Wesprzyj KPH

Odważne, skuteczne, entuzjastyczne, pełne pasji i wiary w lepsze jutro. Takie są osoby nominowane w plebiscycie  Korony Równości.  Tegoroczna edycja plebiscytu, w którym nagradzane są osoby szczególnie zaangażowane w walkę o prawa społeczności LGBTQI, startuje 2 września. Kto zwycięży w drugiej edycji Koron Równości? O tym dowiemy się już 27 września.

Tegoroczna edycja plebiscytu Korony Równości jest organizowana po raz drugi i ma na celu wyróżnienie osób, które w 2020 roku w sposób szczególny zaangażowały się w walkę o równe prawa dla społeczności LGBTQI, czyli lesbijek, gejów, osób biseksulanych, transpłciowych, queer oraz osób interpłciowych .

Korony Równości przyznawane są w pięciu kategoriach: Zaangażowanie społeczne, Równe traktowanie, Życie polityczne, Prawo oraz Media. Nominowanych jest 15 osób i grup wśród których – na drodze internetowego głosowania na stronie koronyrownosci.pl – wyłonionych zostanie 5 laureatów i laureatek – zasady konkursu tłumaczy Franciszka Sady z KPH.

Pięć Koron Równości

Wśród nominacji przesłanych przez internautów i internautki, kapituła konkursowa złożona z nagrodzonych Koronami Równości 2019 – Prof. Moniki Płatek i Antona Ambroziaka, osób członkowskich zarządu KPH – Doroty Stobieckiej i Marcina Rodzinki oraz dyrektora zarządzającego KPH, Slavy Melnyka, wytypowała 15 osób i grup. I tak w kategorii Zaangażowanie społeczne nominowani są: bezkompromisowy kolektyw Stop Bzdurom, współtwórca nowej jakości aktywizmu Bart Staszewski oraz uczestniczka Powstania Warszawskiego, Wanda Traczyk – Stawska. Osoby wyróżnione w kategorii Równe traktowanie to: twórcy i twórczyni znanego w całęj Polsce i na świecie „Atlasu Nienawiści”, czyli Jakub Gawron, Kamil Maczuga, Paulina Pająk oraz Paweł Preneta, bohaterski przewodniczący Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej Mieszkańców Gminy Zwierzyniec Jan Kotwis oraz waleczna mama ze stowarzyszenia My, Rodzice – Ewelina Słowińska.

Oddaj głos w plebiscycie Korony Równości 

Nominowani w kategorii Życie polityczne to: posłanka Magdalena Biejat, posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oraz poseł i aktywista miejski Franciszek Sterczewski. O nagrodę w kategorii Prawo zawalczą: szefowa do spraw równego traktowania w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich Anna Błaszczak-Banasiak, adwokatka od lat niezłomnie walcząca na salach sądowych o równe prawa dla osób LGBT Anna Mazurczak oraz odważna prawniczka z Gdańska, adw. Katarzyna Warecka. Ostatnią kategorią plebiscytu są Media – Koroną Równości, w zależności od wyników głosowania, pochwali się: dziennikarka Vogue Polska, Anna Konieczyńska, dziennikarz stołecznej Gazety Wyborczej, Wojciech Karpieszuk lub zespół redakcji OKO Press. O tym, kto 24 września otrzyma Koronę Równości zadecydują internauci i internautki, którzy wejdą na stronę koronyrownosci.pl, by oddać głos w konkursie.

Poznaj sylwetki wszystkich nominowanych

Kto wygrał rok temu?

Korony Równości 2019 trafiły do: Grzegorza Sobieszka – Trener Muay Thai i MMA, który jako  ambasador akcji #SportPrzeciwHomofobii, który pokazał, że uprawiając sporty walki można, a nawet trzeba, angażować się w walkę z homofobią (kategoria Zaangażowanie społeczne), Moniki Niedźwieckiej – bohaterskiej nauczycielka z Płocka, która pomimo szykan zawsze stoi po stronie uczniów i uczennic LGBTI m.in. organizując w swojej szkole Tęczowy Piątek (kategoria Równe traktowanie),  posłanki Moniki Rosy – sejmowej strażniczki  praw osób LGBTI, która złożyła w sejmie projekt ustawy zakazującej pseudoterapii konwersyjnych (kategoria Życie polityczne), Prof. Moniki Płatek – karnistki, która znajdzie paragraf na każdy przejaw homofobii i transfobii, a potem to uzasadni (kategoria Prawo) oraz Antona Ambroziaka z redakcji OKO Press, który ma na swoim koncie setki artykułów o prawach osób LGBTI, które wyróżnia ponadprzeciętna wnikliwość (kategoria Media).

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?