Wesprzyj KPH

Dzień Milczenia 2010
17 kwietnia godz. 12:00
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście, pod Pomnikiem Kopernika

Każdy, komu na sercu leżą prawa człowieka oraz chce włączyć się do akcji jest mile widziany.Organizatorami Dnia Milczenia 2010 w Warszawie jest Kampania Przeciw Homofobii – KPH Q

Dzień Milczenia jest symbolem solidarności z osobami LGBT (lesbijkami, gejami, osobami bi- i transseksualnymi). Tego dnia na świecie organizowane śą manifestacje i happeningi mające zwrócić uwagę na problem homofobii. Uczestnicy akcji milczą, symbolicznie zaklejając usta, aby w ten sposób pokazać jak na milczenie skazują osoby nieheteroseksualne prześladowania, uprzedzenia i dyskryminacja. Nadrzędnym celem akcji jest podnoszenie poziomu świadomości problemów, jakie dotykają osoby LGBT oraz wsparcie dla idei tworzenia bezpiecznego środowiska, w którym orientacja seksualna, tożsamość płciowa czy ich przejawy nie są piętnowane, a każda osoba może czuć się bezpieczna i szanowana w swojej rodzinie, szkole czy miejscu pracy bez konieczności życia w ukryciu.

Pierwszy Dzień Milczenia miał miejsce w roku 1996 na Uniwersytecie Virginia w USA. 150 studentów protestowało przeciw dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, milcząc przez 9 godzin. Wydarzenie to zyskało duży rozgłos w prasie lokalnej a reakcja środowiska uniwersyteckiego była bardzo pozytywna. Akcja zaczęła nabierać tempa i zwiększać zasięg w postępie geometrycznym. W 2008 roku Dzień Milczenia po raz pierwszy był wydarzeniem międzynarodowym. Do akcji włączyły się Holandia (Amsterdam), Słowenia (Lublana), Szewcja (Sztokholm), Rosja (Sankt-Petersburg) oraz Polska (Lublin, Gdańsk, Katowice, Bydgoszcz, Kraków, Łódź, Toruń, Warszawa).

W tym roku Dzień Milczenia odbędzie się 17 kwietnia w wielu miastach. W Polsce będziemy tego dnia wspominać ofiary zamachu z dnia 2 sierpnia 2009 r. w Tel Awiwie. Zamaskowany napastnik z karabinem maszynowym wdarł się do klubu „Cafe Noir” i otworzył ogień do grupy młodych gejów i lesbijek, którzy uczestniczyli w spotkaniu grupy wsparcia. Zabił trzy osoby, ranił jedenaścioro. Przyczyną tego aktu zbrodni była najprawdopodobniej skrajna homofobia.
W USA patronem Dnia Milczenia jest Carl Joseph Walker-Hoover, 11-letni uczeń, który w kwietniu 2009 popełnił samobójstwo z powodu prześladowania w szkole z powodu swojej rzekomo homoseksualnej orientacji seksualnej.

Kontakt dla dziennikarzy:

Monika Czaplicka 502 172 840 

„Proszę zrozum moje powody do nie odzywania się
dzisiaj. Biorę udział w Dniu Milczenia, międzynarodowym
ruchu młodzieżowym, który jest protestem przeciw
milczeniu, w którym lesbijki, geje, biseksualiści,
osoby transseksualnych i im przychylni są zmuszeni
pozostawać. Moje celowe milczenie jest echem ich
milczenia, które jest spowodowane prześladowaniem,
uprzedzeniami i dyskryminacją. Wierzę, że
przerwanie tego milczenia jest pierwszym krokiem
w kierunku walki z tymi niesprawiedliwościami.
Pomyśl o głosach, których dzisiaj nie słyszysz.
Co Ty zamierzasz zrobić, by przerwać to milczenie?” 

Dzień Milczenia 2010 w Warszawie 

Dzień Milczenia Director’s cut 😉

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?