Wesprzyj KPH

Zapytaj posłów i posłanki Trzeciej Drogi, jak zagłosują w sprawie związków partnerskich

Pomimo zapowiadanego projektu rządowego ustawy o związkach partnerskich, lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział ostatnio, że nie zagłosuje za związkami partnerskimi z możliwością przysposobienia wewnętrznego dzieci. Czy to oznacza, że PSL nie chce chronić praw dzieci w tęczowych rodzinach? KPH postanowiło zapytać posłów i posłanki PSL i Polski 2050, jak zagłosują w sprawie związków partnerskich – to część uruchomionej właśnie akcji “Równa rodzina”.

Dane i liczby mówią same za siebie

Jak wynika z sondażu Ipsos dla OKO.press i TOK FM z lutego tego roku, połowa ankietowanych Polek i Polaków chce, żeby Sejm przyjął ustawę o związkach partnerskich, dla 22% osób jest to sprawa priorytetowa. Aż 72% wyborców i wyborczyń Trzeciej Drogi chce, żeby ustawa o związkach partnerskich została przyjęta przez Sejm (patrz: Drogi rządzie, wasi wyborcy chcą ustawy o związkach partnerskich [SONDAŻ]) – zatem można powiedzieć, że to poparcie jest nawet większe wśród elektoratu Trzeciej Drogi niż wśród ogółu społeczeństwa. 

Badania KPH oraz Lambdy Warszawa (patrz: “Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2019-2020”) wskazują, że obecnie w Polsce ok. 50 tysięcy dzieci wychowuje się w tęczowych rodzinach – pary jednopłciowe już teraz wspólnie wychowują dzieci, a dobra ustawa o związkach partnerskich zabezpieczyłaby dzieci w tej sytuacji, zapewniłaby im bezpieczeństwo (np. na wypadek tragicznego wypadku jednej z mam lub jednego z ojców). 

Z najnowszego sondażu Ipsos dla OKO.press, TOK FM, Miłość Nie Wyklucza i KPH wynika również, że większość z nas jest także za przysposobieniem wewnętrznym w ustawie o związkach partnerskich – 69% osób ankietowanych opowiada się za bezpieczeństwem dzieci z tęczowych rodzin, w przypadku osób głosujących na Trzecią Drogę ten odsetek wyniósł 75% (patrz: Elektorat PSL i PiS za prawami dzieci z tęczowych rodzin). Oznacza to, że dla zdecydowanej większości wyborców i wyborczyń PSL i Polska 2050 rzeczywiście ważne są wartości rodzinne i troska o dobro i bezpieczeństwo wszystkich dzieci. Ten głos nie powinien być dłużej ignorowany przez posłów i posłanki!

KPH mówi “Sprawdzam!”

KPH od wielu lat zabiega o wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich. KPH zależy na wprowadzeniu możliwie szerokiej ustawy o związkach partnerskich, regulującej nie tylko kwestie majątkowe i podatkowe, ale również przewidującej zawarcie związku przed Urzędem Stanu Cywilnego i  umożliwiającej przysposobienie dziecka osoby partnerskiej. Dlatego z taką nadzieją KPH przyjęło zapowiedzi projektu rządowego.  

Elektorat Trzeciej Drogi, najbardziej konserwatywnej formacji w obecnym rządzie, jest znacznie bardziej wspierający i akceptujący niż zdawałoby się posłom i posłankom – jak wspomniano wyżej, osoby głosujące na PSL i Polskę 2050 popierają wprowadzenie związków partnerskich wraz z przysposobieniem wewnętrznym. Przypominamy posłom i posłankom Trzeciej Drogi, że warto wsłuchać się w głos swoich wyborczyń i wyborców, przestać go ignorować. Trzecia Droga nie musi się bać, że głosując za związkami partnerskimi zawiedzie swój elektorat.

KPH zapytało posłów i posłanki PSL i Polski 2050 o to, jak będą głosować w sprawie ustawy o związkach partnerskich, do wprowadzenia której została Polska zobowiązana przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (patrz: Trybunał w Strasburgu nakazał Polsce uznanie praw par osób tej samej płci. Brak ochrony prawnej związków osób tej samej płci narusza Konwencję. „Panie Premierze, spotkajmy się” – mówią organizacje LGBT+ i prawnicy.) – chcemy uzyskać konkretne deklaracje i zwrócić uwagę na bezpieczeństwo wszystkich dzieci i na wysokie poparcie dla ustawy o związkach partnerskich wśród elektoratu.

Nie mamy wątpliwości, że Polska jest gotowa na związki partnerskie i szeroką ochronę praw tęczowych rodzin. Chcemy przypomnieć posłom i posłankom koalicji Trzeciej Drogi, że nie można dłużej ignorować nie tylko naszego głosu, ale głosu całego społeczeństwa. Potrzebujemy szerokiej ustawy o związkach partnerskich i bezpieczeństwa wszystkich dzieci już teraz. – komentuje Annamaria Linczowska z KPH.

Dołącz do akcji KPH “Równa rodzina”

Ty też możesz zapytać polityków i polityczki PSL i Polski 2050 o ich stanowisko ws. ustawy o związkach partnerskich. Dołącz do akcji KPH “Równa rodzina” – wejdź na stronę akcji, podpisz list online i otrzymaj deklarację bezpośrednio na swojego maila. Akcja trwa do 26 maja, a początkiem czerwca KPH opublikuje wyniki akcji (tj. podsumowanie odpowiedzi i deklaracji), na swojej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

Jak podpisać list?

