Zapytaj posłów i posłanki Trzeciej Drogi, jak zagłosują w sprawie związków partnerskich
Pomimo zapowiadanego projektu rządowego ustawy o związkach partnerskich, lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział ostatnio, że nie zagłosuje za związkami partnerskimi z możliwością przysposobienia wewnętrznego dzieci. Czy to oznacza, że PSL nie chce chronić praw dzieci w tęczowych rodzinach? KPH postanowiło zapytać posłów i posłanki PSL i Polski 2050, jak zagłosują w sprawie związków partnerskich – to część uruchomionej właśnie akcji “Równa rodzina”.
Dane i liczby mówią same za siebie
Jak wynika z sondażu Ipsos dla OKO.press i TOK FM z lutego tego roku, połowa ankietowanych Polek i Polaków chce, żeby Sejm przyjął ustawę o związkach partnerskich, dla 22% osób jest to sprawa priorytetowa. Aż 72% wyborców i wyborczyń Trzeciej Drogi chce, żeby ustawa o związkach partnerskich została przyjęta przez Sejm (patrz: Drogi rządzie, wasi wyborcy chcą ustawy o związkach partnerskich [SONDAŻ]) – zatem można powiedzieć, że to poparcie jest nawet większe wśród elektoratu Trzeciej Drogi niż wśród ogółu społeczeństwa.
Badania KPH oraz Lambdy Warszawa (patrz: “Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2019-2020”) wskazują, że obecnie w Polsce ok. 50 tysięcy dzieci wychowuje się w tęczowych rodzinach – pary jednopłciowe już teraz wspólnie wychowują dzieci, a dobra ustawa o związkach partnerskich zabezpieczyłaby dzieci w tej sytuacji, zapewniłaby im bezpieczeństwo (np. na wypadek tragicznego wypadku jednej z mam lub jednego z ojców).
Z najnowszego sondażu Ipsos dla OKO.press, TOK FM, Miłość Nie Wyklucza i KPH wynika również, że większość z nas jest także za przysposobieniem wewnętrznym w ustawie o związkach partnerskich – 69% osób ankietowanych opowiada się za bezpieczeństwem dzieci z tęczowych rodzin, w przypadku osób głosujących na Trzecią Drogę ten odsetek wyniósł 75% (patrz: Elektorat PSL i PiS za prawami dzieci z tęczowych rodzin). Oznacza to, że dla zdecydowanej większości wyborców i wyborczyń PSL i Polska 2050 rzeczywiście ważne są wartości rodzinne i troska o dobro i bezpieczeństwo wszystkich dzieci. Ten głos nie powinien być dłużej ignorowany przez posłów i posłanki!
KPH mówi “Sprawdzam!”
KPH od wielu lat zabiega o wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich. KPH zależy na wprowadzeniu możliwie szerokiej ustawy o związkach partnerskich, regulującej nie tylko kwestie majątkowe i podatkowe, ale również przewidującej zawarcie związku przed Urzędem Stanu Cywilnego i umożliwiającej przysposobienie dziecka osoby partnerskiej. Dlatego z taką nadzieją KPH przyjęło zapowiedzi projektu rządowego.
Elektorat Trzeciej Drogi, najbardziej konserwatywnej formacji w obecnym rządzie, jest znacznie bardziej wspierający i akceptujący niż zdawałoby się posłom i posłankom – jak wspomniano wyżej, osoby głosujące na PSL i Polskę 2050 popierają wprowadzenie związków partnerskich wraz z przysposobieniem wewnętrznym. Przypominamy posłom i posłankom Trzeciej Drogi, że warto wsłuchać się w głos swoich wyborczyń i wyborców, przestać go ignorować. Trzecia Droga nie musi się bać, że głosując za związkami partnerskimi zawiedzie swój elektorat.
KPH zapytało posłów i posłanki PSL i Polski 2050 o to, jak będą głosować w sprawie ustawy o związkach partnerskich, do wprowadzenia której została Polska zobowiązana przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (patrz: Trybunał w Strasburgu nakazał Polsce uznanie praw par osób tej samej płci. Brak ochrony prawnej związków osób tej samej płci narusza Konwencję. „Panie Premierze, spotkajmy się” – mówią organizacje LGBT+ i prawnicy.) – chcemy uzyskać konkretne deklaracje i zwrócić uwagę na bezpieczeństwo wszystkich dzieci i na wysokie poparcie dla ustawy o związkach partnerskich wśród elektoratu.
Nie mamy wątpliwości, że Polska jest gotowa na związki partnerskie i szeroką ochronę praw tęczowych rodzin. Chcemy przypomnieć posłom i posłankom koalicji Trzeciej Drogi, że nie można dłużej ignorować nie tylko naszego głosu, ale głosu całego społeczeństwa. Potrzebujemy szerokiej ustawy o związkach partnerskich i bezpieczeństwa wszystkich dzieci już teraz. – komentuje Annamaria Linczowska z KPH.
Dołącz do akcji KPH “Równa rodzina”
Ty też możesz zapytać polityków i polityczki PSL i Polski 2050 o ich stanowisko ws. ustawy o związkach partnerskich. Dołącz do akcji KPH “Równa rodzina” – wejdź na stronę akcji, podpisz list online i otrzymaj deklarację bezpośrednio na swojego maila. Akcja trwa do 26 maja, a początkiem czerwca KPH opublikuje wyniki akcji (tj. podsumowanie odpowiedzi i deklaracji), na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.
Jak podpisać list?
Pod adresatami i adresatkami zamieszczamy propozycję treści listu (przewiń stronę na sam dół). Możesz skorzystać z naszego gotowego listu, masz też możliwość jego edycji. Pamiętaj, aby na końcu kliknąć przycisk „Wyślij list”. Jeśli otrzymasz odpowiedź mailową, prześlij ją na adres polityka@kph.org.pl.
Tagi
Ostatnio dodane
-
11.09.2024
Już jutro (12.09) transmisja live Gali Koron Równości 2024!
-
10.09.2024
Nowy rok szkolny – nowa nagonka. Interweniujemy w sprawie poradnika dla szkół Ordo Iuris
-
27.08.2024
Wybierz, kto otrzyma tegoroczne Korony Równości!
-
27.08.2024
Znamy wyniki Funduszu “Wspólnymi siłami budujemy równość” – kto otrzyma grant?
-
13.08.2024
Przyczyń się do wprowadzenia związków partnerskich w Polsce – dołącz do Akademii Rzecznictwa Politycznego
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.