Wesprzyj KPH

7 września, trzy dni po rozpoczęciu roku szkolnego, 14-letni Kacper odebrał sobie życie. Nękany w szkole za to, że jest gejem, nie wytrzymał. Pozostały po nim jedynie zdjęcia i pusty pokój. Kacper to kolejny nastolatek, który popełnił samobójstwo z powodu homofobii. Powiedz dość samobójstwom wśród nastolatków – przyjdź 23 września o godz. 18:00 pod budynek Ministerstwa Edukacji Narodowej, zapal znicz ku pamięci Kacpra i pokaż młodzieży LGBT, że jesteś z nią.

Niecałe dwa lata temu opłakiwaliśmy śmierć Dominika z Bieżunia. Chłopiec był wyzywany i prześladowany. Nazywano go „pedziem”, co najmniej raz dostał kamieniem w głowę. Popełnił samobójstwo mając zaledwie 14 lat. Z podobnymi problemami konfrontował się Kacper spod Łodzi, którego gnębiono z powodu orientacji i sposobu ubierania się. Takich Dominików i Kacprów jest w Polsce więcej. Wiedząc, że wśród młodzieży homo- i biseksualnej aż 63% nastolatków ma myśli samobójcze[i], jako dorośli powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec takim tragediom. Dlatego tak ważne jest, aby 23 września było nas – rodziców, nauczycieli, młodzieży –  pod MENem jak najwięcej. W ten sposób damy wyraźny sygnał młodym osobom LGBT, że je akceptujemy i że mogą na nas liczyć.

Wydarzenie na facebooku

W ramach wydarzenia pod MENem głos zabiorą: młodzież LGBT, matka geja, nauczycielka oraz Aga Zaryan. Wystąpienia zostaną poprzedzone minutą ciszy. Również w sobotę (23 września) na stronach www organizatorów wydarzenia „Zapal znicz dla Kacpra” zostanie opublikowane oficjalne oświadczenie organizacji społecznych.

Zapal znicz dla Kacpra – 23 września (sobota), godz. 18:00, przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej (Al. Szucha 25, Warszawa)

Do akcji palenia zniczy dołączyły też inne miasta. W weekend (22 – 24 września) znicze zapłoną w Łodzi, Sandomierzu, Kielcach, Katowicach, Zduńskiej Woli, Łasku, Toruniu, Krakowie, Płocku, Lublinie i Trójmieście (szczegóły w treści wydarzenia na facebooku).

Gdzie szukać pomocy?

  • Telefon zaufania Lambdy Warszawa (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00–21:00) tel. 22 628 52 22
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, bezpłatna i anonimowa pomoc (codziennie w godzinach 12.00-22.00)  tel. 116 111
  • Telefon zaufania „Niebieska Linia” dla osób doświadczających przemocy (darmowy i całodobowy) tel. 800 12 00 02
  • Pomoc psychologiczna i prawna Kampanii Przeciw Homofobii, mail: bezpieczniej@kph.org.pl

Kontakt dla mediów:

Cecylia Jakubczak, KPH, kom. 790 866 388, cjakubczak@kph.org.pl

Hubert Sobecki, MNW, kom. 500 740 029, hsobecki@mnw.org.pl

Dorota Bregin, TEA, kom. 503 030 796, d.bregin@tea.org.pl

Organizatorzy wydarzenia w Warszawie: Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa, Miłość Nie Wyklucza, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Wolontariat Równości.

[i] „Sytuacja społeczna osób LGBT. Raportu za lata 2010 i 2011”, red. Mirosława Makuchowska i Michał Pawlęga, wyd. Kampania Przeciw Homofobii, 2012

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?