Wesprzyj KPH

Petycja ws. stref wolnych od LGBT i homofobicznej nagonki w Polsce została dzisiaj złożona na ręce unijnej Komisarz ds. Równości Heleny Dalli. Wezwanie do podjęcia przez unijne instytucje konkretnych działań ws. Polski podpisane przez ponad 300.000 Europejek i Europejczyków przekazali przedstawiciele All Out i Kampanii Przeciw Homofobii. 

22 września doszło do spotkania, w którym udział wzięła Komisarz ds. Równości Helena Dalli oraz przedstawiciele All Out i Kampanii Przeciw Homofobii – Matt Beard oraz Marcin Rodzinka. Przedstawiciele organizacji społecznych wręczyli Dalli petycję, w której ponad 300.000 Europejek i Europejczyków żąda potępienia aktów przemocy i dyskryminacji wobec osób LGBT w Polsce oraz rozszerzenia przepisów o przestępstwa z nienawiści motywowane orientacją psychoseksualną i tożsamością płciową (treść petycji dostępna TUTAJ).  Podczas spotkania dyskutowano m.in. na temat praktycznych wymiarów życia w strefach wolnych od LGBT,  rosnącej przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób LGBT w Polsce oraz o odmowie finansowania dla miast, które przyjęły homofobiczne uchwały.

 

Podczas spotkania z Komisarz Dalli przedstawiciele All Out i Kampanii Przeciw Homofobii zaapelowali o przekucie słów w czyny i podjęcie stanowczych działań w stosunku do Polski.

Komisarz ds. Równego Traktowania usłyszała od nas, że doszliśmy do punktu, kiedy Komisja Europejska razem z Radą Europejską muszą podjąć natychmiastowe działania poprzez włączenie kwestii naruszeń praw podstawowych w procedurę art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej i uruchomienie procedury naruszeniowej wobec Polski – relacjonuje Marcin Rodzinka, członek zarządu KPH.

Komisarz ds. Równego Traktowania wyraziła poparcie dla działań All Out i Kampanii Przeciw Homfobii dziękując obu organizacjom za pracę, którą wykonuje na rzecz równości osób LGBT w Europie. Jednocześnie unijna Komisarz zapowiedziała, że w październiku Komisja Europejska ogłosi Strategię UE dot. osób LGBT. Strategia, dzięki ostatnim słowom Przewodniczącej van der Leyen, będzie mocniejsza niż pierwotnie zapowiadano. Realizacja strategii będzie na bieżąco monitorowana przez Komisję Europejską, a kraje członkowskie – w tym Polska –  będą musiały raportować się z jej realizacji.

fot. © All Out / Bea Uhart

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?