Pod adresatami i adresatkami zamieszczamy propozycję treści listu (przewiń stronę na sam dół). Możesz skorzystać z naszego gotowego listu, masz też możliwość jego edycji. Pamiętaj, aby na końcu kliknąć przycisk „Wyślij list”. Jeśli otrzymasz odpowiedź mailową, prześlij ją na adres polityka@kph.org.pl.

Książka „Zmieńcie mnie! Konwersja po polsku” pod matronatem KPH

Właśnie na rynek weszła książka autorstwa Milo Migacz pt. „Zmieńcie mnie! Konwersja po polsku” opisująca prowadzone współcześnie pseudoterapie mające na celu zmianę orientacji seksualnej osób pacjenckich. KPH objęło matronat nad publikacją.

W trakcie prac nad reportażem Milo udało się dotrzeć do osób, które jeszcze nigdy nie wypowiadały się w mediach oraz ujawnić nadużycia mające miejsce w ramach grup konwersyjnych, jak i w niektórych gabinetach terapeutycznych. Jednym z najważniejszych poruszanych tematów jest przemoc seksualna, doświadczana przez osoby uczestniczące w podobnych tego typu pseudoterapiach. Książka opisuje sposób działania organizacji konwersyjnych. Stara się też wytłumaczyć przyczyny, dla których powstały, oraz motywy osób, które decydują się do nich dołączyć.

„W grupie Maćka zmianę orientacji seksualnej próbowano uzyskać przez przytulanie. W organizacji, do której należał Tomasz, większą rolę pełniła psychoterapia, ale ważne było też granie w piłkę nożną. Kamilę homoseksualności próbowała oduczyć dyplomowana lekarka podczas kilkumiesięcznego pobytu w klinice. Natalia dowiedziała się od psychiatry, że wcale nie ma depresji, musi po prostu przestać być lesbijką.

Próby zmiany orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej osób LGBT+ nie są w Polsce zjawiskiem marginalnym. Z braku odpowiednich przepisów możliwe jest prowadzenie ich otwarcie, w ramach organizacji pożytku publicznego czy państwowego szpitala. Prowadzi to do sytuacji, w której praktyki konwersyjne nadal są popularne, a polskim towarzystwom naukowym brakuje narzędzi do walki z nimi.”

Zachęcamy do zakupu książki.


Milo Migacz – mgr psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego i osoba z zamiłowaniem do pisania, rozwijanym m.in. dzięki kursowi reportażu Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz pracowni książki zaangażowanej społecznie wydawnictwa Biuro Literackie. Od 2023 r. mieszka w Brukseli z partnerką i kotem.

Festiwal okołofilmowy „Miłość niejeden ma kolor!” pod matronatem KPH

W ostatni weekend czerwca warto śledzić to, co się dzieje w Słupsku. To właśnie tam będzie miała miejsce pierwsza edycja festiwalu okołofilmowego „Miłość niejeden ma kolor!”. KPH objęło matronat nad wydarzeniem.

To niemal stutysięczne miasto chyba od zawsze sprzyjało różnorodności. Kilkukrotnie podejmowano próby nieheteronormatywnych inicjatyw, jednak dopiero od 2023 r. organizowany jest Słupski Marsz Równości. Festiwal „Miłość niejeden ma kolor!” będzie pierwszym tak złożonym działaniem o tematyce LGBTQIA+. Osobami sprawczymi jest kolektyw Krewetki w cekinach działający przy Słupskim Ośrodku Kultury. Kasia i Marcin wspólnie pracują w tamtejszym kinie Rejs i to wokół kina i Emceku, gdzie ono się mieści, skupionych jest większość wydarzeń festiwalu. Szczególną motywacją dla działania był grant otrzymany przez kolektyw z Funduszu dla Odmiany ze specjalnej edycji poświęconej budowaniu lokalnych społeczności.

Festiwal „Miłość niejeden ma kolor!” będzie trwał trzy dni: od 28 do 30 czerwca.

  1. W piątek i sobotę (28-29 czerwca) odbędą się łącznie 4 pokazy kina LGBTQ+ (w tym jeden sobotni pokaz z dyskusją po seansie). Program jest jeszcze w przygotowaniu, lecz osoby organizatorskie dokładają wszelkich starań, by repertuar był jak najbardziej różnorodny.
  2. W dzień otwarcia (piątek – 28 czerwca), po pierwszych festiwalowych wydarzeniach, osoby uczestniczące będą mogły zrelaksować się na afterparty w dwóch odsłonach: w Antrakcie Klubokawiarni Artystycznej na jam session, a w Domówce potańczyć na parkiecie. Do obu miejsc można wtedy wejść za darmo na podstawie opaski festiwalowej.
  3. Ostatniego dnia (niedziela – 30 czerwca) zostaną zorganizowane otwarte i bezpłatne warsztaty:
  • Czym jest i po co nam język inkluzywny?
  • Warsztaty antydyskryminacyjne
  • Profilaktyka zdrowa psychicznego dzieci, młodzieży i dorosłych – spotkanie z psychologiem pt. „Świadomość i wsparcie: wskazówki dla młodzieży LGBT+ oraz rola sojusznictwa rodziców, równieśników i nauczycieli”

Celem festiwalu jest przybliżenie mieszkankom i mieszkańcom Słupska oraz regionu problematyki, z którą na co dzień zmagają się osoby LGBTQIA+, a także pokazanie, że osoby nieheteronormatywne są integralną częścią społeczności.

