Wesprzyj KPH

Wróć

Premiera publikacji „Zdrowie LGBT. Przewodnik dla kadry medycznej” już 6 kwietnia

„Zdrowie LGBT. Przewodnik dla kadry medycznej” – pierwsza na polskim rynku wydawniczym publikacja nt. zdrowia pacjentów homo- i biseksualnych oraz transpłciowych dostępna bezpłatnie już od 6 kwietnia na stronie Kampanii Przeciw Homofobii.

„Zdrowie LGBT. Przewodnik dla kadry medycznej” to pierwsza na polskim rynku wydawniczym publikacja w całości skoncentrowana na zdrowiu pacjentów i pacjentek LGBT, czyli lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Przewodnik, który jest skierowany przede wszystkim do praktykujących lekarzy i lekarek oraz studentów i studentek medycyny, został opracowany przez zespół ekspertów w różnych obszarach wiedzy medycznej i zdrowia. Podzielony na pięć części zawiera zbiór niezbędnych informacji do prawidłowej pracy z pacjentami homo- i biseksualnymi oraz transpłciowymi. W publikacji poruszone zostały następujące tematy: specyficzne potrzeby zdrowotne pacjentów LGBT, prawa pacjentów w kontekście osób LGBT, dojrzewanie i starzenie się osób LGBT, wpływ kontekstu społecznego na zdrowie osób LGBT oraz rodzicielstwo osób LGBT.

„W programie studiów medycznych brakuje zajęć poświęconych orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej. A cechy te mają duże znaczenie dla zdrowia pacjentów i pacjentek oraz mogą generować bardzo konkretne wyzwania dla personelu medycznego. Brak wiedzy o orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej u lekarzy bardzo często skutkuje dyskryminacją pacjentów LGBT. Informacje zawarte w publikacji „Zdrowie LGBT. Przewodnik dla kadry medycznej” z pewnością pozwolą kadrze medycznej lepiej przygotować się do pracy z pacjentami i pacjentkami LGBT” – zachęca do lektury Marcin Rodzinka, ekspert ds. zdrowia KPH.

Premiera publikacji  „Zdrowie LGBT. Przewodnik dla kadry medycznej” pod redakcją dr Roberta Kowalczyka, Marcina Rodzinki oraz dr hab. Marka Przystanka odbędzie się 6 kwietnia podczas konferencji „Pełny dostęp do ochrony zdrowia. Potrzeby i prawa zdrowotne osób LGBT”. Publikacja będzie dostępna bezpłatnie na stronie www.kph.org.pl/publikacje_kph

Patroni medialni publikacji „Zdrowie LGBT. Przewodnik dla kadry medycznej”: Radio Tok FM oraz Tylko Zdrowie. Gazeta Wyborcza

Publikacja jest częścią projektu „Pełny dostęp – edukacja dla sektora ochrony zdrowia” realizowanego przez Kampanię Przeciw Homofobii w partnerstwie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Fundacją Watch Health Care oraz Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA Poland. Projekt jest współfinansowany ze źródeł Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?