Wesprzyj KPH

Społeczność LGBT+ stała się nowym wrogiem publicznym i nienawistnym wehikułem, który ma poprowadzić PIS do zwycięstwa w wyborach do Europarlamentu. W obliczu tak zmasowanych ataków i w kontekście nadchodzących wyborów, organizacje1 i społeczność osób LGBT+ oczekują od kandydujących partii politycznych konkretnych działań. Dlatego też sprawdzimy, która partia startująca w wyborach do Europarlamentu podpisze Europejską Deklarację Równości, czyli zbiór zobowiązań wyborczych dotyczących równości osób LGBTI. Więcej o akcji można przeczytać na www.comeout.pl

Od kilku tygodni obserwujemy bezprecedensowy w swojej skali, zmasowany atak na społeczność LGBT+. Główne skrzypce zaczął grać sam Jarosław Kaczyński, zaprzęgając do niego aparat partyjny i rząd. PIS wyznacza nowego wroga publicznego – osoby LGBTI+  nie licząc się z konsekwencjami, jakie taka nienawistna retoryka przynosi członkom i członkiniom społeczności oraz ich rodzinom i bliskim. Dodatkowym celem ataku stały się też osoby pracujące z osobami LGBT+.

Słowa już nie wystarczą…

Fala hejtu i nienawiści spotyka się z oporem i oburzeniem z wielu stron. Także ze strony partii i polityków opozycji. Słowa są ważne, gesty solidarności również, ale w obecnej sytuacji niezbędne są jasne deklaracje wyborcze, które pociągają za sobą aktywne działanie na rzecz równości osób LGBTI. Takich właśnie konkretów organizacje oraz społeczność LGBTI oczekują od polityków i partii opozycyjnych. „Reprezentujemy rodziny i sojuszników osób LGBTI, oczekujemy tworzenia i wzmacniania narzędzi prawnych w Unii Europejskiej, które chronić będą nasze dzieci przed wykluczeniem i marginalizacją.” – mówi Dorota Stobiecka ze Stowarzyszenia My, Rodzice.

Europejskie organizacje LGBT piszą deklarację

Aby na słowach i gestach się nie skończyło, przygotowaliśmy wraz z innymi organizacjami LGBTI z krajów UE2 Europejską Deklarację Równości- zestaw 5 obietnic wyborczych dotyczących działania na rzecz równości osób LGBTI. “Wiele młodych osób, którym marzy się otwarta i tolerancyjna Polska, nabyło przed tymi wyborami prawo wyborcze. Chcemy, żeby mogli głosować świadomie, nie na puste obietnice, a na jasne deklaracje, z których później będzie można rozliczyć polityków i polityczki.”- mówi Julia Maciocha, organizatorka Parady Równości. Sprawdzimy, które partie poważnie chcą wspierać społeczność LGBTI i podpiszą deklarację, w której zobowiązują się do:

  1. Wzmocnienia ochrony prawnej osób LGBTI w oparciu o prawa unijne i politykę UE;
  2. Zapewnienia bezpiecznego środowiska dla osób i organizacji broniących praw człowieka osób LGBTI;
  3. Bycia sojusznikiem / sojuszniczką tych, których głos nie jest dostatecznie reprezentowany;
  4. Uczynienia z Unii Europejskiej liderki w kwestii praw osób LGBTI;
  5. Wspierania społeczności LGBTI przy użyciu mandatów poselskich.

Więcej o deklaracji można przeczytać na www.comeout.pl

Propozycję podpisania deklaracji skierujemy do wszystkich partii opozycyjnych, które nie stosują w przestrzeni publicznej mowy nienawiści, a podsumowanie z zestawieniem partii, które podpisały deklarację, upublicznimy 24 maja.

 

1 Lista organizacji biorąca udział w akcji: Stowarzyszenie Tęczówka, Stowarzyszenie My Rodzice, Fundacja Trans-Fuzja, Pracownia Różnorodności, Stowarzyszenie na rzecz osób LGBTQ, Stowarzyszenie Tolerado, Tęczowe Opole, Fundacja Wolontariat Równości (Parada Równości), Stowarzyszenie Lambda Warszawa, Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Szczecin.
2 Deklaracja została przygotowana przez organizację ILGA-Europe zrzeszającą 600 organizacji LGBTI.

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?