Wesprzyj KPH

Od PSL-u zależy kształt ustawy o związkach partnerskich. Czy najbardziej konserwatywna partia koalicji musi się bać swojego elektoratu? Są wyniki najnowszego sondażu Ipsos.

O sondażu

Polski elektorat odpowiedział na pytanie o podejście do przysposobienia dzieci w związkach partnerskich! 2-4 kwietnia 2024 przeprowadzony został sondaż Ipsos dla OKO.press, TOK FM, Miłość Nie Wyklucza i Kampanii Przeciw Homofobii metodą mixed mode (CATI i CAWI). Liczba wywiadów realizowanych telefonicznie i online wynosi w przybliżeniu po 50 procent. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie dorosłych Polek i Polaków, N=1000. 

Wyniki sondażu

Według sondażu (patrz: Sensacyjny sondaż: nawet wyborcy PiS za prawem do przysposobienia dziecka w parach jednopłciowych), polskie społeczeństwo jest za przysposobieniem dzieci w tęczowych rodzinach – deklaruje aż 69% osób biorących udział w badaniu.

Co więcej – jest poparcie dla przysposobienia wewnętrznego w elektoracie każdej z partii. Aż 88% elektoratu Koalicji Obywatelskiej jest za tym, aby była możliwość przysposobienia dziecka partnera lub partnerki w parach osób tej samej płci, by zabezpieczyć jego sytuację. Takie samo zdanie ma 85% wyborców_czyń Lewicy, 77% w przypadku osób głosujących na Trzecią Drogę, a nawet 55% badanego elektoratu PiS-u (wśród wyborców Andrzeja Dudy z 2020 roku, poparcie dla przysposobienia dzieci również wynosi 55%).

Okazuje się, że głosy osób ankietowanych nie różnią się aż tak w zależności od wykształcenia. To samo tyczy się wieku – zwyczajowo to młodsze osoby chętniej wspierały równouprawnienie osób LGBT+, w tym przypadku różnice w poszczególnych grupach wiekowych są statystycznie nieistotne. Sondaż pokazuje również, że także mieszkańcy wsi i mniejszych miast niekoniecznie muszą być przeciwko prawom osób LGBT+. 

Co na to PSL?

Od PSL-u zależy kształt ustawy o związkach partnerskich. Przypominamy politykom_czkom koalicji rządzącej, żeby nie ignorować własnego elektoratu i wsłuchiwać się w jego potrzeby i poglądy. Bezpieczeństwo wszystkich dzieci, w tym również tych dorastających w tęczowych rodzinach, jest ważne dla Waszych wyborców i wyborczyń!

Sondaż pokazuje, że Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Polska 2050, Lewica, PiS nie muszą się bać swoich wyborców_czyń decydując o kształcie tej ustawy. Skoro jest tak szerokie poparcie społeczeństwa, to ustawa musi to odzwierciedlać! 

Sondaż pokazuje to, o czym mówimy od dawna: polskie społeczeństwo jest znacznie bardziej akceptujące i wspierające społeczność LGBT+ niż chcieliby rządzący. Polska jest gotowa na związki partnerskie z przysposobieniem dziecka osoby partnerskiej, a koalicja rządząca nie może dłużej ignorować głosu swojego elektoratu. – komentuje Annamaria Linczowska z KPH.


Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?