Wesprzyj KPH

W nocy z soboty na niedzielę 4-5 stycznia 2014 dwóch mężczyzn pobiło studenta w centrum Szczecina. Mężczyzna zmarł w wyniku poniesionych obrażeń. Wiadomo, że zabity chłopak był gejem, a w noc śmierci bawił się w klubie LGBT “Skandal”. Policja i prokuratura biorą pod uwagę homofobiczny motyw przestępstwa.

Kampania Przeciw Homofobii składa najszczersze wyrazy współczucia rodzinie oraz wszystkim bliskim zmarłego. Życzymy sił w zniesieniu bólu, z powodu tak tragicznego i niezrozumiałego wydarzenia. Jednocześnie jesteśmy przekonani, że w żalu łączy się z Państwem cała polska społeczność osób LGBT. Społeczność, która teraz bardziej niż wcześniej odczuwa lęk i zagrożenie z powodu rozprzestrzeniania się homofobicznej przemocy.

Jednocześnie apelujemy do organów ścigania o nie bagatelizowanie potencjalnego homofobicznego motywu  sprawców. Jak wynika z badań, ofiarą homofobicznej przemocy fizycznej pada prawie 12% osób LGB. Ile osób w wyniku takiej przemocy ponosi śmierć – tego nie wiadomo. Motywacja homofobiczna rzadko stanowi bowiem przedmiot badania organów ścigania.

Od wielu lat organizacje działające na rzecz osób LGBT postulują zmiany w Kodeksie karnym, które ułatwiłyby pracę policji i prokuratury podczas badania przestępstw z nienawiści na tle homofobicznym i transfobicznym. Zmiany takie dotychczas nie zostały wprowadzone.

Śmierć 21-latka w Szczecinie może okazać się tragicznym przejawem wieloletnich zaniechań w uznaniu szczególnej naganności homofobicznej agresji oraz adekwatnym ściganiu i karaniu sprawców. Od lat problem ten jest ignorowany i bagatelizowany, a osoby pokrzywdzone nie mogą liczyć na adekwatne potraktowanie ich sprawy, zarówno z powodu braku odpowiednich przepisów jak i z powodu ignorancji śledczych i niewłaściwych procedur.   

Zwracamy się z apelem do Szczecińskiej Policji oraz prokuratury prowadzącej śledztwo o szczególnie wnikliwe zbadanie ewentualnej homofobicznej motywacji przestępstwa oraz traktowanie z wrażliwością i wyczuciem rodziny zmarłego, a także przedstawicieli i przedstawicielek społeczności osób LGBT w Szczecinie, którzy czują się osobiście dotknięci 

tą tragedią. 

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?