Wesprzyj KPH

Jak wygląda polska sztuka? Co myśli, na kogo patrzy?  Czy ma płeć, seksualność, genderową rolę?  Kto ją tworzy, kto montuje, a kto się jej przygląda? A może sztuka w Polsce potrzebuje demontażu? To niektóre z pytań, jakie zadają inicjatorki programu artystyczno – społecznego  Sąsiedztwo – granice bliskości 2019, który KPH objęło matornatem.

Tak inicjatorki opisują program Sąsiedztwo – granice bliskości 2019:

Do 24 marca 2019 roku czekamy na zgłoszenia do programu artystyczno-społecznego Sąsiedztwo – granice bliskości 2019, tym razem pod hasłem: QUEEROWY DEMONTAŻ. To już IV edycja cyklu edukacyjnego połączonego z interwencjami artystycznymi, który kierujemy do twórców, artywistek, aktywistów i animatorek kultury. Poprzednie odbyły się w Poznaniu i Warszawie.

Jeśli są Państwo zainteresowani napisaniem artykułu na ten temat, będziemy wdzięczne za kontakt (adresy e-mail oraz numery telefonu na końcu tekstu). Zachęcamy również do odwiedzenia i udostępniania naszych kanałów social media

Tegoroczne hasło akademii Queerowy Demontaż to próba krytycznego namysłu nad dominującą heteronormatywnością i widocznością osób wykluczonych. Młodzi artyści i artystki rozwiną umiejętności problematyzowania zjawisk dotyczących tożsamości płciowej, orientacji i ekspresji seksualnej. Poruszone zostaną polityczne aspekty queeru, który w sztuce postrzegany jest często jako zjawisko estetyczne. 

Rośnie poparcie polskiego społeczeństwa dla związków partnerskich (w tej chwili to 56% według sondażu IPSOS dla portalu OKO.Press). Marsze Równości odbywają się w coraz większej liczbie miast, podobnie jak Tęczowe Piątki, rośnie zaangażowanie młodego pokolenia, a więc wiele wskazuje na zmiany na lepsze. Jest jednak mnóstwo osób, które nie posiadają bezpiecznej przestrzeni ani możliwości wypowiedzi – wiedza o ich sytuacji pojawia się raczej w druzgocących statystykach niż dużych wydarzeniach skupionych na strategiach podnoszenia widoczności, czy queerowych reinterpretacji.

Zgodnie z wynikami najnowszych badań przeprowadzonych przez Kampanię Przeciw Homofobii, Fundację Trans-Fuzja i Lambdę Warszawa, blisko 70 proc. nastolatków LGBT ma myśli samobójcze, a połowa objawy depresji. Dla porównania, odsetek osób zmagających się z depresją dla ogółu społeczeństwa wynosi zaledwie 5 proc. – podaje w artykule dla Krytyki Politycznej działaczka Kampanii Przeciwko Homofobii, Cecylia Jakubczak.


Jeśli dodać do tego kontrowersje wokół Deklaracji LGBT+ podpisanej przez prezydenta Trzaskowskiego i kreowanie na wroga kolejnej (po migrantach i uchodźcach) społeczności wykluczonej widać, jak długa, skomplikowana i wymagająca konsekwencji jest walka o równouprawnienie – ciężko w niej polegać na tymczasowych sukcesach.

Tegoroczne queerowe Sąsiedztwo stawia sobie za cel sprowokowanie wypowiedzi artystycznych na tematy bieżące, intersekcjonalne i nierzadko pomijane w publicznym dyskursie. Szuka sztuki obecnej, zadającej pytania, nie dającej się wpasować w zamknięte ramy pomysłów kuratorskich. Dostrzega wagę głosu wypowiedzi, która estetyką i uruchamianymi kontekstami pozwala działać na empatię, umiejętność utożsamienia się i współ(od)czucia, czyli wartości które od zawsze przyświecają praktykom queerowym. 

Program ten łączy pole sztuki i teraźniejsze kierunki artystycznych poszukiwań z narzędziami do pracy w mikrospołecznościach, by w półrocznym procesie znaleźć twórcze i wspólnotowe rozwiązania zastanych sytuacji – mówi kuratorka programu, Agnieszka Różyńska.

Cykl został zaprojektowany tak, aby wspierać młode artystki i artystów na każdym etapie procesu twórczego, dlatego podczas 5 weekendów zajęć, uczestnicy będą pracowali_ły nad: pogłębionym researchem, dramaturgią wydarzeń, świadomym doborem mediów, choreografią, performancem, a także wezmą udział w zajęciach z zarządzania projektami i produkcją, gdyż każdy z tych obszarów jest równie ważny w budowaniu prac społecznie zaangażowanych.

Interwencje Artystyczne, będące jednocześnie prezentacją prac powstałych w toku zajęć, odbędą się podczas Pride Week organizowanego przez Grupę Stonewall, czyli cyklu wydarzeń poprzedzających poznański Marsz Równości.

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?