Rada Powiatu Tatrzańskiego uchyliła Samorządową Kartę Praw Rodzin
Dziś Rada Powiatu Tatrzańskiego uchyliła Samorządową Kartę Praw Rodzin. To 99 uchwała anty-LGBT, która odeszła w niepamięć. Pozostało ich jeszcze 5. Koalicja “Equality Watch” zapowiada dalsze działania przeciwko strefom wolnym od LGBT, przede wszystkim dążenie do ujednolicenia interpretacji SKPR przez organy państwa.
Czym jest SKPR?
Samorządowa Karta Praw Rodzin to uchwała, której treść została przygotowana przez Instytut Ordo Iuris w formie gotowej do przyjęcia uchwałą przez władze samorządowe. Niektóre podmioty – jak np. powiat tatrzański – dokonały modyfikacji treści Karty, które jednak nie zmieniały jej celu ani wydźwięku. A te, w ocenie Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, mają dyskryminujący charakter (patrz: Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 11 marca 2021 r. w sprawie ogłoszenia UE strefą wolności osób LGBTIQ (2021/2557(RSP))).
O sprawie
W grudniu 2023 r. Koalicja “Equality Watch” złożyła zawiadomienie do Prokuratury Krajowej (patrz: Samorządowa Karta Praw Rodzin dyskryminuje – zawiadomienie do Prokuratury Krajowej w sprawie dwóch podkarpackich powiatów) o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze samorządowe powiatów łańcuckiego i dębickiego oraz przez władze wojewódzkie Podkarpacia. Te pierwsze poświadczyły nieprawdę – podpisały oświadczenie, że nie prowadzą działań dyskryminacyjnych – w celu otrzymania nienależnych środków unijnych. Te drugie nie dopełniły obowiązków i umożliwiły powiatom otrzymanie nienależnych Funduszy UE.
Interpretacja Urzędów Marszałkowskich i Prokuratury zgodna z rezolucją KE i PE
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego 4 kwietnia 2024 r. uznał SKPR za uchwałę dyskryminującą i odmówił przyznania unijnych środków miastu Radzyń Podlaski. W uzasadnieniu Urząd przytoczył m.in. Załącznik 5 do Regulaminu Wyboru Projektów, który wskazuje, że w ramach Kryterium 8 merytoryczno technicznego ocenie podlega: Czy realizacja projektu nie będzie skutkować jakąkolwiek dyskryminacją ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię, światopogląd, niepełnosprawność, wiek i orientację seksualną.
Podobnej interpretacji dokonała Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu w województwie dolnośląskim. Koalicja “Equality Watch” złożyła zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze Gminy Gromadka, które sięgnęły po nienależne im fundusze europejskie oraz przez władze wojewódzkie, które im to umożliwiły. 31 maja 2024 r. Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu wszczęła postępowanie w tej sprawie. 27 maja 2024 r. Rada Gminy Gromadka uchyliła SKPR, co może być postrzegane jako działanie naprawcze podjęte przez wybranych w tegorocznych wyborach samorządowych Radnych.
“Equality Watch” zwraca uwagę, że niepokojąca jest sytuacja, w której analogiczna treść uchwał oceniana byłaby w różny sposób, tzn. jako dyskryminująca lub nie.
Uchylenie SKPR przez Radę Powiatu Tatrzańskiego
Dziś Rada Powiatu Tatrzańskiego wybrała dostęp do unijnych pieniędzy zamiast Samorządowej Karty Praw Rodzin (SKPR) autorstwa Ordo Iuris. Była to 99 uchylona dyskryminująca uchwała. W szczytowym momencie w całej Polsce obowiązywały 104 uchwały anty-LGBT: 59 uchwał przeciwko “ideologii LGBT”, 39 Samorządowych Kart Praw Rodzin oraz 6 tzw. uchwał autorskich.
Uchwał przeciwko “ideologii LGBT” oraz uchwał autorskich już nie ma. Zostało jeszcze 5 Samorządowych Kart Praw Rodzin w powiatach łańcuckim i dębickim oraz w mieście Dębica na Podkarpaciu i w gminach Jedlnia-Letnisko oraz Odrzywół na Mazowszu.
Konieczność działania organów państwa w sposób przewidywalny, a więc także podejmujący podobne kroki w analogicznych sytuacjach wynika z zasady ochrony zaufania obywateli do państwa, którą da się wyprowadzić z zasady demokratycznego państwa prawa (art. 2 Konstytucji) – komentuje Annamaria Linczowska, prawniczka ze Stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii, należącego do Koalicji “Equality Watch”.
Zobacz również
- Dobra wiadomość z Radzynia Podlaskiego – Samorządowa Karta Praw Rodzin uchylona, europejskie środki mogą popłynąć do miasta
- Dolny Śląsk, Podkarpacie – gminy i powiaty, które utrzymują Samorządowe Karty Praw Rodzin zgłoszone do prokuratury
- Koalicja “Equality Watch” reaguje przeciwko wprowadzaniu w błąd mieszkanek i mieszkańców Radzynia Podlaskiego
- Kolejna uchwała przeciwko “ideologii LGBT” nieważna – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
- Koniec unijnych funduszy dla MEiN? Organizacje wskazują na łamanie prawa UE przez Ministra Czarnka i wnioskują o zawieszenie Ministerstwa w funduszach UE.
Ostatnio dodane
-
06.12.2024
„Ile warta jest tęczowa złotówka?” – raport Priders
-
04.12.2024
Rób zakupy i wspieraj KPH z wtyczką FaniMani!
-
02.12.2024
Stać nas na równość! KPH o funduszach UE na Zlocie Obrończyń i Obrońców Praw Człowieka
-
29.11.2024
Ekspert ONZ wzywa do podjęcia szybkich i zdecydowanych działań na rzecz ochrony osób LGBT
-
26.11.2024
Kubota przekazuje część dochodu ze sprzedaży klapków Rzep Pride na wsparcie KPH
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.