Warto śledzić profile festiwalowe na Instagramie i Facebooku, by być na bieżąco!

Aplikuj o grant na organizację marszu równości w ramach Funduszu marszowego KPH “W drodze po równość”

Poprawa sytuacji osób LGBT+ w Polsce jest możliwa m.in. dzięki silnym organizacjom społecznym i grupom aktywistycznym. Dlatego też KPH – mając na celu wsparcie ruchu w Polsce, dzięki środkom zebranym z 1,5% podatku oraz otrzymanym darowiznom – uruchomiło Fundusz marszowy “W drodze po równość”. Fundusz skierowany jest do grup chcących zorganizować tegoroczne marsze równości w polskich miastach o wielkości do 500 tysięcy osób. Wysokość każdego minigrantu to nawet 4 tysiące złotych.

Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące Funduszu marszowego “W drodze po równość”.

Do kogo skierowany jest fundusz?

Fundusz skierowany jest do organizacji i grup organizujących marsze równości w całej Polsce w 2024 roku, w miastach o wielkości do 500 tysięcy osób. Do aplikowania zachęcamy w szczególności grupy i organizacje z miejscowości do 100 tysięcy mieszkańców i mieszkanek oraz te z województwa podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego.

Kto może wnioskować?

O dofinansowanie mogą aplikować stowarzyszenia, fundacje oraz grupy nieformalne składające się z minimum 3 osób.

Na co można przeznaczyć grant?

Ze środków z funduszu możecie pokryć wszystkie koszty bezpośrednio związane z organizacją marszu równości.

Jaka jest wysokość minigrantu?

Wysokość każdego minigrantu wyniesie do 4 tysięcy złotych. W poszczególnych przypadkach kwota dofinansowania może być niższa.

Jak wnioskować o minigrant i kiedy zostaną ogłoszone wyniki?

Aby otrzymać dofinansowanie, do 8 maja do godziny 23:59 należy pobrać i wypełnić formularz i wysłać go na adres porownosc@kph.org.pl. O wynikach poinformujemy do 10 maja. 

“W KPH staramy się łączyć i wspierać ruch LGBT+ w całej Polsce. Zwłaszcza osoby / grupy / organizacje w mniejszych miejscowościach i regionach, gdzie akceptacja dla społeczności jest mniejsza. Zależy nam, by każda osoba miała szansę na dumny przemarsz ulicami swojej miejscowości. Marsze przede wszystkim łączą i pozwalają okazać wsparcie społeczności, przypomnieć o naszych postulatach i hasłach. Dlatego w tym roku uruchamiając Fundusz Marszowy, wyruszamy razem w drogę po równość.“mówi Magdalena Więch, Koordynatorka ds. wsparcia ruchu w KPH

Więcej informacji na temat Funduszu marszowego “W drodze po równość” znajdziesz w regulaminie.

Zapoznaj się z polityką prywatności.

Dolny Śląsk, Podkarpacie – gminy i powiaty, które utrzymują Samorządowe Karty Praw Rodzin zgłoszone do prokuratury

Gminy i powiaty, które utrzymują Samorządowe Karty Praw Rodzin (SKPR) – uchwały stworzone przez Ordo Iuris – trafiają do prokuratury z powodu nieprawidłowości związanych z funduszami europejskimi. Pod koniec grudnia 2023 r. Koalicja na Rzecz Równych Praw “Equality Watch” zgłosiła dwie uchwały z podkarpacia, 23 kwietnia 2024 r. uchwałę obowiązującą na Dolnym Śląsku. Zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczą analogicznych sytuacji: władze samorządowe poświadczyły nieprawdę i sięgnęły po fundusze europejskie niezgodnie z prawem, a władze wojewódzkie im to umożliwiły. Utrzymywanie w mocy SKPR nie spełnia wymogu przestrzegania Europejskiej Karty Praw Podstawowych, który jest warunkiem otrzymania unijnych środków.

Gmina Gromadka, Dolny Śląsk

23 kwietnia Koalicja “Equality Watch” dostarczyła do prokuratur wszystkich szczebli (Krajowej, Regionalnej, Okręgowej i Rejonowej) zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze gminy Gromadka oraz władze województwa dolnośląskiego:

  • poświadczenia nieprawdy (art. 271 k.k.) przez zarząd gminy Gromadka w celu uzyskania nienależnych funduszy europejskich,
  • przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków (art. 231 k.k.) przez zarząd województwa dolnośląskiego, co spowodowało działanie na szkodę interesu publicznego.

