Wesprzyj KPH

Poradnik „ABC zdrowia osób LGBTI” to kolejny powód, dla którego warto śledzić stronę Kampanii Przeciw Homofobii. Czym jest „ABC zdrowia osób LGBTI”? To seria artykułów, w których w prosty i przystępny sposób opiszemy wybrane zagadnienia dotyczące zdrowia osób LGBTI. Tematem pierwszego tekstu jest wirusowe zapalenia wątroby typu A – poważna choroba, której można zapobiec podejmując odpowiednia działania profilaktyczne. Kolejny artykuł już w lipcu. 

Czym jest WZW A?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A potocznie nazywane „żółtaczką pokarmową” jest chorobą o ostrym przebiegu, szczególnie u osób dorosłych. Do objawów tej choroby należą objawy grypopodobne (w pierwszym okresie) oraz objawy ze strony układu pokarmowego (zaburzenia dyspeptyczne): odbijanie, zgaga, nudności, wzdęcia, uczucie wczesnej sytości, ciemny mocz, jak również żółtaczka (czyli zażółcenie skóry, białkówki oczu czy błon śluzowych). Choroba ma z reguły nagły początek i ciężki przebieg, wymagający hospitalizacji. Niektórzy ludzie w ogóle nie odczuwają symptomów zakażenia, a inni cierpią z powodu poważnych uszkodzeń wątroby.

Jak i kiedy można się zakazić?

Choroba przenosi się głównie drogą fekalno – oralną. Wśród mężczyzn współżyjących z mężczyznami WZW A może przenosić się w wyniku kontaktów seksualnych (nie tylko analnych), w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus. Do przekazania wirusa najczęściej dochodzi na 14–21 dni przed i ok. 7 dni po wystąpieniu objawów choroby.

Jak sprawdzić czy jest się zakażonym?

Powszechnie dostępne badania pozwalają na potwierdzenie zakażenia od momentu pojawienia się objawów choroby.

Jak się zabezpieczyć?

Głównym sposobem zabezpieczenia się przed zakażeniem WZW A jest szczepienie ochronne.

Więcej informacji dotyczących zaleceń europejskich, w tym dotyczących WorldPride w Madrycie można znaleźć na stronie ECDC, lub na NIZP-PZH (przygotowane we współpracy z KPH).

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?