24 maja 2019

Zieloni, Wiosna i Razem z największą liczbą podpisów pod Europejską Deklaracją Równości

We wtorek, 21 maja KPH ogłosiło wstępną listę podpisów pod Europejską Deklaracją Równości. Dzisiaj możliwość składania podpisów pod Deklaracją została zamknięta. Liderem równości wśród partii, które w ramach akcji Come Out  podpisały Deklarację, zostali Zieloni ze 100 proc. podpisów. Tuż za Zielonymi uplasowała się Wiosna Biedronia i Razem. 

Na 10 godzin przed rozpoczęciem ciszy wyborczej publikujemy listę partii oraz nazwiska polityczek i polityków, którzy złożyli podpis pod Europejską Deklaracją Równości  stanowiącą zbiór zobowiązań wyborczych dotyczących osób LGBTI. Na liście znalazło się osiem partii kandydujących do Europarlamentu: Zieloni, Nowoczesna, Wiosna Biedronia, SLD, Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej oraz Inicjatywa Feministyczna. Liderem róności okazała się być Partia Zieloni, której 100% członków kandydujących do Europarlamentu podpisało Deklarację. Tuż za Zielonymi uplasowała się Wiosna Biedronia z 99 proc. oraz Razem  z 97 proc. podpisów. Z Nowoczesnej Deklrację podpisało 7 na 8 osób, co daje 88 proc. Choć SLD jako partia podpisało Deklarację, to wśród polityków i polityczek Sojuszu zebrano jedynie 43 proc. podpisów. Rażący brak spójności pomiędzy główną linią partii, a jej przedstawicielkami i przedstawicielami widoczny jest w przypadku Unii Pracy – 33 proc. podpisów i RSS – tu Deklarację podpisało 23 proc. kandydatów i kandydatek. 

Wyborcy rozliczą polityków przy urnach 

Prawa osób LGBTI do szafy postanowiła schować Platforma Obywatelska, która nie podpisała Deklaracji. Z linii obranej przez PO wyłamało się 9 kandydantów i kandydatek. Swój podpis pod Deklaracją złożył m.in. Michał Boni i Prof. Danuta Hubner. Wśród sygnatariuszy nie zobaczymy również PSL.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Kampanię Przeciw Homofobii, Fundację Trans-Fuzja i Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego, wśród osób LGBTIA aż 80% deklaruje udział w wyborach. To oni swoimi głosami rozliczą homofobicznych polityków i zadecydują, kto zasiądzie w ławach Europarlamentu – stwierdza Justyna Nakielska z KPH.

O podpis pod Europejską Deklaracją Równości nie pytano partii stosujących mowę nienawiści, dlatego w przeprowadzonej analizie nie wspominamy o takich partiach jak PiS, KORWiN czy Ruch Narodowy.

 

Szczegółowe zestawienie uwzględniające okręgi wyborcze:

 

Zobacz również:

 

fot. Emilia Oksentowicz / kolektyw.kolektyw