23 września 2020

Bodnar i Gonciarz laureatami nagród specjalnych plebiscytu Korony Równości

Już w niedzielę, 27 września poznamy laureatki i laureatów plebiscytu Korony Równości 2020. Tymczasem już dzisiaj Kampania Przeciw Homofobii zdradza nazwiska tych, którzy otrzymają nagrody specjalne. Są nimi: Adam Bodnar i Krzysztof Gonciarz.

Organizowany przez KPH od 2019 roku plebiscyt Korony Równości ma na celu wyróżnienie osób, które w mijającym roku w sposób szczególny zaangażowały się w walkę o równe prawa dla społeczności LGBTQI. Laureatów i laureatki tegorocznych Koron Równości poznamy podczas transmitowanej 27 września na żywo na facebooku i youtubie KPH ceremonii wręczenia nagród, którą poprowadzi wieloletnia ambasadorka KPH – Julia Kamińska. Tymczasem już teraz KPH zdradza laureatów nagród specjalnych Koron Równości 2020, którymi są: były Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar oraz Vloger i twórca internetowy Krzysztof Gonciarz. Obaj Panowie będą obecni na ceremonii, by odebrać nagrody i wygłosić przemówienie.

 

 

Nagrody specjalne dla Bodnara i Gonciarza

W tym roku KPH po raz pierwszy zdecydowało się przyznać w plebiscycie Korony Równości dwie nagrody specjalne.  Nadprogramowe statuetki trafią w ręce Adama Bodnara i Krzysztofa Gonciarza, którzy wyróżnili się – jeden wieloletnią konsekwencją w walce o prawa osób LGBT, a drugi nieszablonowym podejściem do walki o równość. I tak w uzasadnieniu towarzyszącym decyzji o wręczeniu Korony Równości Adamowi Bodnarowi możemy przeczytać:

Człowiek instytucja. Osoba o niebywałej niezłomności ducha, solidarnie stająca po stronie tych, których prawa są łamane. Swoją postawą pokazał, że Rzecznik Praw Obywatelskich może, a nawet musi być blisko ludzi i ciągle wsłuchiwać się w głos społeczeństwa obywatelskiego. Przez cały okres trwania swojej kadencji niestrudzenie prowadził dialog z obywatelami i obywatelkami. Pokazywał, że prawa obywatelskie i prawa człowieka są nienegocjowalne, a ich obrona nie może być uzależniona od politycznych trendów czy nastrojów społecznych. Wytyczał nowe ścieżki i mimo ogromnej presji ze strony rządzących nie zrezygnował ze stawania po stronie osób LGBT, twardo broniąc ich praw. Stał się tym samym bastionem nadziei polskiej społeczności LGBT.

Natomiast w laudacji poda adresem Krzysztofa Goncarza usłyszymy:

Vloger i twórca internetowy, którego nie trzeba zapraszać i zachęcać do stawania w obronie prześladowanej mniejszości. Sam wychodzi z inicjatywą i nie boi się zabierać głosu przed swoją ponad milionową publicznością w sprawach, które mają znaczenie, m.in. nagrywając apel do prezydenta Dudy w reakcji na homofobiczne wystąpienie głowy naszego państwa, czy wypowiadając się na temat wydarzeń po Marszu Równości w Białymstoku. Gonciarz wie, jak wykorzystać swój wpływ do tego, by sprzeciwiać się mowie nienawiści. Nie pozostaje obojętny wobec bieżących wydarzeń w kraju wiedząc, że teraz liczy się każdy, nawet niewielki gest. A przede wszystkim pokazuje, że w każdym formacie działań, także tych komediowych, można znaleźć przestrzeń na to, by powiedzieć nie agresji, ignorancji i homofobii. W tym roku Krzysztof Gonciarz zaprotestował przeciw homofobii wyjeżdżając na ulice Warszawy ciężarówką, będącą satyryczną odpowiedzią na obrzydliwe homofobusy, które regularnie pojawiają się w polskich miastach. Zrobił coś, na co wiele osób od dawna miało dużą ochotę.

 

27 września – oglądaj transmisje live i poznaj zwycięską 5

Wśród nominacji przesłanych przez internautów i internautki, kapituła konkursowa wytypowała 15 osób i grup wśród których na drodze internetowego głosowanie wyłoniona zostanie zwycięska piątka. W kategorii Zaangażowanie społeczne nominowani są: bezkompromisowy kolektyw Stop Bzdurom, aktywista Bart Staszewski oraz uczestniczka Powstania Warszawskiego, Wanda Traczyk- Stawska. Osoby wyróżnione w kategorii Równe traktowanie to: twórcy i twórczyni Atlasu Nienawiści, przewodniczący Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej Mieszkańców Gminy Zwierzyniec Jan Kotwis oraz Ewelina Słowińska ze stowarzyszenia My, Rodzice. Nominowani w kategorii Życie polityczne to: posłanki Magdalena Biejat i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oraz poseł Franciszek Sterczewski. O nagrodę w kategorii Prawo zawalczą: adw. Anna Błaszczak-Banasiakadw. Anna Mazurczak  i adw. Katarzyna Warecka. Ostatnią kategorią plebiscytu są Media – Koroną Równości, w zależności od wyników głosowania, pochwali się: dziennikarka Vogue Polska, Anna Konieczyńska, dziennikarz stołecznej Gazety Wyborczej, Wojciech Karpieszuk lub zespół redakcji OKO Press.

W tegorocznej ceremonii wręczana nagród będzie mógł wziąć udział każdy. Wystarczy włączyć 27 września rozpoczynającą się o 19:00 transmisję live na Facebooku lub Youtubie Kampanii Przeciw Homofobii. Gospodynią wieczoru będzie aktorka  Julia Kamińska, która od lat wspiera Kampanię Przeciw Homofobii jako jej ambasadorka.