Wesprzyj KPH

Pomimo zapowiadanego projektu rządowego ustawy o związkach partnerskich, lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział ostatnio, że nie zagłosuje za związkami partnerskimi z możliwością przysposobienia wewnętrznego dzieci. Czy to oznacza, że PSL nie chce chronić praw dzieci w tęczowych rodzinach? KPH postanowiło zapytać posłów i posłanki PSL i Polski 2050, jak zagłosują w sprawie związków partnerskich – to część uruchomionej właśnie akcji “Równa rodzina”.

Dane i liczby mówią same za siebie

Jak wynika z sondażu Ipsos dla OKO.press i TOK FM z lutego tego roku, połowa ankietowanych Polek i Polaków chce, żeby Sejm przyjął ustawę o związkach partnerskich, dla 22% osób jest to sprawa priorytetowa. Aż 72% wyborców i wyborczyń Trzeciej Drogi chce, żeby ustawa o związkach partnerskich została przyjęta przez Sejm (patrz: Drogi rządzie, wasi wyborcy chcą ustawy o związkach partnerskich [SONDAŻ]) – zatem można powiedzieć, że to poparcie jest nawet większe wśród elektoratu Trzeciej Drogi niż wśród ogółu społeczeństwa. 

Badania KPH oraz Lambdy Warszawa (patrz: “Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2019-2020”) wskazują, że obecnie w Polsce ok. 50 tysięcy dzieci wychowuje się w tęczowych rodzinach – pary jednopłciowe już teraz wspólnie wychowują dzieci, a dobra ustawa o związkach partnerskich zabezpieczyłaby dzieci w tej sytuacji, zapewniłaby im bezpieczeństwo (np. na wypadek tragicznego wypadku jednej z mam lub jednego z ojców). 

Z najnowszego sondażu Ipsos dla OKO.press, TOK FM, Miłość Nie Wyklucza i KPH wynika również, że większość z nas jest także za przysposobieniem wewnętrznym w ustawie o związkach partnerskich – 69% osób ankietowanych opowiada się za bezpieczeństwem dzieci z tęczowych rodzin, w przypadku osób głosujących na Trzecią Drogę ten odsetek wyniósł 75% (patrz: Elektorat PSL i PiS za prawami dzieci z tęczowych rodzin). Oznacza to, że dla zdecydowanej większości wyborców i wyborczyń PSL i Polska 2050 rzeczywiście ważne są wartości rodzinne i troska o dobro i bezpieczeństwo wszystkich dzieci. Ten głos nie powinien być dłużej ignorowany przez posłów i posłanki!

KPH mówi “Sprawdzam!”

KPH od wielu lat zabiega o wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich. KPH zależy na wprowadzeniu możliwie szerokiej ustawy o związkach partnerskich, regulującej nie tylko kwestie majątkowe i podatkowe, ale również przewidującej zawarcie związku przed Urzędem Stanu Cywilnego i  umożliwiającej przysposobienie dziecka osoby partnerskiej. Dlatego z taką nadzieją KPH przyjęło zapowiedzi projektu rządowego.  

Elektorat Trzeciej Drogi, najbardziej konserwatywnej formacji w obecnym rządzie, jest znacznie bardziej wspierający i akceptujący niż zdawałoby się posłom i posłankom – jak wspomniano wyżej, osoby głosujące na PSL i Polskę 2050 popierają wprowadzenie związków partnerskich wraz z przysposobieniem wewnętrznym. Przypominamy posłom i posłankom Trzeciej Drogi, że warto wsłuchać się w głos swoich wyborczyń i wyborców, przestać go ignorować. Trzecia Droga nie musi się bać, że głosując za związkami partnerskimi zawiedzie swój elektorat.

KPH zapytało posłów i posłanki PSL i Polski 2050 o to, jak będą głosować w sprawie ustawy o związkach partnerskich, do wprowadzenia której została Polska zobowiązana przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (patrz: Trybunał w Strasburgu nakazał Polsce uznanie praw par osób tej samej płci. Brak ochrony prawnej związków osób tej samej płci narusza Konwencję. „Panie Premierze, spotkajmy się” – mówią organizacje LGBT+ i prawnicy.) – chcemy uzyskać konkretne deklaracje i zwrócić uwagę na bezpieczeństwo wszystkich dzieci i na wysokie poparcie dla ustawy o związkach partnerskich wśród elektoratu.

Nie mamy wątpliwości, że Polska jest gotowa na związki partnerskie i szeroką ochronę praw tęczowych rodzin. Chcemy przypomnieć posłom i posłankom koalicji Trzeciej Drogi, że nie można dłużej ignorować nie tylko naszego głosu, ale głosu całego społeczeństwa. Potrzebujemy szerokiej ustawy o związkach partnerskich i bezpieczeństwa wszystkich dzieci już teraz. – komentuje Annamaria Linczowska z KPH.

Dołącz do akcji KPH “Równa rodzina”

Ty też możesz zapytać polityków i polityczki PSL i Polski 2050 o ich stanowisko ws. ustawy o związkach partnerskich. Dołącz do akcji KPH “Równa rodzina” – wejdź na stronę akcji, podpisz list online i otrzymaj deklarację bezpośrednio na swojego maila. Akcja trwa do 26 maja, a początkiem czerwca KPH opublikuje wyniki akcji (tj. podsumowanie odpowiedzi i deklaracji), na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

Jak podpisać list?

Pod adresatami i adresatkami zamieszczamy propozycję treści listu (przewiń stronę na sam dół). Możesz skorzystać z naszego gotowego listu, masz też możliwość jego edycji. Pamiętaj, aby na końcu kliknąć przycisk „Wyślij list”. Jeśli otrzymasz odpowiedź mailową, prześlij ją na adres polityka@kph.org.pl.

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?