Wesprzyj KPH

Odważne, skuteczne, entuzjastyczne, pełne pasji i wiary w lepsze jutro. Takie są osoby i grupy nominowane do Koron Równości – nagród przyznawanych w konkursie organizowanym przez Kampanię Przeciw Homofobii. Tegoroczna edycja plebiscytu, który ma na celu docenić osoby i grupy szczególnie zaangażowane w walkę o prawa społeczności LGBT+,  startuje 16 sierpnia. Kto zwycięży w 3. edycji Koron Równości? O tym dowiemy się już 9 września na gali rozdania nagród, której towarzyszyć będą obchody 20-lecia KPH.

Plebiscyt Korony Równości organizowany jest już po raz trzeci. Jego celem jest wyróżnienie osób, które przez ostatnie 12 miesięcy w sposób szczególny angażowały się w walkę o równe prawa dla społeczności LGBT+. W tym roku Korony Równości przyznawane są w aż w sześciu kategoriach: Zaangażowanie Społeczne, Równe Traktowanie, Życie Polityczne, Prawo, Media oraz w nowej kategorii – Ludzie Internetu. O tym, kto znajdzie się w zwycięskiej szóstce zadecydują osoby biorące udział w internetowym głosowaniu na stronie www.koronyrownosci.pl. Głosować można do 6 września, a wyniki poznamy już 9 września na ceremonii rozdania nagród, której towarzyszyć będą obchody 20 lat działalności Kampanii Przeciw Homofobii. 

6 Koron Równości

Wśród nominacji zgłoszonych przez internautki i internautów, kapituła konkursowa w składzie: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i zespół Atlasu Nienawiści, osoby członkowskie zarządu KPH – Dorota Stobiecka i Marcin Rodzinka oraz dyrektor zarządzający KPH Slava Melnyk, wytypowała 18 osób i grup. I tak w kategorii Zaangażowanie Społeczne wśród osób nominowanych znalazły się: waleczne trio, które przed sądem stanęło z powodu tęczowej Matki Boskiej – Joanna Gzyra-Iskandar, Anna Prus i Elżbieta  Podleśna, feministka, aktywistka i dziennikarka – Maja Staśko oraz trzy olimpijki – Aleksandra Jarmolińska, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, które Igrzyska Olimpijskie wykorzystały do tego, by zabrać głos ws. społeczności LGBT+.  Osoby i grupy wyróżnione w kategorii Równe Traktowanie to: Rzeczniczka Praw i Wartości Akademickich UJ, dr hab. Beata Kowalska, aktywista-społecznik z Kraśnika, który skutecznie rozprawił się z tamtejszą uchwałą anty-LGBT, Cezary Nieradko oraz zespół Rankingu Szkół LGBTQ+, dzięki któremu młodzież wie, jaką szkołę ma wybrać, by czuć się bezpiecznie. O nagrodę w kategorii Życie Polityczne zawalczą: posłanka Magdalena Biejat (to już druga nominacja polityczki do Korony Równości), Intergrupa LGBTI w Parlamencie Europejskim oraz poseł Krzysztof Śmiszek. Nominacje w kategorii Prawo trafiły do: feministycznego kolektywu antyrepresyjnego Szpila, radcy prawnego znanego m.in. z głośnej sprawy przeciwko TVP dot. pseudodokumentu „Inwazja”, Jakuba Turskiego oraz Koła Osób LGBT+ działającego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Koronę Równości w kategorii Media mają szansę zdobyć: Anna Gmiterek-Zabłocka – dziennikarka lubelskiego oddziału radia TOK FM, Maja Heban – redaktorka portalu Noizz.pl lub Angelika Pitoń – dziennikarka krakowskiej Gazety Wyborczej (Pitoń była nominowana do Korony Równości również w 2019 roku). W nowej kategorii – Ludzie Internetu nominowane są: Janina Bąk znana w sieci jako Janina Daily, aktywistka zaangażowana w edukację nt. równości małżeńskiej i praw osób transpłciowych, Kasia Gauza oraz Mariusz Kozak – pomysłodawca cyklu „Tolerancja jest kozak”.

Poznaj sylwetki nominowanych

Kto wygrał w poprzednich edycjach?

Wśród osób nagrodzonych w plebiscycie Korony Równości w latach ubiegłych znalazły się: Zaangażowanie Społeczne: Grzegorz Sobieszek (2019), Wanda Traczyk-Stawska (2020); Równe Traktowanie: Monika Niedźwiecka (2019), zespół Atlasu Nienawiści (2020),  Życie Polityczne: Monika Rosa (2019), Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (2020), Prawo: prof. Monika Płatek (2019), adw. Anna Błaszczak – Banasiak (2020); Media: Anton Ambroziak (2019), redakcja OKO.Press (2020). W 2020 roku zespół Kampanii Przeciw Homofobii przyznał również dwie nagrody specjalne, które trafiły w ręce Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara oraz twórcy internetowego Krzysztofa Gonciarza. 

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?