Wesprzyj KPH

„Projekt Laramie” to sztuka teatralna opowiadająca historię  Matthew Shepharda –  amerykańskiego studenta brutalnie zamordowanego na tle homofobicznym. Ze Stanów Zjednoczonych na deski polskiego teatru sztukę Moisésa Kaufmana przeniosła Fundacja Feta. Najbliższy spektakl 11 marca o 19.00 w Teatrze Dramatycznym Scena na Woli. „Projekt Laramie” został objęty matronatem Kampanii Przeciw Homofobii.

Uznany przez New York Times za jedną z 25 najważniejszych sztuk ostatnich dekad, Projekt Laramie należy do gatunku teatru faktu. Wszystkie słowa wypowiedziane w sztuce padły rzeczywiście z ust mieszkańców prowincjonalnego miasteczka Laramie w stanie Wyoming, a zarejestrowane zostały przez członków nowojorskiej grupy teatralnej Tectonic Theater Project pod przewodnictwem Moisésa Kaufmana. Kanwą tekstu jest morderstwo 21-letniego studenta Uniwersytetu Wyoming, torturowanego i przywiązanego przed śmiercią na bezludziu do płotu, gdzie odnaleziony został dopiero osiemnaście godzin później, zmarłego po kilku dniach walki o jego życie. Członkowie grupy teatralnej Kaufmana pojawili się wnet w Laramie zapisując słowo po słowie i dokumentując krok po kroku, przebieg śledztwa jak i nastawienie tej małej społeczności wobec śmierci Matthew Shepharda.

W przedstawieniu, szóstka aktorów odgrywa ponad 60 postaci, odzwierciedlając znaczące  w wielu krajach postawy władz uczelni, studentów, lokalnego kleru i przedstawicieli mediów, policjantów niższej rangi, matek kolegów szkolnych Matthew, pań sąsiadek i straumatyzowanej rodziny ofiary. Poprzez swój naturalizm, minimalizm, bezpośredniość i brak literackiego szlifu, Projekt Laramie uderza właśnie tam, gdzie powinien: w sumienie, w emocje, w myśli i… w serce… Matthew Sheparda fizycznie na scenie nie ma. Jest jego historia i emocje, związane z  historią geja, funkcjonującego w małej, zamkniętej społeczności. Historia, o której po spektaklu nie można przestać myśleć.

Powstała w 2000 roku sztuka, w samej tylko ostatniej tylko dekadzie miała 2000 wstawień w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wpływ sztuki na wyobraźnię widzów każdej grupy wiekowej i każdej klasy społecznej jest dowodem na siłę teatru zaangażowanego społecznie i wychodzącego poza ramy wysokiej sztuki granej wyłącznie dla wąskiej, wielkomiejskiej publiczności. W obsadzie: Daria Widawska,Katarzyna Krzanowska, Anna Mrozowska, Monika Obara, Zuzanna Bernat, Daniel Mosior, Jacek Kopczyński, Tomasz Borkowski, Karol Wróblewski, Filip Milczarski, Michał Wolny oraz Beata Kawka – jedna z twarzy kampanii społecznej KPH „Stoję po stronie młodzieży” zrealizowanej w ramach corocznej akcji edukacyjnej „Tęczowy Piątek”.

Najbliższy spektakl już 11 marca o 19.00 w Teatrze Dramatycznym na Scenie na Woli.

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?