Wesprzyj KPH

Wróć

Podcast Inna Polska, czyli historie mówione osób z polskiej społeczności LGBTQIAP+ pod matronatem KPH

W podcaście Inna Polska goszczą rozmaite osoby ze społeczności LGBTQ+, zarówno te działające lokalnie, jak i te obecne w życiu publicznym. Osoby prowadzące poruszają z nimi tematy osobiste w kontekście kulturowym, społecznym i politycznym. Studio podcastowe stanowi bezpieczną przestrzeń, w której osoby queerowe mogą komfortowo opowiadać o sobie i swoim życiu. KPH objęło matronat nad serią podcastów.

Należy opowiedzieć swoje życie! Żyjemy w kraju, który wytwarza na nasz temat cały szereg fikcji, niestety również nienawistnych i jeżeli my nie przeciwstawimy temu prawdy swojego życia, to przegramy tę walkę o życie, którą toczymy w Polsce. (…) Dlatego trzeba urealnić się dla tych innych ludzi, pokazać, że jesteśmy rzeczywistością, że nie jesteśmy problemem ideologicznym, światopoglądowym, że jesteśmy prawdziwymi, żywymi ludźmi, że żyjemy tutaj od zawsze! – powiedziała w pierwszym odcinku podcastu pisarka Renata Lis.

Podcast tworzy kolektyw Inna Polska, czyli Dominika Błażyca – z wykształcenia filolożka, osoba tłumacząca i aktywistyczna, a prywatnie miłośniczka czarnych kotów, Agnieszka Tamara Filipiak – na co dzień naukowczyni – z wykształcenia dziennikarka, pasjonatka kina, gór i (białych) królików oraz Leonard Dutkiewicz – grafik, student UAP i członek kolektywu Queerowy Domek Kultury.

Do tej pory pojawiły się pełnometrażowe wywiady: z Renatą Lis i jej żoną Elżbietą Czerwińską, z Sylwią Chutnik, Alą Urwał (Alicją Uwarową), Błażejem Warkockim, Nikolą Nowak (vel Nikki Mintaj), Pawłem Ziembą (czyli siostrą Mary Read) i Moniką Pacyfką Tichy oraz 1 odcinek bonusowy “Alfabet” wyjaśniający podstawowe terminy dot. społeczności LGBTQ+. Tematyka rozmów obejmuje transpłciowość i transfobię, homofobię, hejt, niebinarność, rodziny z wyboru, odkrywanie tożsamości, wykluczenie, HIV, coming out, historię polskiego ruchu LGBT i wiele innych.

Inna Polska to podcast od queerów dla queerów – niezależnie od ich wieku, pochodzenia czy tożsamości – oraz dla osób sojuszniczych. Nowe odcinki wychodzą co drugi wtorek na Spotify, YouTube, Apple Podcasts i innych popularnych platformach streamingowych.

Posłuchaj podcastu

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?