Wesprzyj KPH

Podpisy sprzeciwu wobec samorządowych uchwał anty-LGBT zebrane przez All Out i We Move we współpracy z KPH i Lambdą Warszawa, zostały wczoraj dostarczone równolegle do polskiego i europejskiego parlamentu. Krzysztofowi Śmiszkowi – przewodniczącemu Parlamentarnego Zespołu do Spraw Równouprawnienia Społeczności LGBT+ oraz Helenie Dalli – Komisarz ds. Równości w Parlamencie Europejskim.


Zjęcie przedstawia Krzysztofa Śmiszka i Magdalenę Świider trzymających tabliczkę z napisem: 130.000 podpisów przeciwko uchwałom anty-LGBT.

Debata w Europarlamencie

Po przekazaniu przez Mirkę Makuchowską z zespołu politycznego KPH podpisów wsparcia społeczności LGBT w Polsce na ręce europosłanek Malin Bjork i Terry Reintke odbyła się w Europarlamencie debata na temat homofobicznych ataków w Polsce i „stref wolnych od LGBT”. W rozmowach z europosłami brał też udział Kamil Maczuga, który zainicjował pracę nad rezolucją oraz Jakub Gawron, organizator Marszu Równości w Rzeszowie i autor monitoringu uchwał anty-LGBT w Polsce. Parlament zdecydował, że w grudniu będzie pracował nad rezolucją potępiającą homofobię w Polsce i innych krajach UE.


Zdjęcie przedstawia grupę ludzi trzymających tabliczkę z napisem: 130.000 podpisów przeciwko uchwałom anty-LGBT (po angielsku) i tęczową flagą

Fundusze Strukturalne pod znakiem zapytania 

Debatę zaczęła Cecilia Malmstroem, przedstawicielka Komisji Europejskiej, która wyraziła zaniepokojenie dyskryminacją i przemocą wobec osób LGBT w Polsce oraz zapowiedziała analizę prawną zgodności uchwał anty-LGBT z prawem europejskim w kontekście funduszy strukturalnych UE. 

To bardzo silny sygnał i ostrzeżenie wysłane do polskich władz. UE opiera się na wartościach takich jak solidarność i poszanowanie praw człowieka. Uchwały anty lgbt są pogwałceniem tych wartości dlatego Komisja ma wątpliwości jak wydawane są środki z funduszy UE w miejscach gdzie takie uchwały zostały uchwalone.

Mocny głos solidarności polskich europosłów 

W trakcie debaty głos zabrali również polscy Europesłowie. Magdalena Adamowicz skrytykowała polskie władze, za nakręcanie spirali nienawiści wobec osób LGBT:

Wymyślono sobie nowego wroga. Nazwano go ideologią LGBT. Tylko, że czegoś takiego nie ma. Ci ludzie próbują nam wmówić, że homoseksualizm jest zaraźliwy.

Adamowicz powiedziała też, że w Polsce 70 procent nastolatków o orientacji homoseksualnej ma myśli samobójcze, a połowa – objawy depresji. Natomiast posłanka Terry Reintke z partii Zielonych zaprezentowała mapę Polski z wyszczególnionymi regionami „wolnymi od LGBT”:

Nie możemy tego dłużej tolerować. Ta sprawa powinna zostać dołączona do artykułu 7 procedury przeciwko Polsce

Solidarność naszą bronią

Oprócz zbiórki podpisów, We Move zorganizowało zbiórkę pieniężną, w ramach której można było zafundować umieszczenie plakatu akcji „Głosuję na Miłość” w mniejszych miejscowościach, w których zostały przyjęte uchwały anty-LGBT. Ponad 2500 plakatów z hasłem „Głosuj na miłość, by każdy w Polsce czuł się jak u siebie” zostały powieszone w woj. łódzkim, małopolskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

Wciąż możesz się włączyć

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?