12 września 2019

Korony Równości rozdane – znamy laureatów i laureatki

Znamy już laureatów i laureatki pierwszej edycji plebiscytu KPH Korony Równości. Osobami, które zdaniem internautów i internautek biorących udział w głosowaniu, w roku 2019 dały nam nadzieję, że miłość w Polsce zwycięży są: Grzegorz Sobieszek, Monika Niedźwiecka, Monika Rosa, Prof. Monika Płatek oraz Anton Ambroziak.

Plebiscyt Korony Równości powstał po to, aby nagrodzić osoby, które na przestrzeni ostatniego roku wyróżniły się szczególnym zaangażowaniem w walkę o prawa osób LGBTI, tj. lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych. Nominowanych było 15 osób w 5 kategoriach: Zaangażowanie Społeczne, Równe Traktowanie, Życie Polityczne, Prawo i Media. O zwycięzcach i zwyciężyniach plebiscytu zadecydowali internauci i internautki biorący udział w głosowaniu. I tak zgodnie z liczbą oddanych głosów zwyciężyli:

 

Grzegorz Sobieszek – kategoria Zaangażowanie Społeczne

Trener Muay Thai i MMA, współzałożyciel klubów sportowych Academia Gorila. Jako ambasador akcji #SportPrzeciwHomofobii skutecznie rozprawił się ze stereotypem macho i pokazał, że uprawiając sporty walki można, a nawet trzeba, angażować się w walkę z homofobią.

 

Monika Niedźwiecka – kategoria Równe Traktowanie

Bohaterska nauczycielka z Płocka. Pomimo szykan zawsze stoi po stronie uczniów i uczennic LGBTI m.in. organizując w swojej szkole Tęczowy Piątek. Obecna z tęczową flagą na  demonstracjach równościowych w całej Polsce. Współorganizatorka I. Marszu  Równości w Płocku.

Monika Rosa – kategoria Życie Polityczne

Sejmowa strażniczka praw osób LGBTI. Posłanka, która złożyła w sejmie projekt ustawy zakazującej pseudoterapii konwersyjnych, o licznych interpelacjach nie wspominając. Zobaczyć ją można nie tylko na sejmowej mównicy, ale również na marszach równości i demonstracjach stawiających czoło homofobii.

Prof. Monika Płatek – kategoria Prawo

Karnistka, która znajdzie paragraf na każdy przejaw homofobii i transfobii, a potem to uzasadni. Zakorzeniona w świecie uniwersyteckim, o równość walczy odważnie nie tylko na sali wykładowej, ale również w mediach i na ulicy.

 

Anton Ambroziak – kategoria Media

Dziennikarz OKO Press. Na swoim koncie ma setki artykułów o prawach osób LGBTI, które wyróżnia ponadprzeciętna wnikliwość. To on prowadził na facebooku kilkugodzinną relację na żywo z Marszu Równości w Białymstoku, narażając życie i zdrowie, żeby pokazać prawdę.

 

 

This project was funded by the European Union’s Rights, Equality and Citizenship Programme (2014-2020) under grant agreement No 777268. The contents of this website are the sole responsibility of the Campaign Against Homophobia and can in no way be taken to reflect the views of the European Commission.