Program „Sąsiedztwo – granice bliskości 2019” pod matronatem KPH
Jak wygląda polska sztuka? Co myśli, na kogo patrzy? Czy ma płeć, seksualność, genderową rolę? Kto ją tworzy, kto montuje, a kto się jej przygląda? A może sztuka w Polsce potrzebuje demontażu? To niektóre z pytań, jakie zadają inicjatorki programu artystyczno – społecznego Sąsiedztwo – granice bliskości 2019, który KPH objęło matornatem.
Tak inicjatorki opisują program Sąsiedztwo – granice bliskości 2019:
Do 24 marca 2019 roku czekamy na zgłoszenia do programu artystyczno-
Jeśli są Państwo zainteresowani napisaniem artykułu na ten temat, będziemy wdzięczne za kontakt (adresy e-mail oraz numery telefonu na końcu tekstu). Zachęcamy również do odwiedzenia i udostępniania naszych kanałów social media
Tegoroczne hasło akademii Queerowy Demontaż to próba krytycznego namysłu nad dominującą heteronormatywnością i widocznością osób wykluczonych. Młodzi artyści i artystki rozwiną umiejętności problematyzowania zjawisk dotyczących tożsamości płciowej, orientacji i ekspresji seksualnej. Poruszone zostaną polityczne aspekty queeru, który w sztuce postrzegany jest często jako zjawisko estetyczne.
Rośnie poparcie polskiego społeczeństwa dla związków partnerskich (w tej chwili to 56% według sondażu IPSOS dla portalu OKO.Press). Marsze Równości odbywają się w coraz większej liczbie miast, podobnie jak Tęczowe Piątki, rośnie zaangażowanie młodego pokolenia, a więc wiele wskazuje na zmiany na lepsze. Jest jednak mnóstwo osób, które nie posiadają bezpiecznej przestrzeni ani możliwości wypowiedzi – wiedza o ich sytuacji pojawia się raczej w druzgocących statystykach niż dużych wydarzeniach skupionych na strategiach podnoszenia widoczności, czy queerowych reinterpretacji.
Zgodnie z wynikami najnowszych badań przeprowadzonych przez Kampanię Przeciw Homofobii, Fundację Trans-Fuzja i Lambdę Warszawa, blisko 70 proc. nastolatków LGBT ma myśli samobójcze, a połowa objawy depresji. Dla porównania, odsetek osób zmagających się z depresją dla ogółu społeczeństwa wynosi zaledwie 5 proc. – podaje w artykule dla Krytyki Politycznej działaczka Kampanii Przeciwko Homofobii, Cecylia Jakubczak.
Jeśli dodać do tego kontrowersje wokół Deklaracji LGBT+ podpisanej przez prezydenta Trzaskowskiego i kreowanie na wroga kolejnej (po migrantach i uchodźcach) społeczności wykluczonej widać, jak długa, skomplikowana i wymagająca konsekwencji jest walka o równouprawnienie – ciężko w niej polegać na tymczasowych sukcesach.
Tegoroczne queerowe Sąsiedztwo stawia sobie za cel sprowokowanie wypowiedzi artystycznych na tematy bieżące, intersekcjonalne i nierzadko pomijane w publicznym dyskursie. Szuka sztuki obecnej, zadającej pytania, nie dającej się wpasować w zamknięte ramy pomysłów kuratorskich. Dostrzega wagę głosu wypowiedzi, która estetyką i uruchamianymi kontekstami pozwala działać na empatię, umiejętność utożsamienia się i współ(od)czucia, czyli wartości które od zawsze przyświecają praktykom queerowym.
Program ten łączy pole sztuki i teraźniejsze kierunki artystycznych poszukiwań z narzędziami do pracy w mikrospołecznościach, by w półrocznym procesie znaleźć twórcze i wspólnotowe rozwiązania zastanych sytuacji – mówi kuratorka programu, Agnieszka Różyńska.
Cykl został zaprojektowany tak, aby wspierać młode artystki i artystów na każdym etapie procesu twórczego, dlatego podczas 5 weekendów zajęć, uczestnicy będą pracowali_ły nad: pogłębionym researchem, dramaturgią wydarzeń, świadomym doborem mediów, choreografią, performancem, a także wezmą udział w zajęciach z zarządzania projektami i produkcją, gdyż każdy z tych obszarów jest równie ważny w budowaniu prac społecznie zaangażowanych.
Interwencje Artystyczne, będące jednocześnie prezentacją prac powstałych w toku zajęć, odbędą się podczas Pride Week organizowanego przez Grupę Stonewall, czyli cyklu wydarzeń poprzedzających poznański Marsz Równości.
Tagi
Zobacz również
Ostatnio dodane
-
06.12.2024
„Ile warta jest tęczowa złotówka?” – raport Priders
-
04.12.2024
Rób zakupy i wspieraj KPH z wtyczką FaniMani!
-
02.12.2024
Stać nas na równość! KPH o funduszach UE na Zlocie Obrończyń i Obrońców Praw Człowieka
-
29.11.2024
Ekspert ONZ wzywa do podjęcia szybkich i zdecydowanych działań na rzecz ochrony osób LGBT
-
26.11.2024
Kubota przekazuje część dochodu ze sprzedaży klapków Rzep Pride na wsparcie KPH
Newsletter KPH
Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.