Wesprzyj KPH

We wtorek, 21 maja KPH ogłosiło wstępną listę podpisów pod Europejską Deklaracją Równości. Dzisiaj możliwość składania podpisów pod Deklaracją została zamknięta. Liderem równości wśród partii, które w ramach akcji Come Out  podpisały Deklarację, zostali Zieloni ze 100 proc. podpisów. Tuż za Zielonymi uplasowała się Wiosna Biedronia i Razem. 

Na 10 godzin przed rozpoczęciem ciszy wyborczej publikujemy listę partii oraz nazwiska polityczek i polityków, którzy złożyli podpis pod Europejską Deklaracją Równości  stanowiącą zbiór zobowiązań wyborczych dotyczących osób LGBTI. Na liście znalazło się osiem partii kandydujących do Europarlamentu: Zieloni, Nowoczesna, Wiosna Biedronia, SLD, Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej oraz Inicjatywa Feministyczna. Liderem róności okazała się być Partia Zieloni, której 100% członków kandydujących do Europarlamentu podpisało Deklarację. Tuż za Zielonymi uplasowała się Wiosna Biedronia z 99 proc. oraz Razem  z 97 proc. podpisów. Z Nowoczesnej Deklrację podpisało 7 na 8 osób, co daje 88 proc. Choć SLD jako partia podpisało Deklarację, to wśród polityków i polityczek Sojuszu zebrano jedynie 43 proc. podpisów. Rażący brak spójności pomiędzy główną linią partii, a jej przedstawicielkami i przedstawicielami widoczny jest w przypadku Unii Pracy – 33 proc. podpisów i RSS – tu Deklarację podpisało 23 proc. kandydatów i kandydatek. 

Wyborcy rozliczą polityków przy urnach 

Prawa osób LGBTI do szafy postanowiła schować Platforma Obywatelska, która nie podpisała Deklaracji. Z linii obranej przez PO wyłamało się 9 kandydantów i kandydatek. Swój podpis pod Deklaracją złożył m.in. Michał Boni i Prof. Danuta Hubner. Wśród sygnatariuszy nie zobaczymy również PSL.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Kampanię Przeciw Homofobii, Fundację Trans-Fuzja i Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego, wśród osób LGBTIA aż 80% deklaruje udział w wyborach. To oni swoimi głosami rozliczą homofobicznych polityków i zadecydują, kto zasiądzie w ławach Europarlamentu – stwierdza Justyna Nakielska z KPH.

O podpis pod Europejską Deklaracją Równości nie pytano partii stosujących mowę nienawiści, dlatego w przeprowadzonej analizie nie wspominamy o takich partiach jak PiS, KORWiN czy Ruch Narodowy.

Szczegółowe zestawienie uwzględniające okręgi wyborcze:

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?