Wesprzyj KPH

W wyniku interwencji Kampanii Przeciw Homofobii Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie o zabezpieczeniu, w którym nakazuje TVP usunąć z Youtube’a program „Inwazja”. To wielki sukces KPH i reprezentującego nas r.pr. Jakuba Turskiego, dzięki któremu ten homofobiczny w wydźwięku i szkodliwy społecznie paszkwil zniknie z sieci  – decyzję sądu komentuje dyrektor KPH, Slava Melnyk. W planie kolejne pozwy przeciw TVP, dlatego KPH startuje ze zbiórką „Inwazja równości na TVP: zbiórka na sprawy sądowe przeciw TVP”.

10 października, tuż po Wiadomościach a chwilę przed meczem polskiej reprezentacji, TVP wyemitowało szkalujący społeczność LGBT program „Inwazja”. W złowrogo brzmiącym materiale Telewizja Polska zaserwowała widzom 30 minut manipulacji, przekłamań i nietrafionych interpretacji. Całość zilustrowano zdjęciami z marszów równości, w tym zbliżeniami na twarze ich uczestników/ek, w tym m.in. na osobę Moniki Tichy, Elżbiety Podleśnej, Karola Opica, Krzysztofa Listowskiego, Pawła Ziemby i Pawła Szamburskiego oraz materiałami zebranymi przez nasłaną na KPH kobietę, która ukrytą kamerą nagrywała pracę organizacji.

Inwazja prawników KPH na TVP

Kampania Przeciw Homofobii niezwłocznie podjęła działania mające na celu wstrzymanie emisji „Inwazji” w sieci. W przygotowanym przez reprezentującego KPH r.pr. Jakuba Turskiego wezwaniu przedsądowym TVP zostało wezwane do: zaniechania naruszeń dóbr osobistych KPH’, tj. usunięcia „Inwazji” z serwisu Youtube i nigdy więcej jej nie rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie, opublikowania przeprosin w głównym wydaniu Wiadomości oraz przekazania 10.000 zł na telefon zaufania stowarzyszenia Lambda Warszawa lub emisji spotu „Stoję po stronie młodzieży”. Pismo spotkało się z brakiem odpowiedzi ze strony Telewizji Polskiej, a sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Sąd decyduje: „Inwazja” musi zniknąć

W pozwie złożonym do Sądu Okręgowego w Warszawie KPH domagało się od TVP tego samego, co w wezwaniu przedsądowym wnosząc jednocześnie o zabezpieczenie roszczenia poprzez nakazanie usunięcia “Inwazji” z serwisu Youtube oraz zakaz jej publikacji lub jej fragmentów w jakiejkolwiek formie na okres jednego roku. W odpowiedzi na pozew KPH Sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu, w którym nakazuje Telewizji Polskiej usunąć „Inwazję” z serwisu Youtube, a co więcej zakazuje TVP rozpowszechniania „Inwazji” w całości lub jej fragmentów w jakiejkolwiek formie przez okres 1 roku. Sąd dał TVP 60 dni na odpowiedź. Wyrok nie jest prawomocny.

To wielki sukces KPH i reprezentującego nas r.pr. Jakuba Turskiego, dzięki któremu ten homofobiczny w wydźwięku i szkodliwy społecznie paszkwil zniknie z sieci decyzję sądu komentuje dyrektor KPH, Slava Melnyk.

Zadowolenia z postanowienia sądu nie ukrywa reprezentujący organizację r.pr. Jakub Turski:

Sąd Okręgowy uznał, że w świetle przedstawionego przez nas stanu sprawy i przedłożonych dowodów roszczenie pozwu oraz interes prawny KPH są uprawdopodobnione. Postanowienie Sądu bardzo nas cieszy. Teraz czekamy na reakcję Telewizji.

Inwazja równości na TVP – zbiórka na kolejne sprawy przeciw TVP

Poza Kampanią Przeciw Homofobii, w „Inwazji” pojawiły się twarze lub wypowiedzi ośmiu osób, w tym m.in. Moniki Tichy, Elżbiety Podleśnej, Karola Opica, Krzysztofa Listowski, Pawła Ziemby i Pawła Szamburskiego i Magdaleny Świder, których bezpieczeństwo – z uwagi na nienawistny wydźwięk materiału – zostało narażone. Wszystkie te osoby chcą wejść na ścieżkę sądową, aby dochodzić sprawiedliwości.

Chcę walczyć w sądzie o swoje dobre imię, bo nie pozwolę, żeby sterowana przez rząd telewizja bezkarnie okłamywała polskie społeczeństwo i atakowała osoby, które każdego dnia walczą o godność i szacunek dla osób LGBT – mówi Magdalena Świder,  jedna z osób, której wypowiedź pojawiła się w „Inwazji”.

Sądowa walka o równość w łącznie ośmiu postępowaniach wiąże się z kosztami ok. 35 000 złotych. W związku z wysokimi kosztami procesowymi  uruchamiamy na facebooku zbiórkę „Inwazja równości na TVP”, aby wspólnymi siłami zebrać potrzebną kwotę i pokazać, że nie ma społecznej zgody na homofobię w publicznej telewizji – informuje Slava Melnyk, dyrektor KPH.

Zbiórkę można wesprzeć również przelewem na konto organizacji w tytule wpisując „Darowizna: Inwazja równości na TVP” – numer konta: 35 2130 0004 2001 0344 2274 0001.

Zebrane środki zostaną przeznaczone na opłacenie kosztów sądowych, w tym opłat sądowych od pozwu, opłacenie kosztów wysyłki pism w trakcie postępowań,  opłacenie kosztów pracy prawnika nad koordynacją łącznie ośmiu postępowań oraz zabezpieczenie pieniędzy na poczet ewentualnej przegranej, której nie zakładamy, ale z którą musimy się liczyć – wymienia adw. Karolina Gierdal z KPH.

W przypadku wygranej niewykorzystane środki zostaną przeznaczone na inne działania grupy prawnej Kampanii Przeciw Homofobii oraz litygacje strategiczne, które mają na celu wywalczenie równości w Polsce.

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?