Gazeta: W Toruniu o związkach
Geje i lesbijki chcą legalizować swoje związki -pisze toruńskie wydanie „Gazety Wyborczej” o spotkaniu z Grupą Inicjatywną.
Krzysztof Aładowicz 2010-03-08, ostatnia aktualizacja 2010-03-08 11:55:37.0
Związki partnerskie lub tzw. pakty solidarności to najczęściej wskazywane przez gejów i lesbijki rozwiązania, które powinno wprowadzić państwo – wynika z konsultacji przeprowadzonych w naszym regionie.
W sobotę na temat sytuacji mniejszości seksualnych ich przedstawiciele dyskutowali w Toruniu. Grupa Inicjatywna na rzecz związków partnerskich w całym kraju prowadzi konsultacje, których efektem ma być stworzenie projektu ustawy spełniającej oczekiwania środowiska osób homoseksualnych.
– Polska jest już jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, który nie ma tego problemu w żaden sposób uregulowanego – tłumaczy Mariusz Kurc z Kampanii przeciw Homofobii. – A nawet tam, gdzie nie ma jeszcze stosownych rozwiązań, toczy się gorąca dyskusja na ten temat, której efektem wcześniej czy później będzie wprowadzenie odpowiedniego prawa. Jak tak dalej pójdzie, jeśli będziemy milczeć, to zostaniemy ostatni w Unii – przekonuje.
W krajach, w których relacje pomiędzy partnerami tej samej płci są już uregulowane, stosuje się jedno z czterech rozwiązań: klasyczne małżeństwo, związek partnerski, PACS (Obywatelska Umowa Solidarności) lub konkubinaty. – Na małżeństwa raczej nie mamy co liczyć, bo do tego trzeba zmienić konstytucję, na co w obecnej sytuacji nie ma szans – wyjaśnia Tomasz Szypuła z Kampanii przeciw Homofobii.
Zdaniem uczestników toruńskiego spotkania, najkorzystniejsze byłyby związki partnerskie lub PACS-y. Korzyści tego pierwszego rozwiązania, wymieniane przez gejów i lesbijki, polegają m.in. na łatwości ich rozwiązania (w przeciwieństwie do małżeństwa), dają partnerom podobne do małżeństwa prawa i obowiązki, regulują stosunki pomiędzy nimi, np. majątkowe, spadkowe itp. Z kolei PACS to francuski patent, który pozwala na określenie relacji między partnerami przez samych zainteresowanych.
– W mojej opinii to najlepsze rozwiązanie, bo daje jednostce poczucie wolności. Nikt nie wymyśla za mnie, co muszę robić. Po rejestracji w sądzie otrzymywalibyśmy możliwość wspólnych rozliczeń, prawo dziedziczenia czy inne prawa od państwa, ale tylko w zakresie, który nas interesuje – wylicza korzyści Krystian Legierski z partii Zieloni 2004. – Co ciekawe, we Francji wśród zarejestrowanych PACS-ów jest tylko 5-8 proc. par homoseksualnych. Reszta to heteroseksualiści.
Dyskutanci natomiast odrzucili propozycję konkubinatów, które nie tworzą kompleksowej ustawy o związkach, a jedynie dostosowują poszczególne przepisy z różnych dziedzin do potrzeb par jednopłciowych.
Wszyscy uczestnicy toruńskiego spotkania podkreślali, że jakieś rozwiązania prawne są konieczne. W wypowiedziach czuć było jednak obawy, czy próby usankcjonowania tych związków nie będą odebrane przez większość społeczeństwa jako atak na tradycyjny model rodziny.
– W naszym kraju rodzina to rzecz święta i na pewno usłyszymy, że chcemy podważyć podstawową komórkę społeczną – mówił jeden z dyskutantów.
– Musimy walczyć o prawa dla homoseksualistów. Przecież związki partnerskie w żaden sposób nie zagrażają tradycyjnemu w naszym kraju modelowi rodziny. Trudno mi się doszukać, w jaki sposób miałyby być groźne – odpowiadał inny.
Jak przekonują, uregulowanie tych związków pozwoli na łatwiejsze funkcjonowanie partnerów w codziennym życiu. Dzisiaj żyjący w związkach geje i lesbijki nie mają m.in. prawa do dziedziczenia, do pochówku partnera, do przejęcia emerytury po zmarłym partnerze, wspólnoty majątkowej, wspólnego rozliczenia podatków czy prawa do decydowania o dalszym leczeniu partnera w przypadku, gdy pacjent jest nieprzytomny.
Konsultacje w Toruniu były już dziesiątymi w kraju. Po odwiedzeniu wszystkich miast wojewódzkich Grupa Inicjatywna chce stworzyć projekt ustawy i szukać poparcia politycznego tego pomysłu. Na razie pomoc zadeklarował Klub Lewicy.
Krzysztof Aładowicz
Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl – www.gazeta.pl © Agora SA
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
27.08.2024
Wybierz, kto otrzyma tegoroczne Korony Równości!
-
27.08.2024
Znamy wyniki Funduszu “Wspólnymi siłami budujemy równość” – kto otrzyma grant?
-
13.08.2024
Przyczyń się do wprowadzenia związków partnerskich w Polsce – dołącz do Akademii Rzecznictwa Politycznego
-
12.08.2024
Igrzyska nienawiści – podpisz list otwarty do mediów
-
09.08.2024
Film „Moje Lato z Carmen” pod matronatem KPH
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.