Wesprzyj KPH

Trzem aktywistkom – Joannie Gzyrze – Iskandar, Elżbiecie Podleśnej i Annie Prus – grożą 2 lata więzienia za naklejki z Matką Boską w tęczowej aureoli. Sprawa stała się głośna, gdy w maju 2019 roku policja celem znalezienia naklejek, bladym świtem przeprowadziła rewizję w mieszkaniu Elżbiety i przewiozła ją do płockiego więzienia. Po trwającym rok dochodzeniu aktywistki zostały oficjalnie oskarżone o „obrazę uczuć religijnych”. Proces sądowy rozpoczął się 13 stycznia  2021 w Płocku. Ogłoszenie wyroku zaplanowano na 2 marca, godz. 10:00. 

27 kwietnia 2019 roku Anna, Elżbieta i Joanna, protestując przeciwko homofobicznej instalacji w kościele św. Dominika w Płocku, rozwiesiły w jego okolicy (na słupach, znakach, ławkach, na parafialnej tablicy ogłoszeń) wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej z aureolą w kolorach tęczy symbolizujących społeczność osób LGBT. Tydzień później policja, celem znalezienia naklejek z  „tęczową Maryjką” przeprowadziła rewizję w  mieszkaniu Elżbiety, zarekwirowała jej sprzęt elektroniczny i przewiozła ją do płockiego aresztu. O postępach w sprawie na bieżąco raportował ówczesny Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Joachim Brudziński. Po upływie roku od rewizji mieszkania Podleśnej, Prokuratura Rejonowa w Płocku postawiła aktywistkom zarzut z art. 196 Kodeksu karnego. 

Sprawa odbiła się głośnym echem na całym świecie. Głos zabrały liczne organizacje broniące praw człowieka: Amnesty International, Freemuse, Front Line Defenders, Human Rights Watch, ILGA-Europe, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Kampania Przeciw Homofobii publikując wspólny apel (zobacz tutaj) i tworząc petycje (zobacz tutaj). Pierwsza rozprawa represjonowanych aktywistek miała miejsce 13 stycznia 2021 roku – wówczas aktywistki złożyły wyjaśnienia, które można przeczytać tutaj: wyjaśnienia Joanny Gzyry-Iskandar, wyjaśnienia Elżbiety Poleśnej, wyjaśnienia Anny Prus). Kolejna rozprawa, na której mowy końcowe wygłosili m.in. przedstawiciele prokuratury, adw. Karolina Gierdal i adw. Marcin Pawelec-Jakowiecki z Kampanii Przeciw Homofobii oraz aktywistki: Joanna Gztea-Iskandar, Elżbieta Podleśna i Anna Prus. Sąd zapowiedział ogłoszenie wyroku na 2 marca 2021.

Kalendarium

  • 20.04.2019 – w mediach społecznościowych pojawia się informacja o instalacji, jaka pojawiła się w kościele św. Dominika w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku. Przedstawia ona tradycyjny Grób Pański, którego ściany składają się pudełka symbolizujące poszczególne grzechy. Obok egoizmu, nienawiści czy zdrady, pojawiają się tam „gender” oraz „LGBT”. 
  • 20.04.2019 – do kościoła przychodzą płoccy aktywiści, którzy wtykają między pudełka tęczowe chorągiewki i kartkę z napisem „63 proc. młodzieży LGBT myśli o samobójstwie. Dlaczego uczycie nienawiści i przykładacie do tego rękę?”. Ksiądz podarł je, zabrał telefon aktywiście i uciekł do zakrystii. Oddał go dopiero po przyjeździe policji, jednak bez karty SIM ani karty pamięci. Postępowanie w sprawie kradzieży telefonu przez ks. Tadeusza Łebkowskiego zostało umorzone. 
  • 26-27.04.2019 – w centrum Płocka (na słupach, znakach, ławkach, na parafialnej tablicy ogłoszeń) aktywistki rozwiesiły grafiki wyrażające sprzeciw wobec homofobii, hipokryzji i przemocy seksualnej w kościele katolickim oraz listy nazwisk biskupów ukrywających sprawców czynów pedofilnych. Na starych chodnikach i przeznaczonych do rozbiórki budynkach napisały sprejem „boże chroń tęczę” i „god save the queer”.     
  • 27.04.2019 – w Płocku ma miejsce pikieta w obronie proboszcza Łebkowskiego, na której obecna jest Kaja Godek; działaczka na swoim Twitterze informuje o plakatach z tęczową Maryją, które nazywa „profanacją”.
  • 30.04.2019 – w portalu natemat.pl pojawia się pierwszy wywiad z aktywistkami, które wyjaśniają motywy swojego działania: „Nie zgadzamy się na indoktrynowanie w kierunku nienawiści i segregacji. Sposób, w jaki księża katoliccy przedstawiają i tłumaczą świat, nie jest wewnętrzną sprawą kościoła, gdy dotyczy i dotyka nie tylko jego wyznawców. To, co się stało w płockim kościele nie jest też wewnętrzną sprawą Płocka, bo dzieje się w Polsce i na nią promieniuje”. [2]
  • 06.05.2019 – kilka minut po godzinie 6 rano do mieszkania Elżbiety w Warszawie puka policja; podczas przeszukania mieszkania i samochodu rekwirują wszystkie nośniki elektroniczne, w tym dyskietki. Zabierają także wszystkie naklejki z wizerunkiem Matki Boskiej z tęczą. Policja przewozi ją na komisariat w Płocku, gdzie zostaje poddana rewizji osobistej.
  • 09.05.2019 – Anna i Joanna dobrowolnie stawiają się na płockiej komendzie; jedna z nich zarzut usłyszy tego samego dnia, druga – rok później.  
  • 08.07.2019 – Sąd Rejonowy w Płocku orzeka, że zatrzymanie Elżbiety P. było niezasadne   
  • 01.07.2020 – Prokuratura Rejonowa w Płocku informuje o postawieniu aktywistkom zarzutów z art. 196 KK.
  • 13.01.2021 – pierwsza rozprawa aktywistek w Sądzie Rejonowym w Płocku
  • 17.02.2021  druga rozprawa aktywistek w Sądzie Rejonowym w Płocku zakończona podaniem terminu, na którym ma nastąpić ogłoszenie wyroku, tj. 2 marca 2021

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?