Wesprzyj KPH

Wróć

„Moje jest inne” – film o rodzicach osób LGBT w Dzień Matki trafi do sieci

W Dzień Matki, 26 maja do sieci trafi film „Moje jest inne” – pierwszy w Polsce dokument opowiadający historie matek i ojców osób LGBT, którzy w niezwykle szczerych rozmowach mówią o rodzicielstwie, miłości do dziecka i homofobii.  Udostępniając film w Internecie, liczymy na to, że obejrzy go jak najwięcej matek i ojców. Wsparcie rodziców jest niezwykle ważne dla osób LGBT i może zdziałać cuda – mówi Katarzyna Remin z KPH, producenta filmu. Dokument będzie dostępny na kanale youtube Kampanii Przeciw Homofobii.

Tamara dowiaduje się od syna Leszka, że podobają mu się chłopcy. Na studiach pedagogiki uczono ją, że homoseksualność jest chorobą, dlatego tym trudniej jest jej zaakceptować informację o orientacji syna. Rolę mediatora rodzinnego przejmuje drugi syn Sławek. Wielką niespodzianką na wiadomość o homoseksualności Leszka okazuje się reakcja jego dziadka, wojskowego z długoletnim stażem. Ania jest wdową, córka i syn wyprowadzili się na swoje. Sytuacja zmusza ją do samodzielnego zmagania się z lękiem przed odrzuceniem, wątpliwościami czy nie ponosi „winy” za homoseksualną orientację córki oraz obawami o jej przyszłość. Sylwia oglądając film, w którym znalazła się scena miłosna między dwoma kobietami, usłyszała od swej córki „Mamo, ja też jestem lesbijką”. Wówczas nie zareagowała. Potrzebowała dwóch lat, aby powrócić do tej rozmowy. Kończąc opowieść o swojej drodze do akceptacji, Sylwia podkreśla, że najbardziej ją cieszy to, jakie teraz wszystko stałe się zwyczajne, jak ciekawa jest tego, co się w życiu córki jeszcze wydarzy.

Tamara, Anna, Sylwia to jedne z wielu bohaterek i bohaterów filmu „Moje jest inne”, które opowiedziały o tym, co znaczy być rodzicem osoby LGBT w Polsce. Oglądając dokument „Moje jest inne” w reżyserii Antoniego Pałki słuchamy wielogłosu, z którego wyłania się obraz zagubienia a czasami szoku w chwili, kiedy matka lub ojciec dowiaduje się o homoseksualnej orientacji dziecka.  Z upływem czasu, kosztem ogromnych zmagań całej rodziny zachowania ewoluują. Sposób pojmowania  ulega przewartościowaniu, a cierpienie okazuje się mieć inne źródło niż homoseksualna orientacja dziecka. Tytułowe „Moje jest inne” zostaje opatrzone gorzkim znakiem zapytania. Nasuwa się pytanie, na ile owe procesy odzwierciedlają zmiany w postrzeganiu homoseksualności, jakie dokonują się w polskiej świadomości zbiorowej na przestrzeni ostatnich kilku dekad.

Premiera online filmu „Moje jest inne” 26 maja na kanale youtube KPH.  Link do wideo zostanie opublikowany na stronie www.kph.org.pl

Moje jest inne / Mine is different, 47 min. Polska 2016
Reżyseria: Antoni Pałka
autor zdjęć: Michał Pałka-Keff
montaż: Marcin Szymański
muzyka: Paweł Zawiślak
produkcja : Kampania Przeciw Homofobii, Unlimited Film Operations

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?