Powtarza się historia z Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego. Władze gminy Gromadka poświadczyly nieprawdę o braku dyskryminacyjnych uchwał, a Dolnośląski Urząd Marszałkowski przekroczył uprawnienia przyznając tej gminie fundusze unijne. Urząd złamał art. 21 Karty Praw Podstawowych zakazujący dyskryminacji oraz Umowę Partnerstwa zakazującą finansowania projektów z udziałem “stref wolnych od LGBT”. Na straży tych przepisów mają stać polskie instytucje. Czyli w tym przypadku dolnośląska prokuratura. Wykorzystamy wszystkie możliwe ścieżki, żeby ją przekonać do działania w obronie unijnego prawa i polskiej praworządności. Nie można dopuścić do tego, żeby prokuratura kierowana przez Adama Bodnara chroniła urzędy marszałkowskie przyznające bezprawnie unijne fundusze strefom anty-LGBT. To rodzi zagrożenie, że dyskryminujące uchwały znowu zaczną być przyjmowane – mówi Jakub Gawron, Atlas Nienawiści, “Equality Watch”

Powiaty łańcucki i dębicki, podkarpackie

Analogiczna sytuacja miała miejsce w województwie podkarpackim: dwa powiaty utrzymujące SKPR – dębicki i łańcucki – sięgnęły po nienależne środki unijne, władze wojewódzkie im to umożliwiły, a 20 grudnia 2023 r. “Equality Watch” złożyła zawiadomienie do prokuratury. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na Podkarpaciu ma zbliżoną treść do tego dolnośląskiego i skupia się na tych samych artykułach kodeksu karnego: poświadczenia nieprawdy (art. 271 k.k.) oraz przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków (art. 231 k.k.).

W ostatnich tygodniach “Equality Watch” otrzymała informację o odmowie wszczęcia postępowania, na którą składa zażalenie. Organizacje należące do Koalicji zapowiadają, że będą odwoływać się do wyższych instancji, włącznie z Komisją Europejską, aż do skutku. Są przekonane, że przesłanki ku temu, żeby uznać SKPR za uchwałę dyskryminującą i ukarać łamiące prawo władze są wystarczające.

Lubelskie – przykład dobrych praktyk

Urząd Marszałkowski w województwie lubelskim może z kolei służyć za przykład adekwatnej i konsekwentnej reakcji na próbę uzyskania nienależnych funduszy europejskich przez miasto Radzyń Podlaski, utrzymujące dyskryminującą uchwałę.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego słusznie odmówił przyznania środków z UE Radzyniowi Podlaskiemu (patrz: Koalicja “Equality Watch” reaguje przeciwko wprowadzaniu w błąd mieszkanek i mieszkańców Radzynia Podlaskiego), w którym obowiązuje dokładnie taka sama Samorządowa Karta Praw Rodzin.

Zażalenie na odmowę wszczęcia postępowania na Podkarpaciu motywowaliśmy m.in. faktem, że występują poważne rozbieżności w przedmiocie oceny dyskryminującego charakteru Samorządowych Kart Praw Rodzin. O słusznej interpretacji przepisów przez lubelski Urząd informujemy również dolnośląską prokuraturę. Planujemy doprowadzić do orzeczenia jednoznacznie uznającego SKPR za uchwałę niezgodną z prawem i uchylenia pozostałych 10 kart obowiązujących w różnych miejscach w kraju – komentuje Annamaria Linczowska, KPH, „Equality Watch”

SKPR narusza Kartę Praw Podstawowych i inne przepisy

Koalicja “Equality Watch” jest pewna, że uchwały SKPR mają dyskryminujący charakter i są wymierzone przede wszystkim w społeczność osób LGBT+, ale nie tylko. Uchwały promują jeden model rodziny oparty na małżeństwie kobiety i mężczyzny, którzy posiadają wspólne dzieci, wykluczają inne grupy społeczne, m.in. rodziny niepełne, patchworkowe, samodzielnych rodziców czy rodziców pozostających w relacjach nieformalnych.

Dodatkowo, stanowią przekroczenie uprawnień władz samorządowych, które zobowiązane są do działania w obrębie obowiązującego w Polsce prawa, wywołują zakazany przez ETPC i TSUE efekt mrożący.

SKPR-y nawołują do dyskryminacji instytucjonalnej. Ten zapis z Samorządowej Karty Praw Rodzin został uznany przez Komisję Europejską i Parlament Europejski za dyskryminujący: “Programy współpracy z organizacjami społecznymi powinny uwzględniać zasadę wzmacniania rodziny i małżeństwa oraz wykluczać finansowanie projektów, które godzą w te wartości. Konieczne jest w szczególności wyłączenie możliwości przeznaczania środków publicznych i mienia publicznego na projekty podważające konstytucyjną tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny lub autonomię rodziny. Także regulaminy samorządowych konkursów dla organizacji społecznych powinny zostać uzupełnione o standardy wzmacniające rodzinę i małżeństwo oraz wykluczające przeznaczanie środków na działania podważające konstytucyjne fundamenty prawa rodzinnego lub godzące w prawa obywateli”.

Warunkiem otrzymania funduszy europejskich w obecnej perspektywie finansowej (2021-2027) jest przestrzeganie KPP i zasady równości szans i niedyskryminacji. Zatem jednostki samorządowe, które utrzymują SKPR nie powinny, zgodnie z prawem, otrzymywać unijnych pieniędzy.

Korony Równości 2024 – dołącz do grona organizacji partnerskich

Korony Równości to nagrody uznawane za najważniejsze wyróżnienie, jakie można otrzymać w Polsce za działalność na rzecz społeczności LGBT+. Celem organizowanego przez KPH od 2019 roku plebiscytu jest wyróżnienie osób i grup, które w danym roku w sposób szczególny angażowały się w walkę o równe prawa dla społeczności LGBT+. Nagrody przyznawane są podczas Gali, która w tym roku odbędzie się 12 września w Warszawie. Stwórz to wydarzenie razem z nami – dołącz do grona organizacji partnerskich tegorocznych Koron Równości.

