Wesprzyj KPH

Znamy wyniki drugiej 4. edycji plebiscytu Korony Równości – nagród uznawanych za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w Polsce, jakie można otrzymać w wyniku działalności na rzecz społeczności LGBT+. W drodze internetowego głosowania nagrodzone zostały: Julia Sobczyńska, założona przez Anję Rubik Fundacja SEXED.PL, poseł Krzysztof Śmiszek, Stowarzyszenie Tolerado, dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń oraz Daniel Kuczaj. Zespół KPH przyznał również dwie nagrody specjalne, które powędrowały do Anny Grodzkiej oraz Parady Równości i Kyiv Pride.

Celem organizowanego przez KPH już po raz czwarty plebiscytu Korony Równości jest wyróżnienie osób, które przez ostatnie 12 miesięcy w sposób szczególny angażowały się w walkę o równe prawa dla społeczności LGBT+.  W tym roku nominowanych było 18 osób i grup w 6 kategoriach: Zaangażowanie Społeczne, Równe Traktowanie, Życie Polityczne, Prawo, Media i Ludzie Internetu. O zwycięzcach i zwyciężczyniach plebiscytu zadecydowali internauci i internautki biorący udział w głosowaniu, a wyniki ogłoszono na uroczystej gali KPH.

Zaangażowanie Społeczne – Julia Sobczyńska

Nagrodę w kategorii Zaangażowanie Społeczne otrzymała Julia Sobczyńska – finalistka programu „Top Model”, która otwarcie mówi o swojej biseksualności i korzysta z dostępu do mediów, by budować postawy akceptacji. Podczas finału programu Julia oświadczyła się swojej ukochanej. Razem z narzeczoną pojawiła się na przełomowej okładce magazynu Vogue Polska z okazji Pride Month. Bierze udział w kampaniach społecznych, m.in. tych zorganizowanych w 2022 roku przez Grupę Stonewall i Amnesty International.

Równe Traktowanie – SEXED.PL

W kategorii Równe Traktowanie zwyciężył SEXED.PL – fundacja i multimedialna platforma, która zapewnia młodym ludziom, rodzicom i dorosłym kompleksową, dostosowaną do wieku edukację w zakresie praw człowieka, równości płci, relacji i reprodukcji. Odpowiadając na brak edukacji seksualnej w szkołach, SEXED.PL uczy o ryzykach związanych z życiem seksualnym, prezentując równolegle seks i seksualność w sposób pozytywny, podkreślając takie wartości jak wzajemny szacunek, inkluzywność, równość, empatia i odpowiedzialność.

Życie Polityczne – Krzysztof Śmiszek

Korona Równości w kategorii Życie Polityczne trafiła w ręce posła Krzysztofa Śmiszka – doktor nauk prawnych, adwokat, wykładowca akademicki, obrońca praw człowieka, od lat czynnie zaangażowany w prawne działania na rzecz równości społeczności LGBT. Od 2019 roku poseł na Sejm, który na co dzień działa na rzecz praw osób LGBT+. Założyciel i pomysłodawca oraz przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds Równouprawnienia Społeczności LGBT+. Twarz wielu inicjatyw legislacyjnych dotyczących równości praw osób LGBT+ i jedyny otwarcie deklarujący swoją orientację homoseksualną poseł w polskim Sejmie.

Prawo – Tolerado

Głosami internautek i internautów w kategorii Prawo zwyciężyło Tolerado – stowarzyszenie wspierające pomorskie społeczności LGBT+, organizujące Trójmiejskie Dni Równości i wieńczący je Marsz Równości. Skutecznie, konsekwentnie i nieustępliwie walczy o sprawiedliwość przed polskimi sądami. Na swoim koncie ma m.in. wygraną w sprawie znieważenia osób uczestniczących w Pikniku Tęczowych Rodzin przez działaczy fundacji Pro-Prawo do Życia, a także wyrok dla kierowcy gdańskiego homofobusa. Tolerado przyczyniło się również do stworzenia Modelu na Rzecz Równego Traktowania dla urzędu miasta Gdańska.

Media – Piotr Jacoń

Laureatem Korony Równości w kategorii Media został dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki i autor dwóch reportaży o sytuacji osób transpłciowych i ich rodzin – Piotr Jacoń. Przez ostatni rok zjeździł Polskę ze swoją książką „My, trans” i wielokrotnie zabierał głos w sprawie osób LGBT+. Skutecznie i konsekwentnie wykorzystuje swoją pozycję w mediach i dzieli się osobistym doświadczeniem, aby edukować w temacie transpłciowości. Nie unika trudnych tematów, publicznie reaguje na homo- i transfobię.

Ludzie Internetu – Daniel Kuczaj

Koroną Równości w kategorii Ludzie Internetu nagrodzony został Daniel Kuczaj. Qczaj swoją obecność w sieci buduje wokół delikatności i szacunku dla drugiego człowieka, ale również odwagi w postaci głośnych, publicznych coming outów, dotyczących zarówno orientacji seksualnej, jak i traumy molestowania seksualnego. Pokazując swoją codzienność z partnerem, normalizuje w przestrzeni publicznej obecność i piękno tęczowych rodzin. Jego zaangażowanie w walkę o prawa osób LGBT+ sięga dalej – był oskarżycielem posiłkowym w procesie o zniesławienie przeciwko Kai Godek.

Nagrody Specjalne – Anna Grodzka oraz Parada Równości i Kyiv Pride

W ramach tegorocznej edycji plebiscytu Korony Równości zespół Kampanii Przeciw Homofobii Przyznał dwie nagrody specjalne.  KPH postanowiło wyróżnić współzałożycielkę Fundacji Trans-Fuzja, społeczniczkę, pierwszą transpłciową posłankę w polskim Sejmie – Annę Grodzką oraz Paradę Równości i Kyiv Pride za wspólne zorganizowanie w Warszawie polsko-ukraińskiego święta osób LGBT+.

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?