Przeprosiny, prace nad ustawą o przestępstwach z nienawiści, nadzieje na partnerską współpracę – po spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości
31 stycznia KPH wraz z innymi organizacjami działającymi na rzecz osób LGBT+ spotkało się z Ministrem Sprawiedliwości Adamem Bodnarem oraz z wiceministrem Krzysztofem Śmiszkiem. Wspólnie rozmawialiśmy_łyśmy m.in. o konieczności zmian w Kodeksie Karnym dotyczących przestępstw i mowy nienawiści. To spotkanie to bardzo ważny i symboliczny gest w kierunku osób LGBT+.
Głównym tematem poruszanym na spotkaniu były prace nad przygotowaniem propozycji zmian w Kodeksie Karnym w celu zwiększenia ochrony przed przestępstwami z nienawiści i mową nienawiści ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową i cechy płciowe (KPH od ponad 20 lat postuluje te zmiany prawne i wielokrotnie przygotowywało i konsultowało propozycje zmian legislacyjnych w tym zakresie; projekty zmian w Kodeksie Karnym były wnoszone do Laski Marszałkowskiej w kolejnych 4 kadencjach Sejmu od 2011 r.). Rozmawialiśmy_łyśmy również m.in. o wprowadzeniu nieustawowych zmian prawnych, zaangażowaniu Prokuratora Generalnego w sprawy sądowe dotyczące osób LGBT+, rozliczeniu kampanii anty-LGBT+ oraz o postępowaniach skargowych przed Komisją Europejską. Podczas spotkania padły bardzo ważne i znaczące słowa z ust Adama Bodnara:
Chciałbym Was bardzo przeprosić za krzywdę, której doznaliście ze strony Państwa Polskiego. Bardzo doceniamy Waszą działalność. Czujemy się zobowiązani, jeżeli chodzi o dalsze działania. Możecie liczyć na maksymalne wsparcie w ramach prac Ministerstwa Sprawiedliwości, prokuratury i moje jako Prokuratora Generalnego.
To niezwykle ważna i wyczekiwana wypowiedź ze strony reprezentantów polskiego rządu. Uznanie i przyjęcie odpowiedzialności za krzywdy, których doznawała społeczność LGBT+ ze strony Państwa w czasach rządów PiS, jest pierwszym koniecznym krokiem do odbudowy zaufania między społecznością LGBT+ a polskim aparatem państwowym.
Jesteśmy wzruszeni, ale też pełni nadziei po spotkaniu z Ministrem Adamem Bodnarem i Wiceministrem Krzysztofem Śmiszkiem. Po 8 latach represji, hejtu, aresztowań, przemocy ze strony policji, słowo “przepraszam”, ma ogromne znaczenie. Cieszy nas również duże zaangażowanie Ministerstwa w ochronę prawa człowieka, osób LGBT+ oraz sprawne prace nad projektem ustawy o przestępstwach z nienawiści. Mamy nadzieję, że to spotkanie to początek nowej ery, dialogu, współpracy i wsłuchiwania się w potrzeby mocno doświadczonej społeczności LGBT+ – komentuje Mirosława Makuchowska, Dyrektorka zarządzająca KPH.
Na spotkaniu obecne były osoby przedstawicielskie z następujących organizacji: Atlas Nienawiści, Lambda Warszawa, Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, Fundacja Tranzycja, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Fundacja BASTA, Koalicja Miast Maszerujących, Grupa Nieustającej Pomocy. KPH reprezentowały Annamaria Linczowska oraz Justyna Nakielska. Wszystkim osobom uczestniczącym w spotkaniu dziękujemy za obecność i wspólną dyskusję.
Przeczytaj informację Ministerstwa Sprawiedliwości na temat spotkania
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
26.09.2024
“Equality Watch” składa skargę do Komisji Europejskiej – podkarpacki Urząd Marszałkowski nie przestrzega prawa UE
-
26.09.2024
Za nami spotkanie z Ministrą Kotulą ws. ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich i ustawy wprowadzającej
-
24.09.2024
Wraz z innymi organizacjami apelujemy do Prezydenta RP o podpisanie ustaw przywracających prawidłowe funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego
-
24.09.2024
„Wieczór Trzech Króli albo co wolicie. Drag Kingi robią Szekspira” pod matronatem KPH
-
23.09.2024
“Wszystko, co chcecie wiedzieć o tęczowym lobbingu, ale boicie się zapytać. Historie z Capitolu” – weź udział w otwartym spotkaniu z organizacją Freedom to Marry
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.