Kategorie nagród

Korony Równości przyznawane są w ośmiu kategoriach: Zaangażowanie Społeczne, Równe Traktowanie, Życie Polityczne, Prawo, Media, Ludzie Internetu, Świat Kultury oraz Biznes. O tym, do kogo trafią statuetki decydują osoby biorące udział w internetowym głosowaniu. Poznaj osoby i grupy, które do tej pory otrzymały nagrody.

Więcej niż Gala

Po Gali rozdania nagród odbędzie się bankiet dla zaproszonych gości oraz gościń – to idealna możliwość poznania i rozmowy z wieloma osobami ze społeczności LGBT+ i osobami sojuszniczymi oraz aktywistycznymi. Galę uświetni również prywatny koncert zaprzyjaźnionej gwiazdy.

Poznaj korzyści płynące ze współpracy Twojej firmy podczas tegorocznych Koron Równości

  • Wsparcie jednego z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń społeczności LGBT+ w Polsce,
  • obecność osób ze świata polityki, mediów, show-biznesu, dyplomacji i biznesu,
  • setki osób na widowni i tysiące oglądających transmisję live,
  • duża widoczność wydarzenia,
  • obecność w mediach ogólnopolskich,
  • świetna zabawa i niepowtarzalna atmosfera gali.

 

  

Bezpłatne warsztaty makijażowe Sephora dla osób transpłciowych

Jesteś osobą transpłciową i chcesz rozpocząć swoją przygodę z makijażem lub podnieść swoje umiejętności? Weź udział w II. edycji bezpłatnych Classes for Confidence – wzmacniających warsztatów, które poprowadzi Sephora makeup team. Warsztaty odbywają się w inkluzywnej, przyjaznej atmosferze pod skrzydłami KPH.

Kiedy i gdzie?

  • 23 kwietnia (wtorek), g. 18:00-20:00 – warsztat stacjonarny w Warszawie
  • 24 kwietnia (środa), g. 18:00-19:00 – warsztat digital

Chcesz dołączyć?

Napisz na classes@sephora.pl – liczba miejsc jest ograniczona.


Przekazując 1,5% podatku na KPH, przeciwdziałasz nienawiści wobec osób LGBT+

Przemoc motywowana uprzedzeniami z nienawiści (hate crimes) oraz mowa nienawiści (hate speech) są poważnymi problemami w całej Europie. Oznacza to, że potrzebujemy dobrych i sprawnych mechanizmów ochrony przed przestępstwami z nienawiści i mową nienawiści.

W Polsce osoby LGBT+ doświadczają wielu aktów nienawiści, takich jak homofobusy, strefy wolne od LGBT+, nienawistne wypowiedzi polityków i polityczek czy obraźliwe komentarze w mediach społecznościowych.

Osoby LGBT+ mierzą się z przestępstwami z nienawiści i mową nienawiści w pracy, szkole, na uczelni, w sklepie, a nawet w domu, wśród bliskich osób. Spotykają się z wrogim nastawieniem w wielu aspektach swojej codzienności.

Według danych z raportu “Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce”:

  • 53% osób LGBT+ doświadczyło przestępstwa z nienawiści. 
  • Zgłaszanie przestępstw z nienawiści jest wciąż na bardzo niskim poziomie i wynosi 2,5%.
  • 45% osób doświadczyło jakiejś formy cyberprzemocy. Najczęściej doświadczały jej osoby transpłciowe.
  • Jest silny związek pomiędzy doświadczeniem przemocy motywowanej uprzedzeniami a objawami depresji, niższą samooceną i niższą satysfakcją z życia.

KPH chce to zmienić! Osoby LGBT+, a zwłaszcza osoby trans i interpłciowe, potrzebują ochrony państwa przed przemocą.

Będziemy walczyć o to, aby jak najszybciej wprowadzić w Polsce kompleksową ochronę osób LGBT+ przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści.

Potrzebujemy definicji przestępstwa z nienawiści ujmującej osoby LGBT+ w Kodeksie karnym i ścigania przestępstw z nienawiści, w tym przestępstw popełnionych ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, ekspresję płciową lub cechy płciowe, z urzędu. Jest już projekt nowelizacji Kodeksu karnego w tym temacie i będziemy zabiegać o to, by zapewniał pełną ochronę wszystkich osób.

Dołącz do nas – zainwestuj w marzenia i przekaż 1,5% na KPH, które przeznaczymy m.in. na dalsze prace nad ochroną osób LGBT+ w naszym kraju. 

Dowiedz się, jak przekazać 1,5% podatku na KPH.

Każda kwota, którą możesz przekazać to realna różnica w życiu osób LGBT+ Polsce. Zbudujmy razem Polskę równych praw!

Koalicja “Equality Watch” reaguje przeciwko wprowadzaniu w błąd mieszkanek i mieszkańców Radzynia Podlaskiego

Radzyń Podlaski to pierwsze miasto w Polsce, które w 2019 r. przyjęło uchwałą Samorządową Kartę Praw Rodzin autorstwa prawników z Instytutu Ordo Iuris. SKPR obowiązuje w nim do dzisiaj, co doprowadziło do odmowy dofinansowania z funduszy europejskich projektów składanych przez miasto. 8 kwietnia br. na stronie Urzędu Miasta Radzyń Podlaski ukazał się artykuł autorstwa Burmistrza Jerzego Rębka pt. “Czy środowiska LGBT zablokowały remont Oranżerii?”, w którym oskarża on “środowisko LGBT” o zablokowanie pieniędzy na remont zabytkowego budynku, nieprawidłowo interpretuje prawo Unii Europejskiej, narusza dobra osobiste członka „Equality Watch” oraz – po prostu – pisze nieprawdę. 

