Wesprzyj KPH

Miło nam poinformować, iż tegorocznym lauretaem Nagrody Tolerancji został znany prawnik, członek Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Profesor Zbigniew Hołda.

Nagroda przyznawana jest przez polskie, niemieckie, francuskie – a od tego roku także hiszpańskie – organizacje LGBT. Jej wręczenie odbędzie się w Berlinie, 30 kwietnia b.r.

W ubiegych latach polskimi laureatami Nagrody Tolerancji byli: senator Kazimierz Kutz, Piotr Pacewicz i Marzanna Pogorzelska.

 
Zbigniew Hołda – prawnik, karnista, specjalista praw człowieka, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz członek Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu reprezentował Fundację Równości oraz osoby prywatne – członkinie i członków polskich organizacji LGBT, którzy zaskarżyli zakaz Parady Równości w Warszawie w 2005 roku. Sprawa zakończyła się precedensowym wyrokiem, który spowodował usunięcie z polskiego prawodawstwa przepisów uniemożliwiających legalne przeprowadzanie pokojowych manifestacji.
Przed sądem rejonowym w Poznaniu w 2006 roku reprezentował 4 lesbijki (tzw. „Nasza sprawa”), które zdecydowały się wystąpić do sądu przeciw radnym PiS-u, którzy w 2005 roku przy okazji Marszu Równości porównali homoseksualizm do zooflilii, pedofilii i nekrofilii. Precedensowa sprawa zakończyła się ugodą, a działacze PiS musieli przeprosić osoby, które poczuły się urażone tymi wypowiedziami oraz oświadczyć, iż nie mieli zamiaru nikogo obrażać.
Profesor Zbigniew Hołda wielokrotnie występował w obronie praw człowieka – także w obronie mniejszości seksualnych. Nagroda Tolerancji jest wyrazem uznania za całokształt jego działalności.
 
Nagroda Tolerancji – ze strony Polski – przyznawana jest przez Lambdę Warszawa i Kampanię Przeciw Homofobii

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?