Wesprzyj KPH

„To kolejny atak na siedzibę KPH w przeciągu ostatnich tygodni. W 15-letniej historii działalności naszego stowarzyszenia ataki nigdy nie były tak częste” – mówi wiceprezeska Kampanii Przeciw Homofobii komentując wybicie szyby w biurze organizacji. Winą za taki stan rzeczy obarcza polityków, którzy swoim zachowaniem dają przyzwolenie na agresję. Jednocześnie zapowiada, że KPH będzie interweniować i uruchamia specjalną stronę z apelem do Ministra Sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobro.

W nocy, 13 kwietnia młody mężczyzna wybił szybę w oknie siedziby Kampanii Przeciw Homofobii. Zdarzenie zarejestrowała kamera zainstalowana tuż po tym, gdy 3 marca trzech mężczyzn próbowało wtargnąć do biura organizacji. Na nagraniu widać jak młody mężczyzna najpierw kieruje wulgarne gesty w stronę biura KPH i wybija szybę. Kampania Przeciw Homofobii nie jest jedyną organizacją pozarządową, która w ostatnim czasie została zaatakowana. W marcu nieznani sprawcy wybili szyby w biurze stowarzyszenia Lambda Warszawa, która również działa na rzecz osób LGBT. Zdaniem wiceprezeski KPH, Mirosławy Makuchowskiej przykład idzie z góry:

„Jestem przekonana, że akty agresji skierowane na organizacje LGBT mają bezpośredni związek z tym, jakiego języka używają politycy PiS.  Używanie takich zwrotów jak „najgorszy sort” czy „ludzie drugiej kategorii” ośmiela do przemocy. Warto jednak pamiętać, że najgorszym sortem, są już nie tylko organizacje LGBT czy feministki, ale każdy który nie jest zwolennikiem PIS-u”.

Na to, że ataki na obrońców i obrończynie praw człowieka są w Polsce coraz częstsze zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar. W oświadczeniu wydanym przez RPO tuż po marcowej napaści na biura KPH i Lambdy określi oba zdarzenia mianem przestępstw z nienawiści.

„Tego rodzaju incydenty skłaniają do zadania pytania o aktualny stan prac legislacyjnych zmierzających do przeciwdziałania homofobicznej i transfobicznej przemocy oraz zwiększenia ochrony osób, które jej doświadczyły – mówi Paweł Knut, prawnik KPH i dodaje – Z monitoringu KPH wynika, że Ministerstwo Sprawiedliwości nie planuje podjąć jakichkolwiek prac nad nowelizacją Kodeksu karnego w zakresie ścigania homofobicznych i transfobicznych przestępstw z nienawiści”.

Oburzona takim stanem rzeczy Kampania Przeciw Homofobii uruchamia specjalną stronę www, skąd każdy będzie mógł wysłać apel do Ministra Sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobro. Celem apelu jest zmobilizowanie Ministra do podjęcia prac zmierzających do wprowadzenia zmian w Kodeksie karnym, które zagwarantowałyby osobom LGBT ochronę przed agresją.

Strona www z apelem do Ministra Ziobro: https://kph.org.pl/apelarka/

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?