Cecylia Jakubczak po 8 latach żegna się z KPH
Po 8 latach współpracy z KPH żegna się Cecylia Jakubczak, która w stowarzyszeniu odpowiadała za PR i komunikację. Rozpoczynając pracę w KPH w 2015 roku nie wiedziałam, co mnie czeka. Jak wiele dobrego uda nam się zdziałać na rzecz równouprawnienia osób LGBT+ i jak w trudnych warunkach społeczno-politycznych będzie się to działo. To mnie zahartowało i pozwoliło rozwinąć zawodowo. Doceniam to, że pracując w obszarze PR i komunikacji mogłam dołożyć swoją cegiełkę do walki o prawa człowieka w Polsce poznając przy tym setki wspaniałych ludzi. I za to KPH zawsze będę wdzięczna – mówi Cecylia Jakubczak.
Cecylia Jakubczak do zespołu Kampanii Przeciw Homofobii dołączyła w 2015 roku samodzielnie tworząc dział PR i komunikacji od podstaw. Do jej zadań należała m.in. realizacja strategii komunikacyjnej organizacji, współpraca z mediami, zarządzanie mediami społecznościowymi KPH oraz koordynacji działań komunikacyjnych projektów i kampanii społecznych.
To ona jest pomysłodawczynią takich kampanii społecznych jak: #SportPrzeciwHomofobii, w której pierwszy raz w Polsce sportowczynie i sportowcy przeciwstawili się homofobii, #JestemPrzeciwTransfobii – również pierwszej w Polsce kampanii, w której udział tak licznie wzięły osoby transpłciowe oraz #JestemPrzeciwHomofobii, w ramach której wyprodukowano koszulki z hasłem kampanii widoczne na każdy marszu równości w Polsce. Cecylia odpowiadała również za koncepcję kreatywną i realizację kampanii informacyjnej ostatniej edycji Tęczowego Piątku. Informacja o akcji, którą promował spot “Jesteś okej!” w dobę dotarła do 17 mln odbiorców. Jej pomysłem był spot na Dzień Widoczności Lesbijek z udziałem 12 nieheteronormatywnych kobiet. Gdy nadeszła pandemia nie zatrzymała się. Nowe warunki życia zainspirowały ją do stworzenia wirtualnego marszu w mediach społecznościowych #Maszerujemy Challenge, w którym udział wzięły tysiące osób z całej Polski. Również w tym okresie wpadła na pomysł akcji na Miesiąc Dumy – 30 twarzy dumy.
Homo- i transfobia władzy prowokowała ją do podejmowania działań mobilizacyjnych. I tak w odpowiedzi na słowa Jarosława Kaczyńskiego stworzyła Fundusz Prezesa wspierający finansowo marsze równości, a w reakcji na uderzającą w osoby LGBT+ wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy spot “Jestem LGBT – jestem człowiekiem”. Kiedy Gazeta Polska wypuściła homofobiczne naklejki Cecylia jeszcze tego samego dnia wpadła na pomysł wyprodukowania naklejek z hasłem “Strefa wolna od nienawiści”, które rozlepiano w całej Polsce.
Jej misją od zawsze było budowanie platformy dającej osobom LGBT+ możliwość zabrania głosu. W myśl tej idei zainicjowała – wcielając się w rolę producentki wykonawczej – powstanie filmu “7-My Sierpnia”, który był prezentowany na takich festiwalach jak WATCH DOCS, Nowe Horyzonty, Millennium Docs Against Gravity i otrzymał nagrodę na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi oraz wyróżnienie Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film (film obecnie dostępny online). Zawsze chętna, by pomagać młodym aktywistom i aktywistkom od pierwszej edycji w imieniu KPH wspierała Ranking Szkół LGBTQ+ i magazyn Duma.
Jedną z pasji Cecylii jest język inkluzywny, o którym napisała rozdział publikacji “Etyka języka” objętej patronatem Rady Języka Polskiego i nt. którego wygłosiła TED Talk. Cecylia jest również współautorką „Tęczy pod lupą”, a jej teksty dotyczące wyzwań społeczności LGBT+ można było przeczytać m.in. w Krytyce Politycznej i Replice. Na swoim koncie ma także serię warsztatów dla mediów i biznesu z zakresu inkluzywnej komunikacji. Szkoliła m.in. redakcję TVN, Radia Zet, magazynu Pismo i Onet.pl.
