Wesprzyj KPH

Rusza cykl spotkań z Pełnomocnikami ds. Ochrony Praw Człowieka Komendantów Wojewódzkich Policji. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 1 lutego we Wrocławiu o godz.: 18.00 w klubie Orthopedia. Kolejne spotkania odbędą się w większości miast wojewódzkich w Polsce.

Poznaj swoje prawa

Kim są pełnomocnicy?

    Na terenie każdego województwa od około 3 lat działa osoba zatrudniona w policji, zajmująca się, jak sama nazwa wskazuje, ochroną praw człowieka. Do jej zadań należą między innymi: nadzorowanie policjantów i interweniowanie, jeśli łamią oni prawo, szkolenie policjantów w zakresie przeciwdziałania przestępstwom z nienawiści i w tematyce antydyskryminacyjnej oraz współpraca z różnymi mniejszościami (ponieważ to wobec nich prawa człowieka najczęściej bywają łamane).

Jakie tematy będą poruszane na spotkaniach?

    Na spotkaniu dowiecie się między innymi: jakie macie prawa w kontakcie z policją i w jaki sposób prawo polskie was chroni; jak powinna wyglądać procedura zgłaszania, co policjantowi wolno, a jakie zachowanie jest niewłaściwe oraz jak interweniować, jeśli ktoś postępuje niewłaściwie. Porozmawiamy też o tym, dlaczego warto zgłaszać przestępstwa i co policja robi w zakresie przeciwdziałania im. Będzie też miejsce na podzielenie się dość częstymi wątpliwościami, np. „co będzie jeśli sprawca dowie się, że to ja zawiadamiam o przestępstwie?”

Dla kogo są te spotkania?

    Są to spotkania otwarte adresowane głównie do lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych (bo taka jest grupa docelowa projektu), ale nie tylko; zapraszamy wszystkie osoby chcące lepiej poznać swoje prawa w kontakcie z policją oraz obowiązujące procedury.

Po co nam ta wiedza?

Nieznajomość prawa szkodzi. Ta maksyma powinna być szczególnie ważna dla osób, które ze względu na przynależność do różnych mniejszości są bardziej narażone na dyskryminację i przemoc. Wiele osób LGBTQ deklaruje, że żyje im się dobrze i nigdy nie spotkało ich nic złego. I dobrze, tak powinno być. Jednak fałszywe przekonanie, że żyjemy w kraju „tolerancyjnym” i bezpiecznym, może się przełożyć na brak umiejętności reagowania, gdy nagle dotkną nas przejawy braku owej tolerancji. Kiedy ktoś nam grozi lub nas atakuje bywa niestety za późno na dowiadywanie się „co mogę zrobić?”. W ankietach, które napływają do nas z całego kraju (można wypełnić je tutaj www.bezpieczniej.kph.org.pl/ankieta.php) pytamy między innymi czy incydent został zgłoszony na policję (a jeśli nie to dlaczego). Dlaczego nie zgłaszamy? Bo nie ufamy policji, bo się boimy, bo „co oni mogą zrobić”. Jednak nie zrobią niczego, jeśli się od nas nie dowiedzą, że ktoś wobec nas złamał prawo. Nie jest naszym zamiarem przekonanie was, że wszyscy policjanci są „gay-friendly”. Jednak kiedy wiesz, jakie mają obowiązki, jak powinni się wobec Ciebie zachować, w jaki sposób i gdzie zgłosić jeśli postępują niezgodnie z procedurami – nie boisz się zgłaszać przestępstw, a tym samym masz znacznie większe szanse, że sprawca poniesie konsekwencje, które powinny go spotkać za łamanie prawa.

Informacje o spotkaniach w kolejnych miastach będą pojawiać się tutaj www.bezpieczniej.kph.org.pl Jeśli jesteś z mniejszej miejscowości, masz grupę osób chętnych do uczestniczenia w takim spotkaniu i miejsce, w którym może się ono odbyć, skontaktuj się z asystentką lub asystentem w Twoim województwie i zapytaj, czy możliwa jest organizacja spotkania również u Ciebie.

Przyjdź na spotkanie 1 lutego we Wrocławskim klubie Orthopedia, godz.: 18.00.

Wstęp wolny.

Tagi

Zobacz również

Newsletter KPH

Zapisz się na nasz newsletter, a my zadbamy o to, żeby docierały do Ciebie bieżące informacje nt. działań naszej organizacji.


Potrzebujesz pomocy psychologicznej lub prawnej?