Wesprzyj KPH

Widzialni pokazujemy, że nie dajemy wymazać naszego istnienia – mówi Marek, jeden z bohaterów kampanii społecznej #JestemPrzeciwTransfobii. W Dniu Widzialności Osób Transpłciowych KPH opublikowało serię wideo z osobami transpłciowymi. Zobacz, co mówią o swojej widzialności i kup koszulkę kampanii, by wesprzeć działania pomocowe na rzecz osób transpłciowych. 

Kampania #JestemPrzeciwTransfobii to kolejny krok w kierunku zwiększenia widzialności osób transpłciowych. Jej bohaterkami i bohaterami jest 9 osób transpłciowych z Polski, które dumnie stawiają czoła transfobii. Ubrane w koszulki #JestemPrzeciwTransfobii (jedna może być Twoja, ale musisz przeczytać tekst do końca) mówią wprost do kamery stojąc w centrum miasta, dlaczego są widzialne wysyłając sygnał wsparcia tym, którzy jeszcze nie wyszli z szafy. Cała seria wideo jest już dostępna na kanale YouTube Kampanii Przeciw Homofobii.

Jesteśmy tutaj!

Data inauguracji kampanii #JestemPrzeciwTransfobii nie jest przypadkowa. 31 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Widzialności Osób Transpłciowych. Ustanowione w 2009 roku święto ma na celu uwrażliwiać na problem dyskryminacji osób transpłciowych. Ale nie tylko! Dzień Widzialności Osób Transpłciowych to także pretekst do celebracji dumy z przynależności do społeczności osób trans  i powód, by zadbać o większą widzialność trans kobiet i trans mężczyzn. To zadanie perfekcyjnie realizują bohaterki i bohaterzy kampanii #JestemPrzeciwTransfobii: ratowniczka i społeczniczka Anna Maria, dziennikarz Anton, student Elliot, członek zarządu Fundacja Trans-Fuzja i autor FP Angry Trans Grzegorz, aktywista transpłciowy Kacper, programistka Kasia, aktywistka i dziennikarka Maja, prawnik Marek oraz piercerka Veronica.

Transfobia po polsku

Jak wynika z badań aż 70 proc. osób LGBT w Polsce doświadczyło przemocy. Najczęściej  z agresją spotykają się osoby transpłciowe. W tej grupie co druga osoba została zaatakowana z powodu swojej tożsamości płciowej. Strefy anty-LGBT, krążące po miastach ciężarówki nienawiści i prezydenckie weto ustawy o uzgodnieniu płci,  to nie są warunki sprzyjające widzialności. Mimo to warto, do czego przekonuje jeden z bohater akcji społecznej KPH #JestemPrzeciwTransfobii, Kacper:

Odkąd wyszedłem z szafy nie muszę udawać nikogo innego, niż jestem. Czuję się bezpieczny, szczęśliwy i kochany. W końcu mam siłę przekazywać to innym!

Wspieraj walkę z transfobią – załóż koszulkę

Jak ja mogę wspierać osoby transpłciowe?  zapytasz. Możesz zacząć od zakupu koszulki z napisem #JestemPrzeciwTransfobii (to dokładnie ten samo model, który noszą bohaterki i bohaterzy kampanii), z której 30% dochodu zostanie przekazana na działania pomocowe KPH adresowane do osób transpłciowych. Koszulkę możesz kupić wchodząc na stronę sklepu UniPride.

Zakładając  nasz T-shirt wyślesz osobom transpłciowym sygnał, że je wspierasz, a wszystkim innym dasz jasno do zrozumienia, co myślisz o transfobii – zachęca Franciszka Sady z Kampanii Przeciw Homofobii.

5 sposobów na sojusznictwo:

  1. Pokazuj, że wspierasz – noś koszulkę #JestemPrzeciwTransfobii (koszulka do kupienia TUTAJ)
  2. Edukuj się – bogatym źródłem wiedzy o transpłciowości jest np. strona https://tranzycja.pl/ oraz profil Angry Trans na Facebooku
  3. Reaguj, gdy ktoś śmieje się lub obraża kogoś, bo jest osobą transpłciową
  4. Wspieraj – jeżeli znasz osobę transpłciową powiedz jej, że może na Ciebie liczyć
  5. Udostępniaj pozytywne materiały nt. osób transpłciowych w mediach społecznościowych – np. serię wideo #JestemPrzeciwTransfobii

Transfobia w liczbch:

  • 70 proc. osób LGBT w Polsce doświadczyło przemocy*
  • Wśród osób LGBT najczęściej agresja dotyka osoby transpłciowe – aż 50 proc.**
  • 60 proc. osób transpłciowych nie informuje innych o swojej tożsamości płciowej***
  • Pierwsza ustawa zawetowana przez prezydenta Dudę to ustawa o uzgodnieniu płci dotycząca osób transpłciowych

*  Dane z Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2015 – 2016
** Dane z Raport o Polsce. Homofobiczne i transfobiczne przestępstwa z nienawiści a wymiar sprawiedliwości w Polsce
*** Dane z Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2015 – 2016

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?