Wesprzyj KPH

Przełomowe wydarzenia z 7 sierpnia 2020 roku, kiedy protest w obronie aktywistki LGBT Margot został brutalnie zaatakowany przez policję, doczekały się filmu. Premiera dokumentu „7-My Sierpnia” już 5 grudnia na festiwalu WATCH DOCS. Tak o pokazowych zatrzymaniach z Krakowskiego Przedmieścia nie mówił jeszcze nikt.

Rok 2020 ma szansę przejść do historii, jako ten, który obudził w Polsce „queer rage”. Po trwającej miesiącami homofobicznej nagonce władzy wspieranej przez Kościół i funkcjonariuszy mediów publicznych, 7. sierpnia społeczność LGBT powiedziała „Dość!”. Tęczowy tłum wyszedł na ulice Warszawy w obronie jednej z nich, aktywistki Margot. Pokojowy protest zderzył się z brutalną agresją policji. Doszło do głośnych, pokazowych zatrzymań, w wyniku których 48 uczestniczek i uczestników demonstracji trafiło do aresztu. Wśród nich bohaterki i bohaterzy poruszającego filmu „7-My Sierpnia” – Kajetan, Kamila, Krem oraz Julia i jej partnerka Kalina. Ich historie, jednocześnie wstrząsające i intymne, pozwalają zrozumieć i odczuć, jaką cenę za homofobię i transfobię władzy płaci nieheteronormatywna część polskiego społeczeństwa. A także – w jakiej sytuacji znalazł się ruch na rzecz praw osób LGBT+ w Polsce.

Motywacją do powstania filmu „7-My Sierpnia” było stworzenie platformy, która pozwoli osobom zatrzymanym 7 sierpnia opowiedzieć swoją historię na własnych zasadach – bez kompromisów i medialnej cenzury. To film kolektywny, który uwzględnia na równi głos każdej osoby zaangażowanej w jego powstanie.

Zależało nam na tym, aby zrobić film, który przemówi do widza, który niekoniecznie słyszał wcześniej o protestach 7. sierpnia. Rozmawiamy w nim z osobami, które zostały tego dnia zatrzymane przez policję, ale nie skupiamy się tylko i wyłącznie na tych wydarzeniach. Traktujemy je raczej jako pretekst do rozmowy o ich życiu, nierównościach społecznych i walce o to, aby – jak mówi jedna z naszych bohaterek – wreszcie zaczęto traktować ich jak ludzi.  Tłem dla tych opowieści jest miasto, które przenikając kreowanymi przez władze społecznymi nastrojami ciągle robi wszystko, aby osoby LGBT na stałe wymazać ze swojego krajobrazumówi Michał Bolland, reżyser filmu.

Premiera filmu „7-My Sierpnia”  odbędzie się 5 grudnia w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Film będzie dostępny przez cały czas trwania festiwalu na platformie Mojeekino.pl

Reżyseria: Michał Bolland, Zdjęcia: Karol Łakomiec, Montaż: Łukasz Junior Sawicki, Produkcja: ĄĆ Productions, Kampania Przeciw Homofobii

Zobacz również:

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?