Film „7-My Sierpnia” trafia do sieci
7 sierpnia 2022 roku, czyli dokładnie dwa lata od Tęczowej Nocy, do sieci trafi „7-My Sierpnia” – film opowiadający historie osób brutalnie zatrzymanych przez policję w czasie demonstracji w obronie Margot – aktywistki kolektywu Stop Bzdurom. Dokument będzie dostępny bezpłatnie na kanale YouTube Kampanii Przeciw Homofobii oraz na platformie VOD festiwalu Nowe Horyzonty. Dwa dni wcześniej, 5 sierpnia film będzie można zobaczyć na ekranie kina Muranów w Warszawie.
Protest, który odbył się 7 sierpnia 2020 roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, był następstwem wydania nakazu aresztowania queerowej aktywistki kolektywu Stop Bzdurom – Margot. Zgromadzone w centrum Warszawy osoby chciały pokazać swoją solidarność z aktywistką w chwili, gdy policja miała ją aresztować. Pokojowy protest został brutalnie spacyfikowany przez policję. Ludzie byli szarpani, ciągani po ziemi, wykręcano im ręce. Finalnie, jak potem wykazały procesy sądowe, bezprawnie do aresztu trafiło 48 osób. Historię pięciu z nich opowiada film “7-My Sierpnia” w reżyserii Michała Bollanda, który w 2. rocznicę przełomowych dla społeczności LGBT+ wydarzeń trafi do sieci. Dokument, który był pokazywany na najważniejszych, polskich festiwalach takich jak Millennium Docs Against Gravity, WATCH DOCS czy Dwa Brzegi, będzie dostępny bezpłatnie na kanale Youtube stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii oraz na platformie VOD festiwalu Nowe Horyzonty. Dwa dni wcześniej, 5 sierpnia o godzinie 20:00 film będzie można zobaczyć na ekranie kina Muranów w Warszawie.
Opis filmu
Przez Polskę 2020 roku przeszło homofobiczne tsunami. Osoby LGBT, które jako wroga wskazała partia rządząca, stały się obiektem intensywnej nagonki władzy wspieranej przez kościół i funkcjonariuszy mediów publicznych. Przełom nastąpił 7 sierpnia – w dniu, kiedy społeczność LGBT powiedziała dość, demonstrując na ulicach Warszawy w obronie jednej z nich – aktywistki Margot. Tego dnia siła tęczowej solidarności zderzyła się z brutalną agresją policji. Doszło do głośnych, pokazowych zatrzymań, w wyniku których 48 uczestniczek i uczestników protestu trafiło do aresztu. Wśród nich bohaterki i bohaterzy wstrząsającego filmu Michała Bollanda – Kajetan, Kamila, Krem oraz Julia i jej partnerka. Ich historie pozwalają zrozumieć i odczuć, jaką cenę za homofobię i transfobię władzy płaci nieheteronormatywna część polskiego społeczeństwa. A także – w jakiej sytuacji znalazł się ruch na rzecz praw osób LGBT. Nazywany czasem polskim Stonewall, 7 sierpnia może przejść do historii. Czy rzeczywiście obudził wreszcie w Polsce “queer rage”? Posłuchajcie bohaterek i bohaterów filmu.
Festiwale, na których pokazywano film:
Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych – wyróżnienie, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi – II nagroda, LGBT+ Film Festival, London Short Film Festival (Wielka Brytania), Kultura Nas Ocali Festiwal, Corto Dorico Film Festival (Włochy)
Tagi
Ostatnio dodane
-
06.12.2024
„Ile warta jest tęczowa złotówka?” – raport Priders
-
04.12.2024
Rób zakupy i wspieraj KPH z wtyczką FaniMani!
-
02.12.2024
Stać nas na równość! KPH o funduszach UE na Zlocie Obrończyń i Obrońców Praw Człowieka
-
29.11.2024
Ekspert ONZ wzywa do podjęcia szybkich i zdecydowanych działań na rzecz ochrony osób LGBT
-
26.11.2024
Kubota przekazuje część dochodu ze sprzedaży klapków Rzep Pride na wsparcie KPH
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.