Wesprzyj KPH

Wyprodukowany przez KPH we współpracy z ĄĆ Production film „7-My Sierpnia” ruszył w festiwalową podróż. Po premierze na WATCH DOCS dokument Michała Bollanda można było obejrzeć na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, gdzie zdobył wyróżnienie oraz na Festiwalu Kina i Sztuki Dwa Brzegi, gdzie otrzymał drugą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Przed nami pokazy na Nowych Horyzontach, Millennium Docs Against Gravity i LGBT Film Festival.

7 sierpnia 2020 roku to data przełomowa dla polskiej społeczności LGBT. Tego dnia, po trwającej miesiącami homofobicznej nagonce władzy, społeczność LGBT powiedziała dość wychodząc na ulicę w obronie jednej z nich, queerowej aktywistki Margot. Pokojowy protest zderzył się z brutalną agresją policji. Doszło do głośnych, pokazowych zatrzymań, które wstrząsnęły Polską i światem. Funkcjonariusze policji działając poza granicami prawa zatrzymali 48 uczestniczek i uczestników protest. Wśród nich znalazły się bohaterki i bohaterzy dokumentu  „7-My Sierpnia” – Kajetan, Kamila, Krem oraz Julia i jej partnerka Kalina, których udokumentowana w filmie historia nie pozwala zapomnieć o tym, co wydarzyło się latem 2020 w Warszawie.

„7-My Sierpniaz nagrodami 

Dokument w reżyserii Michała Bollanda spotyka się z uznaniem zarówno publiczności jak i festiwalowych jury. Na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie był najczęściej oglądanym filmem festiwalu. Z 40. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” wrócił z wyróżnienie, a na 15. Festiwalu Kina i Sztuki Dwa Brzegi otrzymał drugą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Jury w składzie Justyna Wasilewska, Piotr Wereśniak i Michał Walkiewicz doceniło „7-My Sierpnia” za „ kino paradoksów: kameralne w perspektywie i epickie w narracyjnej skali, oparte na intymnych świadectwach i będące ostrą jak brzytwa publicystyką, relacjonujące kulturową wojnę i oddające hołd jej przypadkowym ofiarom”.

Obejrzyj „7-My Sierpnia” w kinie

Przed nami trzy kolejne festiwale, na których będzie można zobaczyć „7-Mego Sierpnia”. Najbliższe pokazy już 20 i 21 sierpnia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Obu projekcjom towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem osób bohaterskich: Kajetana Łukomskiego i Kamili Kuryło, reżysera – Michała Bollanda oraz współproducentki z ramienia KPH, Cecylii Jakubczak  (kup bilet TUTAJ). We wrześniu „7-My Sierpnia” zostanie zaprezentowany na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity, który zawita do 7 miast Polski – Warszawy, Wrocławia, Gdyni, Katowic, Poznania, Bydgoszczy i Lublina. Nasz dokument będzie można również zobaczyć na największym w Europie Środkowo Wschodniej święcie kina LGBT, czyli 12. LGBT Film Festival.

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?