7 akcji solidarnościowych na 7 sierpnia – rocznica Tęczowej Nocy
W sobotę, 7 sierpnia minie rok od Tęczowej Nocy, która wstrząsnęła Polską i światem. Dwanaście miesięcy temu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie pokojowa demonstracja w obronie queerowej aktywistki Margot została brutalnie spacyfikowana przez agresywną policję. Zamiast organizować rocznicową demonstrację kolektyw Stop Bzdurom wyszedł z propozycją 7 solidarnościowych akcji, które może zorganizować każdy/a/e z nas.
W najbliższą sobotę minie rok od wydarzeń na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, które wstrząsnęły Polską i światem. 7 sierpnia 2020 roku społeczność LGBT+ powiedziała dość trwającej od miesięcy homo- i transfobicznej nagonce władzy. Razem stanęła w obronie jednej z nas, represjonowanej przez władze queerowej aktywistki Margot z kolektywu Stop Bzdurom. Tego dnia siła tęczowej solidarności zderzyła się z brutalną agresją policji. Doszło do głośnych, pokazowych zatrzymań, w wyniku których 48 uczestniczek i uczestników protestu trafiło do aresztu. Mimo ogromnej determinacji społeczności tego dnia nie udało się obronić Margot, która nieoznakowanym samochodem została wywieziona do więzienia w Płocku. Ale obudzona tego dnia solidarność w społeczności LGBT utrzymuje się do dzisiaj.
Nieludzkie traktowanie
Działający w biurze Rzecznika Praw Obywatelski Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur przygotował raport z tzw. Tęczowej Nocy, z którego jasno wynika, że sposób traktowania osób zatrzymanych przez policję 7 sierpnia zeszłego roku stanowił poniżające traktowanie (raport dostępny TUTAJ). W niektórych przypadkach kumulacja dolegliwości wypełniła znamiona nieludzkiego traktowania. Wobec zatrzymanych stosowano nieproporcjonalne w stosunku do ich zachowań środki przymusu bezpośredniego, takie jak rzucenie na ziemię w celu zakucia w kajdanki. Część zatrzymanych osób posiadała widoczne obrażenia na ciele. Niektórzy funkcjonariusze zwracali się do osób zatrzymanych w sposób niecenzuralny, wypowiadając homofobiczne i transfobiczne komentarze. Większość zatrzymanych została poddana kontroli osobistej, polegającej na rozebraniu się do naga i wykonaniu przysiadu. W przypadku transpłciowej kobiety kontrolę osobistą przeprowadził funkcjonariusz płci męskiej. Co więcej, możliwości skorzystania z pomocy prawnej zatrzymani dowiadywali się już po podpisaniu protokołu zatrzymania i złożeniu wyjaśnień. Część z nich nie wiedziała, w jaki sposób uzyskać pomoc prawną. Spotkania z pełnomocnikami, które doszły do skutku, trwały zazwyczaj kilka minut i odbywały się w warunkach niezapewniających poufności (np. na korytarzach, czy w pokojach służbowych funkcjonariuszy)*. Wszystko to po trwającej miesiącami nienawistnej kampanii prezydenckiej, której kozłem ofiarnym stała się społeczność LGBT+ systematycznie atakowana m.in. przez prezydenta Andrzeja Dudę, który dehumanizował osoby LGBT+ nazywając je ideologią.
Solidarność zamiast demonstracji
12 miesięcy później wszyscy stajemy przed wyzwaniem jak upamiętnić rocznicę tych przełomowych dla społeczności LGBT+ wydarzeń. Z pomocą przychodzi kolektyw Stop Bzdurom, który przygotował listę 7 akcji solidarnościowych z okazji 7 sierpnia. Jak mówią Margot i Łania ze Stop Bzdurom:
Jesteśmy wszystkie i wszyscy po sezonie pokojowych protestów, które zachodziły nas na śmierć i wypaliły gigantyczny potencjał radykalnej zmiany. Zamiast spacerów ramię w ramię z zeszłorocznymi katami, zamiast proszenia się o łaskę ze strony polityków, którzy aktywnie przyczynili się do obecnej sytuacji osób LGBT, mamy lepsze rozwiązanie: 7 sensownych akcji solidarnościowych, które możecie zrobić gdziekolwiek jesteście – nie tylko w centrum warszafki.
7 akcji na 7 sierpnia
Stop Bzdurom zachęca osoby ze społeczności LGBT+, żeby 7 sierpnia spędziły razem. Kolektyw proponuje, aby tego dnia zorganizować dla znajomych osób ze społeczności LGBTQ aktywności wzmacniające, takie jak seans filmowy czy wymianka ciuchów, której może towarzyszyć queerowy pokaz mody. Osoby, które czują potrzebę podzielenia się z innymi doświadczeniami sprzed roku, zachęcają do umieszczenia w sieci wideo o aktach solidarności (można otagować profil Stop Bzdurom – wówczas wideo zostanie opublikowane na ich profilu). Stop Bzdurom zachęca osoby, które mają na to siłę, do organizowania działań, żartobliwie pisząc o “nocnych spacerach z farbą” i “nie proszeniu policji o obstawę”. Kolektyw podkreśla, że szczególnie ważne dla niego w tym okresie jest, by dostosować swoje siły na zamiary i zadbać też o siebie.
Pomysły są grzeczne i miłe, wszystkim nam należy się miłość i dobro. ALE jak jakieś anarcholki wolą zrobić swoje nocne akcje, to nikt ich nie powstrzyma – ale im tego nie trzeba tłumaczyć – wyjaśniają. Akcji solidarnościowych jest więcej – pełna lista jest dostępna na profilu Stop Bzdurom na Instagramie.
Nigdy nie będziesz szła sama
Sama Margot i Łania od zeszłego roku skupiły się na działaniach w grupach feministycznych, proaborcyjnych i seksworkerskich. Aktywistki są objęte Programem Ochrony Prawnej KPH – przed nimi procesy sądowe o zniszczenie homofobicznej ciężarówki Fundacji Pro Prawo do Życia. Osoby zainteresowane wsparciem ich intersekcjonalnych walk potrzebne informacje znajdą na prowadzonych przez kolektyw mediach społecznościowych i stronie www (link).
7 sierpnia już w tę sobotę – bądźmy tego dnia razem obdarowując się wzajemną troską i czułością.
Tagi
Zobacz również
- Polski Stonewall? Oświadczenie KPH ws. protestów przeciw upolitycznionemu aresztowaniu aktywistki LGBT i brutalnym represjom policyjnym
- Zaapeluj o zwolnienie Margot z aresztu
- Premiera dokumentu „7-My Sierpnia” na WATCH DOCS
- Film „7-My Sierpnia” bezpłatnie na VoD.pl
- Film „7-My Sierpnia” podbija festiwale
Ostatnio dodane
-
15.10.2024
Zorganizuj Queerowe Kino z KPH! Pokaz filmu o osobach LGBT+ w Twoim mieście
-
14.10.2024
Akademia Rzecznictwa Politycznego za nami
-
14.10.2024
Wartości rozświetliły centrum Warszawy! Ruszyła kampania społeczna „Filary Tolerancji”, której jesteśmy organizacją partnerską!
-
09.10.2024
Służba Więzienna powoła zespół, który zbada sytuację osadzonych osób transpłciowych
-
05.10.2024
Sprawy o ustalenie płci będą traktowane priorytetowo. Minister Bodnar podpisał rozporządzenie, o które zabiegało KPH
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.