Wesprzyj KPH

W piątek 13 sierpnia, o godzinie 12 w siedzibie RPO przy ul. Długiej 26 w Warszawie odbyło się spotkanie nowo mianowanej Rzeczniczki Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz z przedstawicielami organizacji LGTB. Po stronie trzeciego sektora znaleźli się przedstawiciele Lambdy Warszawa, Pracowni Różnorodności, Lambdy Bydgoszcz i Transfuzji.

Nie zabrakło także przedstawicieli Kampanii Przeciw Homofobii. KPH reprezentowali Prezes Tomek Szypuła, członkini grupy prawnej Monika Zima oraz prawniczka Zofia Jabłońska. Tematem spotkania miało być wprowadzenie nowej pani rzecznik w problematykę praw osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transpłciowych), a także omówienie planu współpracy na przyszłość.

Po krótkiej prezentacji każdej z organizacji prof. Lipowicz poprosiła obecnych o podanie najbardziej palących problemów z jakimi boryka się ta społeczność. Tematów było wiele. Na pierwszy plan wysunęła się wielokrotnie lobowana przez KPH  kwestia ustawy o związkach partnerskich, zmian w kodeksie karnym w kierunku penalizacji przestępstw popełnianych z nienawiści w stosunku do osób LGBT. Reprezentantki Transfuzji, Anna Grodzka i Lalka Podobińska, poruszyły problem braku refundacji terapii osób transpłciowych. Drugim problemem Transfuzji są procesy o zmianę płci na dokumentach osób zmieniających ją. Procesy, które muszą toczyć się przeciwko rodzicom powoda, co często powoduje traumatyczne przeżycia.

Pani rzecznik poprosiła także przedstawicieli organizacje o podanie znanych im konkretnych przykładów dyskryminacji, z zachowaniem pełnej tajemnicy tożsamości ofiar, aby mogła podjąć odpowiednie kroki leżące w jej kompetencji.

Na zakończenie pani prof. Lipińska zapewniła, iż geje, lesbijki, osoby biseksualne oraz transpłciowe są ważnymi członkami społeczeństwa polskiego i zasługują na to, aby ich problemy traktowane były z należytą uwagą. Efektem tej deklaracji jest zapowiedź cyklicznych spotkań z przedstawicielami środowiska LGBT, aby rozwiązywać kolejne problemy. Obiecała także w najbliższym czasie zająć się kwestią uzyskiwania informacji medycznych o osobie przez partnera tej samej płci (w przypadku nieprzytomności ofiary), kwestią pochówku osób zmarłych przez ich partnerów, a także problemem refundacji leczenia osób transpłciowych przez państwo.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?