15 kwietnia Koalicja “Equality Watch” złożyła wniosek o publikację na stronie Urzędu Miasta Radzyń Podlaski:

  • sprostowania do artykułu, które zostanie sporządzone na podstawie niniejszego pisma lub niniejszego pisma w całości
  • oficjalnych przeprosin dla Kazimierza Strzelca z EQW, którego dobra osobiste zostały naruszone przez publikację artykułu

oraz o usunięcie zawierającego nieprawdziwe informacje artykułu ze strony Urzędu Miasta.

Zapoznaj się z treścią wniosku złożonego przez Koalicję „Equality Watch”.


KPH składa uwagi do projektu nowelizacji Kodeksu karnego w zakresie ochrony przed przestępstwami z nienawiści i mową nienawiści

W ramach konsultacji społecznych KPH złożyło uwagi do projektu ustawy nowelizującej Kodeks karny w zakresie ochrony przed przestępstwami z nienawiści (hate crimes) i mową nienawiści (hate speech). Projekt ten jest bardzo ważny i potrzebny, a uwagi KPH mają na celu jeszcze lepszą ochronę osób LGBT+ w Polsce.

Hate speech i hate crime nadal obecne

Niestety przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową są nadal bardzo częstym zjawiskiem. Osoby LGBT+ często doświadczają przemocy lub konfrontują się z mową nienawiści, a tylko bardzo niewielki odsetek z nich zgłasza to właściwym organom (patrz: Sytuacja społeczna  osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2019-2020), a sprawy, które są zgłoszone prokuraturze, bywają umarzane właśnie ze względu na brak odpowiednich przepisów chroniących osoby pokrzywdzone. Jak wynika z najnowszego raportu ILGA-Europe, na 54 badane kraje, tylko w 6 nie zaraportowano żadnego przestępstwa z nienawiści, a wiele przypadków przemocy dotyczyło osób transpłciowych (patrz: ILGA-Europe alarmuje! Palący problem przestępstw z nienawiści wobec osób transpłciowych i interpłciowych). 

KPH wielokrotnie postulowało konieczność wprowadzenia ochrony przed tym zjawiskiem. Co więcej, rekomendacje instytucji międzynarodowych (m.in. Europejskiej Komisji przeciw Rasizmowi i Nietolerancji i Komitetu Praw Człowieka ONZ) nakładają na Polskę obowiązek zapewnienia skutecznej ochrony przed hate crimesami z uwagi na m.in. orientację seksualną i tożsamość płciową.

Projekt nowelizacji

Projektowana nowelizacja dodała do przepisów art. 119 § 1 (stosowanie przemocy lub groźby bezprawnej), art. 256 § 1 (nawoływanie do nienawiści), art. 257 (publiczne znieważenie) Kodeksu karnego dodatkowe 5 przesłanek (do tej pory znajdowało się tam tylko 5 przesłanek: przynależność narodowa, etniczna, rasowa, polityczna, wyznaniowa, bezwyznaniowość): płeć, wiek, niepełnosprawność, tożsamość płciowa i orientacja seksualna. Analogicznie, przesłanki te zostały również dodane do art. 53 § 2a pkt. 6 K.k. dotyczącego dyrektyw wymiaru kary. 

Zapoznaj się z projektem nowelizacji Kodeksu karnego.

W swoim stanowisku KPH zasugerowało przede wszystkim:

  • taką zmianę brzmienia przepisów art. 119 § 1, 256 § 1 i 257 K.k., żeby chronione były także osoby niemające danej cechy, co do których sprawca błędnie założył, że ją mają (przykład: pobicie osoby po błędnym założeniu, że jest osobą LGBT+),
  • wprowadzenie definicji przestępstwa z nienawiści,
  • oddanie charakteru przestępstwa w wyroku tak, żeby sąd badał każdorazowo motywację sprawcy (podkreślenie, że było to przestępstwo z nienawiści).

Cieszę się, że zapowiadany umową koalicyjną projekt nowelizacji Kodeksu karnego został opublikowany. To bardzo ważny krok w dobrą stronę. Jako KPH złożyłyśmy uwagi do projektu po to, żeby zapewnić jak najskuteczniejszą ochronę osób pokrzywdzonych mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści. – mówi Annamaria Linczowska z KPH

Z niecierpliwością czekamy na treść projektu przedstawioną Sejmowi. Mamy nadzieję, że nowelizacja Kodeksu karnego wejdzie w życie jak najszybciej.


Elektorat PSL i PiS za prawami dzieci z tęczowych rodzin

Od PSL-u zależy kształt ustawy o związkach partnerskich. Czy najbardziej konserwatywna partia koalicji musi się bać swojego elektoratu? Są wyniki najnowszego sondażu Ipsos.

O sondażu

Polski elektorat odpowiedział na pytanie o podejście do przysposobienia dzieci w związkach partnerskich! 2-4 kwietnia 2024 przeprowadzony został sondaż Ipsos dla OKO.press, TOK FM, Miłość Nie Wyklucza i Kampanii Przeciw Homofobii metodą mixed mode (CATI i CAWI). Liczba wywiadów realizowanych telefonicznie i online wynosi w przybliżeniu po 50 procent. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie dorosłych Polek i Polaków, N=1000. 

