Wesprzyj KPH

Rok 2020 zafundował polskiemu społeczeństwu przyspieszony kurs wiedzy o społeczności LGBT. Czas na kolejną lekcję, czyli Tęczowy Piątek! Przypadające w tym roku 30 października święto akceptacji wyjdzie poza szkolne mury m.in. za sprawą wirtualnej lekcji Nauczyciela Roku 2018, Przemka Staronia i  konta KPH na platformie edukacyjnej Brainly. Świętować może każdy i wszędzie. Jak? Sprawdźcie sami!

Po pięciu latach od pierwszej edycji Tęczowy Piątek na dobre zadomowił się w szkolnym kalendarzu. Wyczekiwane przez uczennice i uczniów święto, które ma na celu pokazać młodzieży LGBT, że jest akceptowana, odbędzie się w ostatni piątek października. O tym, jak będzie wyglądał Tęczowy Piątek w tym roku zdecyduje  młodzież.  Dołączyć do nich będą mogli wszyscy ci, którzy chcą okazać wsparcie młodym osobom LGBT.

Nastolatki LGBT potrzebują nas jeszcze bardziej niż dotychczas. Dlatego w tym roku tak ważne jest, by Tęczowy Piątek wyszedł poza szkolne mury. Czas, by dorośli zabrali głos i powiedzieli młodzieży LGBT, że jest OK! – zachęca do świętowania dyrektor Kampanii Przeciw Homofobii, Slava Melnyk. 

Fakty o młodzieży LGBT, które musisz poznać 

Tęczowy Piątek to święto, które w życiu dorastającego nastolatka może zmienić bardzo wiele. Jak wynika z badań aż 70 proc. nastolatków LGBT ma myśli samobójcze, a blisko połowa z nich zmaga się z objawami depresji. Młode lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe regularnie dotyka przemoc motywowana homo- i transfobią, do której w 26 proc. przypadków dochodzi w szkole. Młodzież LGBT wytchnienia nie zaznaje nawet w domu – wśród nastolatków, które o swojej orientacji psychoseksulanej lub tożsamości płciowej powiedziały rodzicom jedynie 25 proc. spotkało się z akceptacją ze strony matek i tylko 12 proc. z akceptacją ojców*. Negatywny wpływ na młodzież LGBT ma dodatkowo pandemia. Jak wskazują tegoroczne badania aż 80 proc. nastolatków LGBT twierdzi, że izolacja w sposób negatywny wpłynęła na ich dobrostan psychiczny, a 1/4 bała się uczestniczyć w zajęciach online z obawy przed homofobicznymi rówieśnikami**.

Homofobia jest siłą realnie zagrażającą zdrowiu wielu młodych osób, ale osłabia ją każdy akt wsparcia i solidarności. Udział w Tęczowym Piątku to wyciągnięcie przyjaznej dłoni jako znaku, że chcę świata, w którym razem jesteśmy bezpieczni. To życzliwość, która ratuje życie – stwierdza Barbara Baran, psycholożka Fundacji SEXEDpl

Wirtualna lekcja Przemka Staronia

W tym roku Kampania Przeciw Homofobii postawiła na edukację zapraszając do współpracy Przemka Staronia. Nauczyciel Roku 2018 z okazji Tęczowego Piątku przeprowadzi 30 października o godz. 12:00 wirtualną lekcję „Zranieni – ranią, skrzywdzeni – krzywdzą”. Jak nie dać się dyskryminacji. Podczas trwających 45 minut zajęć wszyscy chętni dowiedzą się m.in. czym jest dyskryminacja, skąd się bierze, jak są jej przejawy i jakie może mieć konsekwencje, jak skutecznie reagować, gdy obserwuje się dyskryminację, jakie są sposoby, by sobie z nią radzić i gdzie szukać pomocy.

Najważniejsze jest, cokolwiek by się nie działo, aby oświetlać się światłem rzetelnej wiedzy i  bycia ze sobą. Bądźmy więc ze sobą  już w piątek,  30 października o godz. 12.00 . Zapraszam Was serdecznie na moją lekcję online  w ramach Tęczowego Piątku. Bądźcie. Bądźmy tam razem – zaprasza do udziału w zajęciach Przemek Staroń.

Lekcja będzie emitowana na żywo równolegle na facebooku Przemka Staronia, facebooku i youtubie Kampanii Przeciw Homofobii oraz na Brainly.pl – platformie edukacyjnej, na której przy okazji Tęczowego Piątku uruchomione zostanie konto KPH, które udzielać będzie eksperckich odpowiedzi dotyczących społeczności LGBT.

Obserwujemy duże zainteresowanie tematami równościowymi na Brainly. Uczniowie, a także ich rodzice, pytają m.in. o kwestie prawne, związane z różnorodnością płciową w Polsce, ich uwarunkowania biologiczne oraz historyczne pochodzenie ruchu na rzecz osób LGBT. Aby zagwarantować im odpowiedzi wysokiej jakości i zgodne z aktualną wiedzą naukową, nawiązaliśmy współpracę z KPH. Od dzisiaj eksperci organizacji będą obecni na naszej platformie, a ich wiedza na tematy równościowe dostępna będzie dla całej społeczności Brainly w Polsce – komentuje Michał Gwiazdowski, General Manager na rynki Polski, Rosji i Rumunii w Brainly.

6 sposobów na świętowanie Tęczowego Piątku

Udział w wirtualnej lekcji Przemka Staronia i wizyta na platformie edukacyjnej Brainly.pl to punkty obowiązkowe dla świętującej Tęczowy Piątek społeczności szkolnej. Co poza tym warto zrobić, żeby 30 października okazać młodzieży LGBT wsparcie?

  1. Ubierz coś tęczowego – np. przypinkę, torbę lub skarpetki
  2. Użyj nakładki #TęczowyPiątek2020 na zdjęcie profilowe na Facebooku
  3. Umieść tweeta z hasztagiem #TęczowyPiątek
  4. Wywiesić w oknie lub na balkonie tęczową flagę, zrobić jej zdjęcie i wrzucić na Instagram (koniecznie z hasztagiem #TęczowyPiątek)
  5. Wydrukowuj plakat ze strony teczowypiatek.pl i powiesić go w widocznym miejscu.
  6. Zadzwoń do młodej osoby LGBT, którą się zna, by powiedzieć jej, że może na Ciebie liczyć. 

Polska w ciągu ostatnich lat stała się miejscem wrogim osobom LGBT+, gdzie na każdym kroku wmawia się nam, że nie pasujemy, że jesteśmy „wybrykami natury” i  przyczyną wszelkich problemów tego kraju. Dlatego tak ważne są dla nas małe rzeczy, takie jak tęczowa przypinka na czyimś plecaku, flaga zawieszona w oknie czy naklejka „Tu jesteście u siebie” na szybie restauracji. Takie małe rzeczy dają nam siłę, na walkę ze smutną codziennością, pokazują nam, że jest jednak światełko na końcu tego tunelu – mówi Max Świrski, tegoroczny maturzysta. 

* “Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2015–2016”, red. Magdalena Świder i dr Mikołaj Winiewski
** “Raport badawczy. Historie młodzieży LGBTQ+ z czasu pandemii i nauczania zdalnego”, red. Agata Zapora, Aleksandra Tarka, Marta Lipska, Dominik Kuc

 

Partnerzy:

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?