Wesprzyj KPH

KPH kolejny raz spotkała się na sali sądowej z TVP. Chodzi o homofobiczny para-reportaż „Inwazja”. Za KPH już jedno zwycięstwo – sąd nakazał w postępowaniu zabezpieczającym usunięcie telewizyjnej produkcji z Youtube’a. W związku z treścią telewizyjnego materiału  KPH  złożyło pozew o naruszenie dóbr osobistych żądając od TVP przekazania 10.000 zł na cel społeczny i przeprosin w głównym wydaniu Wiadomości. Do postępowania przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich. Rozprawa odbyła się 15 lutego w Sądzie Okręgowym w Warszawie – przesłuchiwana była m.in. kobieta szpiegująca w KPH. 

10 października TVP wyemitowało szkalujący społeczność LGBT program „Inwazja”. W złowrogo brzmiącym materiale Telewizja Polska zaserwowała widzom 30 minut manipulacji, przekłamań i nietrafionych interpretacji nt. osób LGBT+, marszów równości i Kampanii Przeciw Homofobii. W para-reportażu wykorzystano m.in. materiały z nagrań zrobionych przez kobietę, która podszywając się pod wolontariuszkę KPH starała się zebrać – bezskutecznie – upokarzające organizację materiały. Para-reportaż spotkał się z krytyką opinii publicznej, która z oburzeniem przyjęła informację o inwestowaniu pieniędzy podatniczek i podatników w programy szczujące na społeczność LGBT+. KPH złożyło wezwanie przedsądowe, a następnie pozew przeciwko  TVP do Sądu Okręgowego w Warszawie. W czerwcu 2020 roku sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu, w którym nakazał Telewizji Polskiej usunąć „Inwazję” z serwisu Youtube. TVP otrzymała wówczas zakaz rozpowszechniania „Inwazji” w całości lub jej fragmentów w jakiejkolwiek formie przez okres 1 roku (więcej na ten temat TUTAJ). 15 lutego sprawa wróciła do Sądu Okręgowego w Warszawie w wyniku złożenia przez Kampanię Przeciw Homofobii pozwu o naruszenie dóbr osobistych.

Przeprosiny w głównym wydaniu Wiadomości

W pozwie o naruszenie dóbr osobistych  KPH domaga się od Telewizji Polskiej S.A. m.in. przekazania 10 000 zł na stowarzyszenie Lambda Warszawa. KPH chce również, aby TVP wyemitowało w głównym wydaniu Wiadomość przeprosiny o następującej treści: „Telewizja Polska S.A. z siedzibą w Warszawie przeprasza stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii z siedzibą w Warszawie o bezprawne naruszenie dóbr osobistych stowarzyszenia, tj. naruszenie jego dobrego imienia oraz wolności w sporządzenie z naruszeniem zasad rzetelności i staranności dziennikarskiej materiale pt. „Inwazja” wg. Scenariusza i reżyserii Przemysława Wenerskiego”. W czasie wtorkowej rozprawy przesłuchani przez sąd zostali m.in. współtwórca  homofobicznego materiału, Marcin Tulicki i kobieta podszywająca się pod wolontariuszkę KPH oraz dyrektor zarządzający KPH, Slava Melnyk. Stowarzyszenie reprezentował współpracujący z Kampanią Przeciw Homofobii,  radca prawny Jakub Turski, który tak komentuje dzisiejsze posiedzenie sądu:

Dotychczasowy przebieg postępowania dowodowego potwierdza nasze stanowisko, że doszło do bezprawnego naruszenia dóbr osobistych KPH. Z zeznań świadków wynikać miało m. in., że działalność organizacji LGBT może doprowadzić do legalizacji pedofilii, że marsze równości nie mają z równością nic wspólnego czy że do dokonywania nagrań z ukrycia TVP zatrudniła osobę bez żadnego doświadczenia dziennikarskiego i wykształcenia w tym zakresie. Takiego materiału prasowego nie można, naszym zdaniem, ocenić jako obiektywnego czy rzetelnego – stwierdza radca prawny, Jakub Turski.

RPO i  zbiórka na 36 000 zł

Do postępowania przeciwko TVP przyłączył się ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar popierając powództwo w całości. Jest to sytuacja bezprecedensowa, ponieważ  to pierwsza sprawa o ochronę dóbr osobistych, w której RPO popiera powództwo przeciwko medium publicznemu. Co istotne, sprawa nie trafiłaby do sądu, gdyby nie ponad pół tysiąca osób, które wsparły zbiórkę „Inwazja równości na TVP” kwotą 36 441 zł (link do zbiórki TUTAJ). Zebrane fundusz, poza KPH, umożliwiły wytoczenie sprawy przeciwko TVP siedmiu osobom, w tym m.in. Monice Tichy, Elżbiecie Podleśnej, Karolowi Opica, Krzysztofowi Listowskiemu i Magdalenie Świder, które pojawiły się w „Inwazji” i których bezpieczeństwo – z uwagi na nienawistny wydźwięk materiału – zostało narażone.

Kolejna rozprawa została wyznaczona na 6 września 2022 roku.

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?