Homofobiczne treści w podręczniku C.H. Beck. KPH upomina i wysyła wydawnictwu swoje publikacje
Jedno z najważniejszych wydawnictw prawniczych w Polsce – C.H. Beck – wydało podręcznik zawierający homofobiczne treści. W odpowiedzi Kampania Przeciw Homofobii wyśle wydawnictwu i autorowi podręcznika „Prawo rodzinne i opiekuńcze” pismo zawierające informacje nt. aktualnych wyników badań dot. omawianych w podręczniku zagadnień oraz zestaw publikacji wydanych przez KPH, w tym m.in. „Tęczowe rodziny. Prawo a rodziny lesbijskie i gejowskie”.
Autor podręcznika wskazuje w nim m.in., że „związek homoseksualny jest sprzeczny z celem i funkcją społeczną małżeństwa oraz rodziny”, a także, że „próby normatywnego zaspokojenia żądań homoseksualistów w zakresie praw rodzinnych, np. w niektórych państwach skandynawskich, zaliczyć można do przejawów nadużywania idei ochrony praw człowieka, godzących w porządek prawny i społeczny”. Charakteryzując osoby LGBT autor używa określeń takich jak „permisywizm etyczny” czy „obojnactwo”.
Treści zawarte w publikacji mają jawnie homofobiczny charakter. Prof. Tadeusza Smyczyńskiego korzysta przy tym z anachronicznego i stygmatyzującego języka. Przytaczane przez autora tezy rozmijają się wynikami współczesnych badań społecznych na temat kształtu i funkcji instytucji rodziny i przyjmują charakter osobistego, skrajnie negatywnego komentarza komentarza do omawianego zagadnienia – komentuje organizacja.
Jako Kampania Przeciw Homofobii wyrażamy nasz stanowczy sprzeciw wobec publikacji homofonicznych treści w podręcznikach, z których uczą się przyszli prawnicy i prawniczki. KPH przygotowuje aktualnie pismo do wydawnictwa zawierające informacje na temat aktualnych wyników badań dot. omawianych w podręczniku zagadnień wraz z wnioskiem o podjęcie działań zmierzających do przeciwdziałania wystąpieniu podobnych sytuacji w przyszłości. Wraz z pismem KPH prześle, zarówno wydawnictwu jak i prof. Tadeuszowi Smyczyńskiemu, zestaw publikacji wydanych przez organizację.
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
07.11.2024
Sąd Najwyższy miał rozstrzygnąć o procedurze uzgodnienia płci – na uchwałę poczekamy do marca 2025
-
06.11.2024
Queerowe kino KPH – listopadowy seans filmowy
-
06.11.2024
Fundusz „Wspólnymi siłami budujemy równość”: Pierwsze spotkanie w ramach projektu QueerArt
-
04.11.2024
Brak tożsamości płciowej w październikowym projekcie nowelizacji Kodeksu karnego – KPH składa uwagi
-
28.10.2024
Wszystko, co chcesz wiedzieć o ustawie o związkach partnerskich – transmisja live
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.