Wesprzyj KPH

28 listopada 1998 Rita Hester została zadźgana na śmierć na progu swojego mieszkania. Do dziś nie odnaleziono jej zabójcy. Nie jest to niczym niezwykłym – policja nie może znaleźć sprawców wielu podobnych morderstw. Niezwykła była za to reakcja mediów: choć Hester od dziesięciu lat żyła jako kobieta i przeszła operację zmiany płci, gazety nazywały ją facetem w damskich ciuchach, zboczeńcem i prostytutem. Nazwisko Rity Hester znalazło się na internetowej liście zmarłych osób transpłciowych z numerem 8.

Autorką listy i pomysłodawczynią Dnia Pamięci Osób Trans* jest Gwendolyn Ann Smith, działaczka LGBT z San Francisco. Zorganizowała pierwsze obchody Dnia Pamięci niecały rok po śmierci Rity Hester, 20 listopada 1999.  Imprezy LGBT kojarzą się zwykle z wesołymi, kolorowymi paradami, lecz w tym przypadku grupka ludzi trzymających płonące świece stała w milczeniu, wspominając przyjaciół i nieznajomych, którzy padli ofiarą przemocy. Pomysł podchwycili działacze z innych miast; obecnie na całym świecie odbywają się spotkania, dyskusje, pikiety ze świecami i chwile milczenia poświęcone pamięci ofiar z minionych lat.

Lista zmarłych rośnie średnio o dwadzieścia kilka nazwisk rocznie. Oznacza to jedynie, że autorzy dowiadują się o mniej więcej dwóch morderstwach miesięcznie; niemożliwe jest ustalenie dokładnej liczby, ponieważ nie istnieją globalne statystyki śmierci osób transpłciowych, nierzadko też informacje o transpłciowości ofiary nie przedostają się do medialnych przekazów.

Dowiedz się więcej:

Czym jest transfobia?

Poznaj nazwiska ofiar przemocy

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?