Na jej barkach spoczywała również komunikacja dot. plebiscytu Korony Równości, którego nagrody w ciągu kilku lat zyskały miano najbardziej prestiżowych wyróżnień za walkę o prawa osób LGBT+, jakie można otrzymać w Polsce. W latach 2015 – 2020 odpowiadała również za komunikację sprawy drukarza z Łodzi – pierwszej tak głośnej sprawy sądowej dot. społeczności LGBT+.
Cecylia jako reprezentantka KPH należała licznych koalicji działających na rzecz praw człowieka, w tym Koalicję na rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej, która o równość małżeńską i związki partnerskie walczy w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Należy również do grupy inicjatorów i inicjatorek ogólnopolskiej kampanii „Organizacje społeczne. To działa!”.
Jej oddanie walce o równość było widać zarówno w mediach, na konferencjach jak i na ulicy. Cecylia wypowiadała się we wszystkich kluczowych mediach w kraju biorąc udział w programach telewizyjnych, radiowych, udzielając wypowiedzi w prasie i portalach internetowych. Zabierała głos w panelach dyskusyjnych tak ważnych wydarzeń jak Kongres Kobiet czy Igrzyska Wolności. Jednocześnie można było ją zobaczyć na marszach równości w całej Polsce, gdzie niejednokrotnie zabierała głos. Sama również współorganizowała manifestacje stanowiące odpowiedź na aktualne wydarzenia, jak np. upamiętnienie ofiar strzelaniny w Oslo, pikieta solidarnościowa z osobami LGBT+ z Czeczenii oraz demonstracja pod MEN po śmierci nastoletniego Kacpra, podczas której grupa nastolatków stanęła z transparentami “Jeszcze żyję, bo…”.
Ceniąc współpracę z ludźmi spoza świata NGO reprezentowała KPH w ramach kampanii Na wyciągnięcie ręki zrealizowanej wspólnie z Meta i przy wsparciu agencji Pacyfika. Była również odpowiedzialna za współpracę ze 180heartbeats + Jung v Matt przy kampanii THE IMPOSSIBLE PARADE, która zdobyła liczne nagrody w Polsce i zagranicą, w tym nagrodę w Konkursie Klubu Twórców Reklamy oraz . Jako jurorka wzięła udział w prestiżowym konkursie Young Creatives.
Za działalność pod skrzydłami KPH została wyróżniona przez tygodnik Wysokie Obcasy w rankingu 50 śmiałych kobiet 2017 roku. Cecylia znalazła się również w grupie 100 kobiet projektu Entuzjastki oraz 41 inspirujących i dających nadzieję osobowości ze świata kultury, nauki i aktywizmu magazynu Vogue Polska.
Dziękujemy Cecylii za jej pełną zaangażowania pracę oraz wspieranie zespołu KPH swoim entuzjazmem, wiedzą i kreatywnością. W swojej pracy zawsze wykazywała się najwyższą jakością, poświęceniem i profesjonalizmem. Jesteśmy dumni, że współtworzyła z nami KPH, była nieocenioną częścią sukcesów społeczności, na rzecz których działa i zawsze będzie miała miejsce w naszej historii jako osoba, która wniosła wspaniały wkład w nasze osiągnięcia. W imieniu całego zespołu KPH z głębi serca życzymy Cecylii osiągania celów w przyszłych przedsięwzięciach i działaniach.
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
27.08.2024
Wybierz, kto otrzyma tegoroczne Korony Równości!
-
27.08.2024
Znamy wyniki Funduszu “Wspólnymi siłami budujemy równość” – kto otrzyma grant?
-
13.08.2024
Przyczyń się do wprowadzenia związków partnerskich w Polsce – dołącz do Akademii Rzecznictwa Politycznego
-
12.08.2024
Igrzyska nienawiści – podpisz list otwarty do mediów
-
09.08.2024
Film „Moje Lato z Carmen” pod matronatem KPH
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.