Wyniki sondażu

Według sondażu (patrz: Sensacyjny sondaż: nawet wyborcy PiS za prawem do przysposobienia dziecka w parach jednopłciowych), polskie społeczeństwo jest za przysposobieniem dzieci w tęczowych rodzinach – deklaruje aż 69% osób biorących udział w badaniu.

Co więcej – jest poparcie dla przysposobienia wewnętrznego w elektoracie każdej z partii. Aż 88% elektoratu Koalicji Obywatelskiej jest za tym, aby była możliwość przysposobienia dziecka partnera lub partnerki w parach osób tej samej płci, by zabezpieczyć jego sytuację. Takie samo zdanie ma 85% wyborców_czyń Lewicy, 77% w przypadku osób głosujących na Trzecią Drogę, a nawet 55% badanego elektoratu PiS-u (wśród wyborców Andrzeja Dudy z 2020 roku, poparcie dla przysposobienia dzieci również wynosi 55%).

Okazuje się, że głosy osób ankietowanych nie różnią się aż tak w zależności od wykształcenia. To samo tyczy się wieku – zwyczajowo to młodsze osoby chętniej wspierały równouprawnienie osób LGBT+, w tym przypadku różnice w poszczególnych grupach wiekowych są statystycznie nieistotne. Sondaż pokazuje również, że także mieszkańcy wsi i mniejszych miast niekoniecznie muszą być przeciwko prawom osób LGBT+. 

Co na to PSL?

Od PSL-u zależy kształt ustawy o związkach partnerskich. Przypominamy politykom_czkom koalicji rządzącej, żeby nie ignorować własnego elektoratu i wsłuchiwać się w jego potrzeby i poglądy. Bezpieczeństwo wszystkich dzieci, w tym również tych dorastających w tęczowych rodzinach, jest ważne dla Waszych wyborców i wyborczyń!

Sondaż pokazuje, że Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Polska 2050, Lewica, PiS nie muszą się bać swoich wyborców_czyń decydując o kształcie tej ustawy. Skoro jest tak szerokie poparcie społeczeństwa, to ustawa musi to odzwierciedlać! 

Sondaż pokazuje to, o czym mówimy od dawna: polskie społeczeństwo jest znacznie bardziej akceptujące i wspierające społeczność LGBT+ niż chcieliby rządzący. Polska jest gotowa na związki partnerskie z przysposobieniem dziecka osoby partnerskiej, a koalicja rządząca nie może dłużej ignorować głosu swojego elektoratu. – komentuje Annamaria Linczowska z KPH.


Come Out 4 Europe – kampania skierowana do osób kandydujących w wyborach do Parlamentu Europejskiego

6-9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. ILGA-Europe zachęca wszystkie osoby kandydujące do dołączenia do kampanii „Come Out 4 Europe”, której celem jest pokazanie, w jaki sposób kandydaci i kandydatki będą wspierać i chronić prawa osób LGBT+. 

Dowiedz się więcej na temat kampanii Come Out 4 Europe, podpisz zobowiązanie i dołącz do grona europejskich polityków i polityczek dbających o prawa lesbijek, gejów, osób biseksualnych, trans i interseksualnych.


Więcej informacji na temat zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego znajdziesz na stronie internetowej elections.europa.eu/pl/


Wspólnie poprawmy sytuację osób transpłciowych w Polsce – Twoje 1,5% podatku ma znaczenie

Zbliża się Międzynarodowy Dzień Widoczności Osób Transpłciowych (31 marca). Z tej okazji chcemy przybliżyć Ci kilka ważnych danych i statystyk dotyczących osób transpłciowych:

Zmiana jest już blisko! Przekaż 1,5% podatku na KPH, które przeznaczymy m.in. na dalsze prace nad poprawieniem sytuacji osób transpłciowych w Polsce.

Dowiedz się, jak przekazać 1,5% podatku na KPH.

Każda kwota, którą możesz przekazać, pomoże nam realnie poprawić sytuację osób transpłciowych w Polsce. Zbudujmy razem Polskę równych praw!

Tęcza nie obraża – końcowy wyrok Sądu Najwyższego ws. aktywistek oskarżonych o obrazę uczuć religijnych

Dzisiaj (28 marca) w Sądzie Najwyższym odbyła się rozprawa kasacyjna ws. trzech aktywistek oskarżonych o obrazę uczuć religijnych poprzez rozwieszanie naklejek z wizerunkiem matki boskiej częstochowskiej z tęczową aureolą. Sąd oddalił kasacje złożone przez pełnomocników ubocznych oskarżycieli posiłkowych, a kasacja Prokuratora Rejonowego w Płocku została skutecznie cofnięta. Sąd Najwyższy uznał, iż kasacje wniesione przez pełnomocników Kai Godek i Tadeusza Łebkowskiego są bezzasadne w stopniu oczywistym (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 28 marca 2024 r., sygn. akt V KK 430/22). 

