Korony Równości 2020 rozdane
Znamy już laureatki i laureatów drugiej edycji plebiscytu Kampanii Przeciw Homofobii – Korony Równości. Osobami, które zdaniem internautów i internautek biorących udział w głosowaniu, w roku 2020 dały nam nadzieję na wywalczenie w Polsce równych praw dla społeczności LGBTQI są: uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk – Stawska, twórcy i twórczyni Atlasu Nienawiści, posłanka Agnieszka Dziemianowicz – Bąk, adw. Anna Błaszczak – Banasiak oraz redakcja OKO.Press. Nagrody specjalne trafiły w ręce byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara oraz vlogera i twórcy internetowego, Krzysztofa Gonciarza.
Organizowany przez stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii od 2019 roku plebiscyt Korony Równości ma na celu wyróżnienie osób, które w mijającym roku w sposób szczególny zaangażowały się w walkę o równe prawa dla społeczności LGBTQI – lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, queer i interpłciowych. Nominowanych było 15 osób i grup w 5 kategoriach: Zaangażowanie Społeczne, Równe Traktowanie, Życie Polityczne, Prawo i Media. O zwycięzcach i zwyciężczyniach plebiscytu zadecydowali internauci i internautki biorący udział w głosowaniu.
Wanda Traczyk – Stawska – kategoria Zaangażowanie Społeczne
Mądry i donośny głos pokolenia ekstremalnie doświadczonego wojną. W wystąpieniach publicznych powstanka wielokrotnie wyraźnie sprzeciwiła się homofobii przypominając, że w Powstaniu Warszawskim walczono o godność i szacunek dla wszystkich. Odbierając nagrodę, laureatka Korony Równości, Wanda Traczyk – Stawska powiedziała:
Najlepiej o tym, co się dzieje w tej chwili, powiedział Marian Turski: Z tych małych pierwszych znaków, że się wyklucza ze społeczeństwa, potem zrodził się ustrój, który zagroził całemu światu. I o tym pamiętajcie, bo my odchodzimy [całe przemówienie do przeczytania TUTAJ].
Twórcy i twórczyni Atlasu Nienawiści – kategoria Równe Traktowanie
Atlas Nienawiści to realizowana po godzinach inicjatywa Pauliny Pająk, Jakuba Gawrona, Pawła Prenety i Kamila Maczugi. Osoby, które stworzyły Atlas przypominają jak ważny dla osób LGBT jest ich dobrostan we własnych małych ojczyznach. Atlas jest stale aktualizowany i pokazuje ogromną skalę problemu stref „anty-LGBT”. W imieniu twórców i twórczyni Atlasu Nienawiści na ceremonii wręczenia nagród głos zabrał Kamil Maczuga:
Nikt z nas nie spodziewał się skali przyjmowanych przez samorządy uchwał jak i skali popularności Atlasu. Ostatnie lata były dla nas bardzo ciężkie, jednak z tego zła wykuło się coś bardzo pozytywnego. Po pierwsze dostajemy głosy wsparcia od całego świata. Po drugie, w wielu lokalnych społecznościach powstały inicjatywy, które nie pozwalały na to, żeby radni i radne mogły spokojnie przyjąć uchwały dyskryminujące społeczność LGBT. I bardzo byśmy chcieli, żeby ta nagroda byłą hołdem dla wszystkich lokalnych bohaterek i bohaterów!
Agnieszka Dziemianowicz Bąk – kategoria Życie Polityczne
Polityczka i posłanka Lewicy, która nie boi się walczyć o równość i sprawiedliwość w Sejmie i na ulicy. Prowadzi Biuro Interwencji Obywatelskich, które pomaga osobom LGBT. Można ją spotkać i usłyszeć na demonstracjach solidarnościowych. Zaangażowana w pomoc zatrzymanym po protestach w obronie Margot ze Stop Bzdurom. Trzymając statuetkę w rękach Agnieszka Dziemianowicz – Bąk powiedziała:
Marzy mi się tak naprawdę, żeby taka nagroda nie była potrzebna. Tzn. żeby państwo i polityka nie musiały mieć za wiele wspólnego z miłością. To nie jest tak, że państwo musi nas wszystkich kochać. Nie musi nas kochać wcale. Ja bym tylko bardzo chciała, żeby nie decydowało o tym, kto ma prawo kochać, a kto nie.
adw. Anna Błaszczak – Banasia – kategoria Prawo
Szefowa do spraw równego traktowania w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. To ona stoi za przygotowywaniem skarg RPO wobec samorządowych uchwał anty-LGBT, które sprawiły, że sądy uznają “strefy wolne od LGBT” za niezgodne z Konstytucją i prawem. Odbierając nagrodę Anna Błaszczak – Banasiak odczytała list, który przyszedł do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i który prawniczka cytuje na rozprawach sądowych, bo jak mówi „ma nadzieję, że to komuś otworzy oczy”:
Jestem lesbijką i właśnie z tego powodu musiałam się wyprowadzić z mojego górskiego miasteczka. W miejscu, gdzie chodziłam do szkoły, nie jestem mile widziana. Gdyby spotkaliby mnie państwo na ulicy, na pewno nie zwróciliby na mnie uwagi. Płacę podatki, śmieję się, czasami płaczę, również się modlę. Jedyne, czym się różnimy to, że kocham kobietę. Nie chcę niszczyć niczyjej rodziny. Chcę tylko czuć się bezpiecznie w swoim własnym mieście i kraju – czytamy w liście. „Pani Justyno, jeżeli pani nas ogląda, robimy, co w naszej mocy” – zakończyła swoje wystąpienie Błaszczak-Banasiak.
