Wesprzyj KPH

Mecenas Karolina Gierdal z Kampanii Przeciw Homofobii została wyróżniona przez Naczelną Radę Adwokacką nagrodą Adwokatki Roku 2020. „Pani porusza świat. Pani stając w obronie ludzi dokonała czynu niezwykłego. Pani jest liderką z wielką perspektywą” – mówiła zastępczyni RPO dr Hanna Machińska uzasadniając przyznanie tej prestiżowej nagrody.

Adw. Karolina Gierdal to prawniczka współpracująca z KPH od 2017 roku. Ma zaledwie 33 lata i mnóstwo osiągnięć na koncie. W grudniu zajęła trzecie miejsce w konkursie Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2020, jednak – co podkreśliła dr Hanna Machińska – adw. Karolina Gierdal jest nie tylko liderką jutra, ale również liderką teraźniejszości. Dlatego wyróżniona została tytułem Adwokatki Roku 2020 przyznanym przez Naczelną Radę Adwokacką podczas oficjalnej gali online 8 marca 2021 roku.

Adwokatura jest kobietą

Kiedy patrzyłam na to, co pani w pewnych dramatycznych momentach robi, trudno mi było uwierzyć, że oto jedna osoba była w stanie poruszyć Polskę – mówiła o laureatce dr Hanna Machińska, uznana prawniczka oraz zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich.


W uzasadnieniu dla wyróżnienia adwokatki KPH zwrócono uwagę m.in. na to, że współorganizowała wsparcie dla osób zatrzymanych podczas protestu 7 sierpnia 2020 roku w obronie aktywistki LGBT, Margot oraz tych po ogłoszeniu wyroku Pseudo Trybunału Konstytucyjnego ograniczającego prawo do legalnej aborcji. W ramach działań kolektywu Szpila współkoordynuje Tęczowych Obrońców – sieć adwokatek i adwokatów liczącą obecnie 130 osób, które świadczą darmową pomoc dla zatrzymanych w dzień i w nocy. W duchu hasła „Nigdy nie będziesz szła sama”, kolektyw nie zostawia żadnej osoby bez pomocy prawnej wyręczając państwo w stworzeniu sieci wsparcia. Oprócz tego mec. Gierdal reprezentowała przed sądem między innymi twórców Atlasu Nienawiści, rodzinę małego Victora i Fundację LGBT Business Forum w głośnej sprawie drukarza z Łodzi.

Bardzo Pani dziękuję, na Pani ręce składam gratulacje dla wszystkich osób, które pociągnęła Pani za sobą i które walczą o prawa człowieka – dodała dr Machińska.

Działać kolektywnie

Moim przesłaniem jest działać kolektywnie i otwierać się na nowe środowiska. Mam nadzieję, że nowe pokolenie idzie z informacją, że rzeczy można robić nie samodzielnie, a wspólnie – mówiła odbierając nagrodę adw. Karolina Gierdal.

Karolino, jesteśmy niezwykle dumne i dumni, że możemy działać wspólnie z Tobą. Ogromnie gratulujemy Ci nagrody!

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?