Wesprzyj KPH

„7-My Sierpnia” – najczęściej oglądany film 20. edycji WATCH DOCS – dołączył do jubileuszowej kolekcji festiwalu. Dokument opowiadający historię osób uczestniczących w przełomowych wydarzeniach  z 7 sierpnia, kiedy protest w obronie aktywistki LGBT Margot został brutalnie zaatakowany przez policję, będzie można obejrzeć bezpłatnie do 30 grudnia na platformie VoD.pl. 

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie obchodzi swoje 20 urodziny. Z okazji tego jubileuszu do 30 grudnia, za darmo na platformie VoD.pl można oglądać 10 najlepszych dokumentów z ostatnich lat. Wśród nic  „7-My Sierpnia” – wyprodukowany przez Kampanię Przeciw Homofobii film w reżyserii Michała Bollanda, który opowiada historię Kajetana, Kamili, Krem oraz Julii i jej partnerki Kaliny – osób zatrzymanych w czasie sierpniowych protestów, które stanowią przełom w walce o równość osób LGBT w Polsce. To wyjątkowa okazja dla wszystkich, którzy przegapili możliwość obejrzenia  dokumentu „7-My Sierpnia” na festiwalu, żeby zobaczyli go teraz.

Obejrzyj film „7-My Sierpnia” na platformie VoD.pl TUTAJ

 

W jubileuszowej kolekcji, poza filmem „7-My Sierpnia” znalazły się dokumenty reżyserek i reżyserów nagradzanych na festiwalu – jak Rithy Panh, Zhao Liang, Maria Ramos czy Nima Sarvestani oraz takie, które wyjątkowo mocno zapisały się w pamięci widzów, jak „Praca” (reż.: Jairus McLeary, Gethin Aldous), a także dwa krótkie błyskotliwe filmy holenderskie poświęcone globalizacji oglądanej przez pryzmat… turystyki. Nie zabraknie też polskich filmów tegorocznej edycji – „Tysiąca tóg” w reżyserii Kacpra Lisowskiego oraz wyprodukowanych przez OKO.Press „Potomków cywilizacji łacińskiej” Roberta Kowalskiego.

Opis filmu „7-My Sierpnia”

Przez Polskę 2020 roku przeszło homofobiczne tsunami. Osoby LGBT+, które jako wroga wskazała partia rządząca, stały się obiektem intensywnej nagonki władzy wspieranej przez kościół i funkcjonariuszy mediów publicznych. Przełom nastąpił 7 sierpnia – w dniu, kiedy społeczność LGBT+ powiedziała dość, demonstrując na ulicach Warszawy w obronie jednej z nich, aktywistki Margot. Tego dnia siła tęczowej solidarności zderzyła się z brutalną agresją policji. Doszło do głośnych, pokazowych zatrzymań, w wyniku których 48 uczestniczek i uczestników protestu trafiło do aresztu. Wśród nich bohaterki i bohaterzy poruszającego filmu Michała Bollanda – Kajetan, Kamila, Krem oraz Julia i jej partnerka Kalina. Ich historie pozwalają zrozumieć i odczuć, jaką cenę za homofobię i transfobię władzy płaci nieheteronormatywna część polskiego społeczeństwa. A także – w jakiej sytuacji znalazł się ruch na rzecz praw osób LGBT+. 7 sierpnia może przejść do historii. Czy rzeczywiście obudził wreszcie w Polsce “queer rage”? Posłuchajcie bohaterek i bohaterów filmu.

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?