Redakcja OKO.press – kategoria Media
OKO.Press od momentu założenia portalu w 2016 roku konsekwentnie dokumentuje życie społeczno-polityczne. Wnikliwie i z oddaniem analizuje wydarzenia dotyczące społeczności LGBT w Polsce. W lutym 2020 redakcja wysłała 52 “donosy” do unijnych partnerów polskich gmin i regionów, które przyjęły uchwałę, że są strefą „wolną od ideologii LGBT”.
To jest ogromne wyróżnienie, ale też zobowiązanie (…) Trzymajmy się razem, wspierajmy, nagłaśniajmy swoje działania i współpracujmy, bo to jest jedyna droga, żeby coś osiągnąć i być skutecznym – powiedziała Dominika Sitnicka z OKO.Press. Tę nagrodę traktujemy jako oczywistość. Dlatego, że – z całym szacunkiem do tej nagrody – stanęliśmy do walki jako medium o osoby, które w tym momencie tego potrzebowały – dodała wicenaczelna OKO.press, Magdalena Chrzczonowicz.
Nagrody specjalne
W tegoroczny plebiscycie Kampania Przeciw Homofobii zdecydowała się przyznać dwie nagrody specjalne, które trafiły w ręce żegnającego się z urzędem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara oraz vlogera i twórcy internetowego, Krzysztofa Gonciarza.
Adam Bodnar
Człowiek instytucja. Osoba o niebywałej niezłomności ducha, solidarnie stająca po stronie tych, których prawa są łamane. Swoją postawą pokazał, że Rzecznik Praw Obywatelskich może, a nawet musi być blisko ludzi i ciągle wsłuchiwać się w głos społeczeństwa obywatelskiego. Przez cały okres trwania swojej kadencji niestrudzenie prowadził dialog z obywatelami i obywatelkami. Pokazywał, że prawa obywatelskie i prawa człowieka są nienegocjowalne, a ich obrona nie może być uzależniona od politycznych trendów czy nastrojów społecznych. Wytyczał nowe ścieżki i mimo ogromnej presji ze strony rządzących nie zrezygnował ze stawania po stronie osób LGBT, twardo broniąc ich praw. Stał się tym samym bastionem nadziei polskiej społeczności LGBT.
Krzysztof Gonciarz
Vloger i twórca internetowy, którego nie trzeba zapraszać i zachęcać do stawania w obronie prześladowanej mniejszości. Sam wychodzi z inicjatywą i nie boi się zabierać głosu przed swoją ponad milionową publicznością w sprawach, które mają znaczenie, m.in. nagrywając apel do prezydenta Dudy w reakcji na homofobiczne wystąpienie głowy naszego państwa, czy wypowiadając się na temat wydarzeń po Marszu Równości w Białymstoku. Gonciarz wie, jak wykorzystać swój wpływ do tego, by sprzeciwiać się mowie nienawiści. Nie pozostaje obojętny wobec bieżących wydarzeń w kraju wiedząc, że teraz liczy się każdy, nawet niewielki gest. A przede wszystkim pokazuje, że w każdym formacie działań, także tych komediowych, można znaleźć przestrzeń na to, by powiedzieć nie agresji, ignorancji i homofobii. W tym roku Krzysztof Gonciarz zaprotestował przeciw homofobii wyjeżdżając na ulice Warszawy ciężarówką, będącą satyryczną odpowiedzią na obrzydliwe homofobusy, które regularnie pojawiają się w polskich miastach. Zrobił coś, na co wiele osób od dawna miało dużą ochotę.
Gospodynią ceremonii wręczenia nagród plebiscytu Korony Równości 2020 była wieloletnia ambasadorka Kampanii Przeciw Homofobii, uczestniczka takich akcji społecznych jak #JestemPrzeciwHomofobii oraz Tęczowy Piątek, aktorka Julia Kamińska.
Tagi
Ostatnio dodane
-
11.09.2024
Już jutro (12.09) transmisja live Gali Koron Równości 2024!
-
10.09.2024
Nowy rok szkolny – nowa nagonka. Interweniujemy w sprawie poradnika dla szkół Ordo Iuris
-
27.08.2024
Wybierz, kto otrzyma tegoroczne Korony Równości!
-
27.08.2024
Znamy wyniki Funduszu “Wspólnymi siłami budujemy równość” – kto otrzyma grant?
-
13.08.2024
Przyczyń się do wprowadzenia związków partnerskich w Polsce – dołącz do Akademii Rzecznictwa Politycznego
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.