Wesprzyj KPH

Walka z homofobią może przebiegać na różne sposoby, także za pomocą zabawy oraz obcowania z kulturą. Podążając szlakiem wytyczonym m.in. w Krakowie i Wrocławiu, KPH Toruń – we współpracy z MSKN „Gender” oraz kolektywem Sister To Sister – zorganizował własny festiwal artystycznych rozmaitości pod nazwą QueerFest.

Pierwsza edycja festiwalu (w 2006 roku) miała charakter testowy – dopiero QueerFest2, który trwał od 13 do 18 listopada 2007 roku, był prawdziwym wydarzeniem kulturalno-rozrywkowym, które zwróciło uwagę publiczności, mediów, a także władz Torunia. Dzięki festiwalowi mieszkańcy Torunia mogli m.in. podziwiać sceniczne oraz filmowe popisy Rafalali oraz Gabrieli Kulki („Rafalala Show” w Saloniku Artystycznym „Maska”), spotkać Annę Laszuk (spotkanie autorskie w księgarni EMPiK), a także obejrzeć rzadkie widowisko: występ diw polskiej sceny drag, Żakliny i Darumy, dzielących scenę z dragkingową grupą „Da Boyz” (wieczór w klubie „eNeRDe”).

Podczas QueerFestu2 odbyły się też trzydniowe pokazy wyselekcjonowanych filmów „a milion different loves?!” (seanse w kinie „Orzeł”), a także koncerty i występy grup „Edelweiss Piraten”, „Yummy Cake” oraz „SLUX”, imprezy aranżowane przez DJane Pinkshot, DJane Slut, Sonarssona oraz DJ Ossito. Dla zainteresowanych spokojniejszymi zajęciami przygotowano warsztaty i wystawy. QueerFest2 był sześciodniową próbą oswojenia mieszkańców Torunia z nieznanym: z homoseksualnością, z genderem, z queerem.

Zamiast szermowania hasłami i wymachiwania transparentami KPH Toruń wybrało metodę podstępniejszą, wabiąc publiczność na lep kultury i rozrywki. Podziałało to tak znakomicie, że QuuerFest3 jest nieunikniony.

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?