Tęcza pod lupą, czyli wszystko co chcecie wiedzieć o LGBT, ale boicie się zapytać
Co mają wspólnego niedźwiedzie na polskich ulicach i geje fryzjerzy? Czy istnieje coś takiego jak gen homoseksualności? W jakim wieku wiadomo czy ktoś jest transpłciowy? Kto jest mężczyzną, a kto kobietą w związku dwóch lesbijek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w najnowszej publikacji Kampanii Przeciw Homofobii pt. „Tęcza pod lupą, czyli wszystko co chcecie wiedzieć o LGBT, ale boicie się zapytać”, która od 8 grudnia jest dostępna online.
Czas rozprawić się z mitami nt. osób LGBT – postanowiły Cecylia Jakubczak i Mirosława Makuchowska z Kampanii Przeciw Homofobii. Efektem tej decyzji jest najnowsza publikacja KPH „Tęcza pod lupą, czyli wszystko, co chcecie wiedzieć o osobach LGBT, ale boicie się zapytać”. Na 90 stronach, w 13 rozdziałach autorki podjęły próbę udzielania odpowiedzi na każde, nawet najtrudniejsze pytanie dotyczące lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych –
Brak wiedzy często prowadzi do uprzedzeń. Mamy nadzieję, że „Tęcza pod lupą” dostarczy czytelnikom i czytelniczkom informacji, których im brakowało, aby lepiej zrozumieć i otworzyć się na osoby LGBT – mówią autorki publikacji.
Prosty język, dużo zdjęć i osobiste historie
Największą zaletą „Tęczy pod lupą” jest prosty język, poczucie humoru oraz duża ilość zdjęć i ilustracji
Zależało nam na tym, aby w przyjaznej dla oka formie zawrzeć jak najwięcej informacji. Przekonane o sile osobistych historii podjęłyśmy decyzję, aby na pytania dotyczące osób LGBT odpowiadały lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe – tłumaczą autorki.
I tak zamiast trudnych formułek i skompilowanych definicji w „Tęczy pod lupą” znajdziemy historię Grzesia i Krzysia, którzy opowiadają o podziale obowiązków w związku dwóch gejów, Tomka wspominającego czasy szkoły podstawowej i swoją pierwszą miłość czy Magdy, która wyjaśnia, dlaczego chodzi na Parady Równości. Do tego w prawie każdym rozdziale znajdziemy poradnik (np. o tym jak się zwracać do osoby transpłciowej), wykresy (np. ten ilustrujący to, jak z pozoru zwykła rozmowa z kolegą w pracy wygląda dla osoby przed coming outem) czy testy (np. tekst na orientację seksualną). Jest też dużo zdjęć, na których zobaczymy m.in. znane osoby LGBT takie jak Anna Grodzka, Elton John czy Judie Foster oraz hetero sojuszników i sojuszniczki – Marylę Rodowicz, Czesława Mozila czy Maffashion.
Dla kogo?
„Tęcza pod lupą” to książka odpowiednia dla tych, którzy o osobach LGBT nie słyszeli nic (jakby nie patrzeć autorki zaczynają pierwszy rozdział od wyjaśnienia tego, co oznacza skrót LGBT). To również dobre źródło informacji dla rodziców, nauczycieli czy uczniów. Skorzystają z niej także i ci, którzy swoją wiedzę nt. osób LGBT chcą uporządkować. „Tęcza pod lupą” może okazać się przydatna nawet dla samych lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych, którym zależy na rzetelnym źródle informacji o nich samych.
„Tęcza pod lupą” świątecznym prezentem
„Tęcza pod lupą” trafi do sieci 8 grudnia. Będzie ją można pobrać bezpłatnie ze strony www.kph.org.pl. Tego samego dnia Kampania Przeciw Homofobii ruszy na facebooku ze specjalną świąteczną akcją „Zostań tęczowym Mikołajem – podaruj bliskim przewodnik po świecie LGBT”. W ramach akcji KPH wyśle 500 sztuk „Tęczy pod lupą” do osób wskazanych przez uczestników i uczestniczki akcji. A wszystko po to, aby odczarować święta, które dla osób homo- i biseksualnych oraz transpłciowych często bywają trudne z uwagi na brak zrozumienia ze strony bliskich:
Mamy nadzieję, że dzięki „Tęczy pod lupą”, która trafi do wielu domów i pod wiele choinek, tegoroczne święta będą pełne zrozumienia i akceptacji w stosunku do homo- i biseksualnych oraz transpłciowych członków i członkiń rodzin – mówi Mirka Makuchowska.
„Tęcza pod lupą, czyli wszystko co chcecie wiedzieć o LGBT, ale boicie się zapytać”
Autorki: Cecylia Jakubczak, Mirosława Makuchowska i A.Chaber
Wydawca: Kampania Przeciw Homofobii, 2017
Publikacja dostępna bezpłatnie na www.kph.org.pl oraz w limitowanym nakładzie w druku
Publikacja „Tęcza pod lupą, czyli wszystko co chcecie wiedzieć o LGBT, ale boicie się zapytać” powstała dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego.
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
11.09.2024
Już jutro transmisja live Gali Koron Równości 2024!
-
10.09.2024
Nowy rok szkolny – nowa nagonka. Interweniujemy w sprawie poradnika dla szkół Ordo Iuris
-
27.08.2024
Wybierz, kto otrzyma tegoroczne Korony Równości!
-
27.08.2024
Znamy wyniki Funduszu “Wspólnymi siłami budujemy równość” – kto otrzyma grant?
-
13.08.2024
Przyczyń się do wprowadzenia związków partnerskich w Polsce – dołącz do Akademii Rzecznictwa Politycznego
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.