Dzień Milczenia w Warszawie
Dzień Milczenia 2010
17 kwietnia godz. 12:00
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście, pod Pomnikiem Kopernika
Każdy, komu na sercu leżą prawa człowieka oraz chce włączyć się do akcji jest mile widziany.Organizatorami Dnia Milczenia 2010 w Warszawie jest Kampania Przeciw Homofobii – KPH Q
Dzień Milczenia jest symbolem solidarności z osobami LGBT (lesbijkami, gejami, osobami bi- i transseksualnymi). Tego dnia na świecie organizowane śą manifestacje i happeningi mające zwrócić uwagę na problem homofobii. Uczestnicy akcji milczą, symbolicznie zaklejając usta, aby w ten sposób pokazać jak na milczenie skazują osoby nieheteroseksualne prześladowania, uprzedzenia i dyskryminacja. Nadrzędnym celem akcji jest podnoszenie poziomu świadomości problemów, jakie dotykają osoby LGBT oraz wsparcie dla idei tworzenia bezpiecznego środowiska, w którym orientacja seksualna, tożsamość płciowa czy ich przejawy nie są piętnowane, a każda osoba może czuć się bezpieczna i szanowana w swojej rodzinie, szkole czy miejscu pracy bez konieczności życia w ukryciu.
Pierwszy Dzień Milczenia miał miejsce w roku 1996 na Uniwersytecie Virginia w USA. 150 studentów protestowało przeciw dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, milcząc przez 9 godzin. Wydarzenie to zyskało duży rozgłos w prasie lokalnej a reakcja środowiska uniwersyteckiego była bardzo pozytywna. Akcja zaczęła nabierać tempa i zwiększać zasięg w postępie geometrycznym. W 2008 roku Dzień Milczenia po raz pierwszy był wydarzeniem międzynarodowym. Do akcji włączyły się Holandia (Amsterdam), Słowenia (Lublana), Szewcja (Sztokholm), Rosja (Sankt-Petersburg) oraz Polska (Lublin, Gdańsk, Katowice, Bydgoszcz, Kraków, Łódź, Toruń, Warszawa).
W tym roku Dzień Milczenia odbędzie się 17 kwietnia w wielu miastach. W Polsce będziemy tego dnia wspominać ofiary zamachu z dnia 2 sierpnia 2009 r. w Tel Awiwie. Zamaskowany napastnik z karabinem maszynowym wdarł się do klubu „Cafe Noir” i otworzył ogień do grupy młodych gejów i lesbijek, którzy uczestniczyli w spotkaniu grupy wsparcia. Zabił trzy osoby, ranił jedenaścioro. Przyczyną tego aktu zbrodni była najprawdopodobniej skrajna homofobia.
W USA patronem Dnia Milczenia jest Carl Joseph Walker-Hoover, 11-letni uczeń, który w kwietniu 2009 popełnił samobójstwo z powodu prześladowania w szkole z powodu swojej rzekomo homoseksualnej orientacji seksualnej.
Kontakt dla dziennikarzy:
Monika Czaplicka 502 172 840
„Proszę zrozum moje powody do nie odzywania się dzisiaj. Biorę udział w Dniu Milczenia, międzynarodowym ruchu młodzieżowym, który jest protestem przeciw milczeniu, w którym lesbijki, geje, biseksualiści, osoby transseksualnych i im przychylni są zmuszeni pozostawać. Moje celowe milczenie jest echem ich milczenia, które jest spowodowane prześladowaniem, uprzedzeniami i dyskryminacją. Wierzę, że przerwanie tego milczenia jest pierwszym krokiem w kierunku walki z tymi niesprawiedliwościami. Pomyśl o głosach, których dzisiaj nie słyszysz. Co Ty zamierzasz zrobić, by przerwać to milczenie?”Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
09.10.2024
Służba Więzienna powoła zespół, który zbada sytuację osadzonych osób transpłciowych
-
05.10.2024
Sprawy o ustalenie płci będą traktowane priorytetowo. Minister Bodnar podpisał rozporządzenie, o które zabiegało KPH
-
26.09.2024
“Equality Watch” składa skargę do Komisji Europejskiej – podkarpacki Urząd Marszałkowski nie przestrzega prawa UE
-
26.09.2024
Za nami spotkanie z Ministrą Kotulą ws. ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich i ustawy wprowadzającej
-
24.09.2024
Wraz z innymi organizacjami apelujemy do Prezydenta RP o podpisanie ustaw przywracających prawidłowe funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.