O sprawie

W 2019 roku w jednym z kościołów w Płocku ustawiono instalację grobu pańskiego, na którego ściany składały się pudełka symbolizujące poszczególne grzechy. Obok egoizmu, nienawiści czy zdrady, pojawiły się tam “gender” oraz “LGBT”. W odpowiedzi na tę instalację, Elżbieta Podleśna, Joanna Gzyra-Iskandar i Anna Prus rozwiesiły w okolicy kościoła naklejki z wizerunkiem matki boskiej częstochowskiej z tęczową aureolą. Aktywistki zostały oskarżone o obrazę uczuć religijnych, tj. przestępstwo z art. 196 Kodeksu karnego (patrz: 2 lata za Tęczową Maryjkę? Kalendarium). Sądy dwóch instancji (wyrok Sądu Rejonowego w Płocku z 2.03.2021 r. oraz Sądu Okręgowego w Płocku z 12.01.2022 r.) uniewinniły aktywistki w całości od zarzucanego im czynu. Pełnomocnicy uboczni oskarżycieli posiłkowych oraz Prokurator Rejonowy w Płocku złożyli kasacje.

KPH bierze udział w sprawie jako strona społeczna i jest reprezentowane przez adw. Marcina Pawelca-Jakowieckiego.

Tęcza nie obraża

W dzisiejszym wyroku Sąd Najwyższy oddalił kasacje pełnomocników ubocznych oskarżycieli posiłkowych (Kai Godek i Tadeusza Łebkowskiego), złożone od wyroku sądu II instancji. Sąd nie podzielił przedstawionych w nich argumentów, odwołujących się w dużej mierze do ustalonego już wcześniej stanu faktycznego sprawy. Kasacje te uznane zostały jako wadliwe konstrukcyjnie i bezzasadne w stopniu oczywistym. 

Cieszymy się, że ta sprawa w końcu się zakończyła. Oddalając kasacje, Sąd Najwyższy potwierdził, że tęcza nie obraża! Doceniamy również wycofanie kasacji przez prokuratora – złożony przez KPH, Fundację Wolność od Religii i Instytut Spraw Społecznych apel odniósł skutek. – komentuje Annamaria Linczowska z KPH. 

adw. Marcin Pawelec-Jakowiecki dodaje: Sąd Najwyższy słusznie uznał wywiedzione w sprawie kasacje jako bezzasadne w stopniu oczywistym. Stawiane w nich bowiem zarzuty były w rzeczywistości niedopuszczalne na etapie kasacyjnym, ich sama konstrukcja świadczyła o ich bezzasadności. Skarżący kasacyjnie, dodajmy do tego – podmioty fachowe, przedstawili środki zaskarżenia na granicy dopuszczalności. Zarzuty kasacyjne były wadliwie skonstruowane, argumentacja zawarta w kasacjach stanowiła niedopuszczalną polemikę, jeden zaś z zarzutów zawartych w kasacji pełnomocnika Tadeusza Łebkowskiego świadczył nie tyle o rażącym naruszeniu prawa przez Sąd Odwoławczy, lecz o nieznajomości istoty strony podmiotowej przestępstwa przez skarżącego kasacyjnie. Nie były to kasacje, lecz kompromitacje.

Dzisiejszy wyrok Sądu Najwyższego to kolejne potwierdzenie, że tęcza nie obraża. Tęcza będąca symbolem społeczności LGBT+ ma wyłącznie pozytywne konotacje, zatem zestawienie jej z jakimkolwiek przedmiotem kultu (np. z obrazem) nie jest przestępstwem opisanym w art. 196 Kodeksu karnego.

Również cofnięcie kasacji przez Prokuraturę nas cieszy. Oznacza to, że apel KPH, Fundacji Wolność od Religii i Instytutu Spraw Społecznych do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara o przeanalizowanie postępowań karnych dotyczących przestępstw przeciwko wolności religii odniósł skutek (patrz: KPH i inne organizacje społeczne apelują do Prokuratora Generalnego o przeanalizowanie postępowań sądowych dotyczących m.in. obrazy uczuć religijnych). Wnosiliśmy w nim m.in. o wycofanie kasacji prokuratorskiej z tej sprawy, wskazując, że “Tęcza wskazuje bowiem na potrzebę wspólnego dążenia do urzeczywistnienia równości wobec prawa, zakazu dyskryminacji osób LGBT+, jak także afirmację różnorodności – stanowiącej substrat pluralizmu społecznego, będącego filarem demokratycznego państwa prawa. Sześciokolorowa tęcza – jako symbol osób LGBT+, nie zawiera w sobie jakichkolwiek elementów obelżywych czy pogardliwych, jej zestawienie z jakimkolwiek przedmiotem czci religijnej nie stanowi znieważenia w ujęciu art. 196 k.k”.


Odbierz bezpłatny egzemplarz publikacji „Różowe trójkąty. Zbrodnie nazistów na osobach homoseksualnych w kontekście edukacji antydyskryminacyjnej”

Mamy do rozdania darmowe egzemplarze publikacji „Różowe trójkąty. Zbrodnie nazistów na osobach homoseksualnych w kontekście edukacji antydyskryminacyjnej”. Książka pod red. Katarzyny Remin (Warszawa, Kampania Przeciw Homofobii, 2012) opisuje historię nazistowskich prześladowań osób homoseksualnych oraz współczesne i zagraniczne przykłady wykorzystywania wiedzy historycznej w edukacji antydyskryminacyjnej. Publikacja zawiera wiele wyjątkowych ilustracji i reprodukcję wystawy Berlin – Yogyakarta.

Zachęcamy biblioteki, organizacje i placówki do pobierania większej liczby książek, jeśli jest taka potrzeba.

Aby otrzymać jeden lub więcej egzemplarzy, uzupełnij formularz (do wyczerpania zapasów, o możliwości odbioru/wysyłce poinformujemy mailowo).