aby tak się stało nasze prawa pacjenta powinny być przestrzegane. Zachęć do przeczytania broszury oraz zgłaszania przypadków dyskryminacji swoich znajomych i bliskich.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z KPH

Pamiętaj, że w każdej sprawie dotyczącej praw pacjentów i pacjentek LGBTI możesz skontaktować się z Kampanią Przeciw Homofobii.  Na Twoje pytania czeka nasz prawnik – prawo@kph.org.pl oraz psycholog – bezpieczniej@kph.org.pl. Możesz też wysłać maila na ogólną skrzynkę kontaktową KPH: info@kph.org.pl Pomoc oferowana przez KPH jest bezpłatna.

Patroni kampanii „Poznaj swoje prawa”

Kampania informacyjna „Poznaj swoje prawa” odbywa się pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Pacjenta oraz Rzecznika Praw Obywatelskich. Patroni medialni kampanii to: Poradnik Zdrowie, Gazeta Wyborcza Tylko Zdrowie, Replika i Queer.pl.

RPP logoRPO logo

 

Patronaty medialne:

poradnik zdrowie logo

tylko zdrowie logo

replika logo 2

queer logo

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?